Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Hayatta başarılı olmak için sormanız gereken 10 soru

Hayatta başarılı olmak için sormanız gereken 10 soru

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 9 dk okuma süresi
187 3

Hepimiz kendimizi dolu dolu ve en özgün biçimde ifade etmek istemiyor muyuz? Başarılı bir hayat yaratmak söz konusu olduğunda, işe önce kendimizden başlamalıyız. Hayatta başarı, farklı insanlar için farklı anlamlar taşıyabilir. Ama, çoğu insanın tanımındaki ortak şey, çevremizde ne olursa olsun, kendimize karşı dürüst olma becerisidir. Ne var ki, sizin için neyin gerçekten önemli olduğunu bilmezseniz, kendinize karşı dürüst olmanız imkansızdır. Kişisel ve tinsel gelişim becerilerini günlük faaliyetlerinize dahil ederek, başarı sizin için ne anlama gelirse gelsin, kendinizi bilecek ve yaratmak istediğiniz hayat biçimine doğru ilerleyebileceksiniz.

Bazen nasıl bir hayat istediğimize dair büyük resmi yaratırken bizi oraya ulaştıran küçük detayları unuturuz. Bu tuzaktan kaçınmak için düzenli aralıklarla kendinizi yoklamanızda yarar var.

Her gün kendinize şu soruyu sormak için birkaç dakikanızı ayırın: “Şu anda, bugün, bu hafta yaptığım şeyde kendime karşı dürüst davranıyor muyum?” Değer ve ilkelerinize sadık kalmak, başarılı bir hayat inşa ederken önemli farklar yaratabilir.

Hayatınıza dair büyük resmi yaratırken kendinize sadık kalmanıza yardımcı olacak 10 soru oluşturduk.

Kendini Bil: Kişisel ve Tinsel Gelişmeye Yönelik 10 Soru

1. Şu anda mutlu muyum?

Herhangi bir zaman bu soruyu sormak için harika bir zamandır; çünkü, eklemlenen her an hayatınızı oluşturur! Aklınıza geldikçe bu soruyu sorun. Yanıt evet ise, bunu kutlayın! Yanıt hayır ise, kendinizi o anda daha mutlu yapacak birşey bulun.

2. Hayatımın gidişatından memnun muyum?

Değişim, hayattaki tek sabit şeydir. Hayatlarımız sürekli değişir; dolayısıyla, zaman zaman durum değerlendirmesi yapıp, tuttuğunuz yolun sonuçta varmak istediğiniz yere sizi hâlâ götürüp götürmediğine bakmak gerekir. Bu soruyu sık sormak, küçük ayarlamaların yapılabilmesini sağlar. Böylece, aradan çok zaman geçmesi ve sonra büyük bir rota düzeltmesine ihtiyaç duyulması engellenmiş olur.

3. Hayatımda ciddi bir gelişme sağlamak üzere kendim hakkında düzeltebileceğim bir şey var mı?

Bu, sorulması zor bir zoru ve korku, üzüntü ya da pişmanlığa neden olabilir. Ama, alıştığınız davranışları ve seçimleri içeren dürüst bir envanter hazırlamak için ara sıra kendinize zaman ayırmak, geliştirilecek alanları tanımlamanızı ve hayatınıza daha fazla mutluluk katacak bilinçli tercihler yapmanızı sağlar.

Değiştirmek istediğiniz şeyler bulursanız, kendinizi hırpalamamaya çalışın. Bunun yerine nasıl olmak istediğiniz ve oraya ulaşmak için neyin değişmesi gerektiği konusunu netleştirin. Değişme niyetini yaratma eyleminin kendisi, hayatınızdan her tür korku, üzüntü ya da pişmanlığı silecektir.

4. Hayatımda neyin mümkün olduğuna inanıyorum?

Yalnızca mümkün olduğuna inandığımız şeye sahip olabiliriz. Bu soruyu dürüstçe yanıtlamak, istediğiniz şeye ulaşmanızı neyin engelleyebileceği konusunda inanılmaz içgörüler edinmenizi sağlayabilir. Gerçekten inandığınız hangi düşüncelerin sizi memnun edebileceğini belirleyin ve bunları kendinize tekrar etmeyi bir alışkanlık haline getirin.

5. En çok neye değer veriyorum?

Değerleriniz, kimliğinizin özünü oluşturur. Bunların ne olduğunu netleştirmek ve bunlarla uyum içinde yaşamak, sizi dolu dolu ifade etmenin garantili bir yoludur!

“Değer Zeka Katsayısı”nı yükseltmek, insanların hayatlarındaki en büyük gelişmeyi kolayca sağlayabildikleri bir alandır. Diğer zeka türlerinin çoğu gibi, neye değer verdiğinizi bilmek ve bu kavrayışı hayatınızı geliştirmek üzere somut biçimlerde uygulamak, yalnızca pratikle mümkündür.

6. Her şeyden çok istediğim şey nedir?

Kaç kez durup bu soruyu kendinize sorduğunuzu ve verdiğiniz yanıtı gerçekten dinlediğinizi düşünün. Bu soruyu sorduğunuz her sefer tamamen farklı bir yanıt verdiğinizi görebilirsiniz.

başarılı yaşam

Öyleyse, sormaya başlayın. Durun ve yanıtınızı gerçekten dinleyin. Sonra da bu yanıtı hayata geçirmek üzere atacağınız küçük adımı belirleyin.

7. Beni ne motive eder?

Motivasyon, eylemlerimizi besleyen güçtür ve eylemlerimiz, hayatta deneyimlediğimiz sonuçları yaratan unsurlardır. Bu soruya yanıt vermek için, hayatınıza bir bakın. Bir şey başardığınızda, sizi bunu tamamlamaya motive eden unsuru tanımlayın. Heyecanlandığınızda kendinizi izleyin… Sizi ne heyecanlandırıyorsa, işte o, motivasyondur.

Yapacağınızı söylediğiniz eylemleri yapmadığınızda kendinizi gözlemleyerek de çok şey öğrenebilirsiniz. Bir hedef belirler ve ona ulaşmakta başarısız olursanız, zamanınızı nasıl geçirdiğinize bakın. Bu motivasyonları tanımlamak, kendinize karşı dürüst olma beceriniz kadar önemli olabilir.

8. Benim için en önemli deneyimler hangileri?

Gerçekten peşinden gitmek için neyi deneyimlemek istediğinizi bilmeniz gerekir! Hayatınızın her alanında -aile, dostluk, tinsellik, topluluk, meslek, vb.- neyin önemli olduğunu belirten bir liste yapın. Bu farklı alanların her birinde istediğinizden daha fazlasını deneyimleyebileceğiniz yollara odaklanmak üzere her hafta belli bir zaman ayırın.

9. Kendim hakkında en çok beğendiğim şey nedir?

Bu soru, sevdiğiniz bir hayat yaratmak için gereklidir. Kendiniz hakkında beğendiğiniz bir şey tanımlayamıyorsanız, hayatınızı sevmek gerçekten çok zordur. İster bir hedefe ulaşmak olsun, isterse değerlerinizle uyumlu şekillerde davranmak olsun, hayatınızdaki başarıları kutlayın.

10. Ne için minnettarım?

Hayatınızda başarıyı deneyimlemek istiyorsanız, hayatta sahip olduklarınızı takdir etmek, kendinizi takdir etmek kadar önemlidir. Aslında minnettarlık, hayatımıza istediğimiz şeyleri daha çok dahil etmemizi sağlayan çok önemli bir güçtür.

başarı ve yaşam

Hayatınızı dolu dolu yaşamak, her an daha mutlu olmak istiyorsanız, kendinizle ilgili bu soruyu her gün sorun. Minnet duyma sürecine girdiğinizde, kendinizi iyi hissetmekten başka çareniz yoktur.

Elinizdekiler için ne kadar çok minnet duyarsanız, minnet duyacak o kadar çok şeyiniz olur.

Basit Sorular, Derin Sonuçlar

Kendi hayatınızda başarıya ulaşmanın anahtarını gerçek anlamda elinde tutan tek kişi sizsiniz. Soru sormaya, bu soruları yanıtlamaya ve yanıtlarınız doğrultusunda harekete geçmeye devam etmek üzere kendinize söz verin.

Kendinize ne zaman bu soruları sorsanız, aklınıza gelenleri not edin. Yanıtlarınızı sayfa üzerinde düzenlemek, bunları bilincinizin içine iyice yerleştirmenize yardımcı olur. Bunları yazılı olarak görmek, yapmak istediğiniz değişiklikler hakkında herhangi bir korku duymanızı engeller ve kendinizi bilme hedefinize ulaşma sürecinize heyecan katar. Her yanıttan sonra, o alanda başarıyı yakalamanıza yardımcı olacak ve yapmak istediğiniz her tür eylemi yazın.

Bunlar basit sorular gibi görünebilir; ama, bunlara yanıtlarınızı bilmek, hayatınızda derin sonuçlar yaratabilir. Bu soruları sorun, yanıtlarınızı dinleyin ve istediğiniz başarılı hayata kavuşmak için eyleme geçin.

Ardından, hayatta istediğiniz başarıya ulaşmaya yakınlaştıkça sonuçların keyfine varın. Süreç boyunca kendinize dürüst olmaktan çok hoşlanacağınıza bahse gireriz!

Kaynak : Beth Banning ve Neill Gibson

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar