Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
  3. Çocuklarda Uyum Bozuklukları

Çocuklarda Uyum Bozuklukları

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
47 0
Çocuklarda Uyum Bozuklukları

Çocuklarda uyum bozuklukları, bir çocuğun çevresiyle iletişim konusunda çeşitli sorunlar yaşaması olarak tanımlanabilir. Oldukça geniş bir kavram olan uyum bozuklukları, birçok hususu bünyesinde barındırmaktadır. Bilindiği üzere çocuklar büyüme evresinde çeşitli beceriler kazanarak bu beceriler ile daha kolay bir yaşantı içerisinde bulunur. Süreç içerisinde çocuklar çeşitli sorunlarla baş başa kalabilir. Yaşanan sorunlar esnasında hem aile bireyleri hem de yakın çevrenin çocuğa karşı tutumu, yaşanılan sorunların çok daha kolay atlatılmasını mümkün kılmaktadır.

Çocuklarda Uyum Bozuklukları Neden Olur?

Çocuklarda uyum bozukluklarının meydana gelmesinde birçok husus ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki, çocuğun duygusal ihtiyaçlarının yeterli ölçüde karşılanmamasıdır. Ayrıca ebeveynleri tarafından ihmal edilen, güven gibi çok önemli ihtiyaçları karşılanmayan çocuklarda uyum bozukluklarının çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Aşırı rahat bir çocukluk döneminin sorun çıkarması kadar ebeveynlerin aşırı otoriter olması da çeşitli problemlere gebedir. Çocuklarda görülen uyum bozuklukları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Psikolojik kökenli kekemelik
  • Tırnak yeme
  • Parmak emme
  • Fobi ve kaygılar
  • Yalan söyleme
  • Çalma

Belirtilen hususların her biri, uyum bozukluklarına dahil edilebilir. Her bir bozukluk için iyileşme sürecinin farklı olduğunu söylemek mümkündür.

Çocuklarda Uyum Bozukluklarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda uyum bozukluğu, farklı sorunları barındırdığı için her bir soruna yönelik farklı iyileşme sürecinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle çocukta görülen psikolojik sorunun iyi bir şekilde analiz edilmesi ve sorunun tespit edilerek iyileşme sürecinin başlatılması gerekir. Ebeveynlerin, çocuklarına yönelik tavrı bir hayli önemlidir. Alınacak çocuk psikoloğu desteği bu açıdan önemli olacaktır.

Yanlış ve hatalı davranış, çocuğun yaşadığı uyum sorununun derinleşmesine neden olabilir. Bu nedenle iyileşme sürecinin hızlanabilmesi adına ebeveynlerin gerekli bilinçte olması gerekmektedir. Ebeveynlerin, çocukların yaşadıkları sorunları göz ardı etmemesi oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra çocuğun yaptığı davranışların bilinçli olmadığının farkına varması da gerekmektedir. Var olan sorunları gidermek amacıyla çocuğu küçümseme, eleştirme gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Belirtilen hususlara dikkat edildiği takdirde çocuğun çok daha hızlı bir iyileşme süreci içerisinde olacağını söylemek olanaklıdır. Bunun yanı sıra çevresiyle yaşadığı uyum sorununda azalma meydana gelebilmektedir. Online psikolog desteği bu gibi durumların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar