Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
  3. Çocukların En Beğeneceği 25 Hediye

Çocukların En Beğeneceği 25 Hediye

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
120 0
cocuklara alinacak en guzel hediyeler

Çocukluk anılarımın çok azı aldığım hediyeleri içeriyor. Mavi bir bisikletim olduğu seneyi hatırlıyorum. Kardeşimle birlikte bize bir Nintendo alındığı geceyi ve dedemin her sene çoraplara küçük hediyeler sakladığını hatılıyorum. Bunlar dışında hediye almakla ilgili hiçbir anım yok. Bu da beni düşündürüyor…

Çocuklarımıza asla unutmayacakları hangi hediyeleri verebiliriz?

Hangi hediyeler hayatlarını etkiler ve onları değiştirir?

İşte bana göre çocuklarımın asla unutmayacağı en güzel 25 hediye (alfabetik sırayla):

1. Birlikte yenen yemekler: Birlikte yemek yemek, ilişki için başka hiçbir yerde bulamayacağınız benzersiz fırsatlar sunar. Öyle ki, birlikte yemek yemeyen bir aile birlikte büyümez.

2. Cesaret: Çocuklarınızı büyük hayaller kurmaları konusunda yüreklendirin. Bu sayede mümkün olduğunu düşündüklerinden çok daha fazlasını başaracaklardır. Hatta sizin bile mümkün olduğunu düşündüğünüzden fazlasını.

3. Disiplin: Çocukların, uygun davranışlarda bulunmak, başkalarıyla iyi geçinmek, sonuç almak ve hayallerini gerçekleştirmek dahil pek çok şeyi çok küçük yaşlarda öğrenmeleri gerekir. Disiplin çocuklardan esirgenmemelidir. Aksine disiplin tutarlı ve pozitif bir şekilde verilmelidir.

4. Doğa: Doğayla bağ kuran çocuklar, büyüdüklerinde doğayı koruyan yetişkinler olurlar. Çocuklarımıza sürekli odalarını temiz ve düzenli tutmalarını söyleriz. Onlara dışarıdaki dünyayı da temiz ve düzenli tutmayı öğretmemiz gerekmiyor mu?

5. Dürüstlük: Erken yaşta dürüstlüğün değerini ve önemini öğrenen çocukların, dürüst yetişkinler olma ihtimali çok daha fazladır. Başkalarına ve kendine karşı dürüst olan insanlar kendilerini hakkında iyi şeyler hisseden, hayatlarından daha çok keyif alan ve geceleri daha iyi uyuyan kişiler olurlar.

6. Eşinizle ilişkiniz: Çocuklarınızın gözü her zaman ilişkinizin üzerinde olacak, bunu asla unutmayın.

7. Fırsat: Neyi sevdiklerini ve hangi konuda iyi olduklarını bulmak için çocukların farklı şeyler deneme fırsatlarına ihtiyacı vardır. Ve sandığınızın aksine, bunun için çok para harcamanıza gerek yok.

8. Hayat boyu öğrenme: Öğrenme tutkusu, iyi bir not almak ya da öğretmenleri memnun etmekten farklıdır ve evde başlar. Bu yüzden okuyun, sorular sorun, analiz edin ve maruz bırakın. Başka bir deyişle öğrenmeyi önce kendiniz sevin.

9. Hata yapmak için alan: Çocuklar sadece çocuktur. Onları eğlenceli yapan da budur. Sabrınıza fazlasıyla ihtiyaç duyarlar. Deneme, keşfetme ve hata yapmak için onlara alan yaratın.

10. İstikrar: İstikrarlı bir yuva, çocukların hayatlarının geri kalanını inşa ettikleri temeldir. Çocuklar ailelerindeki yerlerini, kime güvenebileceklerini ve kimin her zaman yanlarında olacağını bilme ihtiyacı duyarlar. Bunları değiştirip durmayın.

cocuklara alinacak en guzel hediyeler

11. İyimserlik: Dünyayı kötümserler değiştirmez. Bunu iyimserler yapar.

12. Kararlılık: Bir insanın başarılı olmasındaki en belirleyici faktörlerden biri iradesinin güçlü olmasıdır. Çocuğunuzun bugün böyle olmasına nasıl destek olabilirsiniz?

13. Kucağınız: Burası bir kitap, hikaye ya da sohbet için dünyadaki en güzel yerdir. Üstelik sürekli önünüzde durur.

14. Merak: Çocuklarınıza kim, ne, nerede, nasıl, neden ve neden olmasın sorularını sormayı öğretin. “Çok soru sormayı bırak artık” gibi sözler bir ebeveynin ağzından dökülmemelidir.

15. Mizah duygusu: Çocuklarınızla her gün gülün. Hem kendi iyiliğiniz hem de onların iyiliği için.

16. Sanat: Internet ile birlikte bir şeyler üretmek/yaratmak isteyen herkes artık bunu yapabilir. Dünyanın sadece bunu yapmayı daha çok isteyecek insanlara ihtiyacı var.

17. Sarılmalar ve öpücükler: Bir keresinde bir babanın 7 yaşındaki oğlu için “Öpücük için fazla büyüdü,” dediğini duymuştum. Bunu her düşündüğümde içim parçalanır. Çocuklarınız, sevginizi fiziksel olarak göstermeniz için asla “fazla büyük” olmazlar.

18. Sevgi: Tüm maddeler arasında şüphesiz en büyük olan hediyedir.

19. Şefkat/Adalet: Hayat adil değil, asla da olmayacak, çünkü çok fazla değişken var. Ancak bir yanlış yapıldığında çocuğumun bunu düzeltmek için harekete geçebilmesini istierim.

20. Özsaygı: Kendilerine değer vermeyi öğrenen insanların özgüveni ve özsaygısı daha yüksek olur. Bunun sonucunda kendi değerlerine saygı duyan ve onlara bağlı kalan yetişkinler olurlar. Kimse bunu yapmazken bile…

21. Tatmin duygusu: Daha fazlasına ihtiyaç duymak bulaşıcıdır. Bu yüzden çocuklarınıza vereceğiniz en güzel hediyelerden biri sahip olduklarından, oldukları ve olabilecekleri kişiden memnun olmalarıdır.

22. Teşvik: Kelimeler güçlüdür. Yapıcı da olabilir, yıkıcı da. Bugün bir çocukla konuşurken seçtiğiniz kelimeler, ona cesaret ve olumlu düşünceler verebilir. Ya da kelimeleriniz onu umutsuzluğa sürükleyebilir. Bu yüzden onları dikkatli seçin.

23. Umut: Umut, bir şeylerin daha iyi hale geleceğine ve gelişeceğine inanmaktır. Umut insana güç, tahammül ve azim kazandırır. Ve çaresiz hissettiğimiz zor dönemlerde bizi devam etmeye teşvik eder.

24. Yaratıcılık: Hayat hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor artık. Yarının dünyası bugünün dünyasına hiç benzemiyor. Yaratıcı insanlar bu değişimi sadece yaşamakla kalmıyor aynı zamanda bu değişimi yaratan kişiler oluyorlar.

25. Zaman: Zaman, asla geri dönemeyeceğiniz ya da geri alamayacağınız bir hediyedir. Zamanınızı kimin (ya da neyin) aldığına çok dikkat edin.

Kaynak : EğitimPedia

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar