Anasayfa / Başarı Yazıları / Yeni yılda mutluluğun 5 sırrı!

Yeni yılda mutluluğun 5 sırrı!

Ünlü eğitimci, konuşmacı ve yazar olan Dr. John Izzo, hayatın sırlarını keşfetmek için mahalle berberlerinden CEO’lara, şairlerden aşiret reislerine, afetzedelerden savaş gazilerine kadar, farklı din ve kültürlere mensup insanlardan oluşan “yaşlı bilgeler”e başvurmuştu. Dr. Izzo’nun “Ölmeden Önce Keşfetmeniz Gereken 5 Sır” kitabı, mutlu bir hayat yaşamanın basit, ama temel yollarını gösteriyor. Bu eserde, belli bir yaşa gelmiş, 18.000 yılın üzerinde bir hayatı tecrübe etmiş ve ondan gereken dersleri alabilmiş 200’den fazla yaşlı bilgenin tavsiyelerine dayanılarak, mutlu yaşamın beş sırrı anlatılıyor.

Birinci Sır: Kendinize Karşı Dürüst Olun
Dr. Izzo: “Mutlu insanların kendilerine sorduğu soru, hayattaki önemli olan şeye mi, yoksa onlara önemli olarak sunulan şeye mi odaklandıkları üzerinedir.” diyor ve belli bir amaç ile yaşamanın ve her an kalbimizi dinleyip dinlemediğimizi kontrol etmemiz gerektiğini vurguluyor. “Kendinize karşı dürüst olmamanın tohumları genelde hayatımızın ilk (tecrübesiz) yıllarında atılır. O zamanlar ne yapmak istediğimizi kendimize sormak yerine, kendimizi başkalarıyla kıyaslarız.” Bu şekilde davranıp kendimize ait olmayan mutsuz bir hayat yaşamamak için “sorulacak ilk soru her zaman şu olmalıdır: Yaşadığım hayat benim için doğru mu?”

İkinci Sır: Hiçbir Şeyden Pişman Olmayın
Dr. Izzo’ya göre “pişmanlık en çok korktuğumuz tek şeydir; hayatımıza geri dönüp, bazı şeyleri farklı yapmayı dileyebiliriz.” Pişmanlık duyacağımız bir hayat yaşamamak için Dr. Izzo şu tavsiyede bulunuyor: “Geride hiçbir pişmanlık bırakmamak için, cesur bir şekilde yaşayarak, korktuğumuz şeylerden kaçmaktansa istediğimiz şeylere cesurca yaklaşmalıyız. Geride hiçbir pişmanlık bırakmamak için hayatın önümüze getirdiği hayal kırıklıklarını aşmalıyız.”

Üçüncü Sır: Sevgi Dolu Olun
Leo Buscaglia, büyük İtalyan-Amerikan yazar şöyle diyordu: “Hayat sevgidir ve sevgiyi kaçırırsan, hayatı da kaçırırsın.” Dr. Izzo’nun yaptığı röportajlar gösteriyor ki “hem sevgi görmek hem de sevgi göstermek, mutlu ve anlamlı bir hayatın temel yapı taşıdır. Mutluluğun ve anlamlı bir hayatın sırrının ayrıca sevgi dolu bir insan olmak olduğunu öğrendim.”

Nasıl sevgi dolu bir insan olunur? İşte Dr. Izzo’nun cevabı: “İsteyerek sevgiyi hissetme becerisine sahip olamayabiliriz, fakat her an sevmeyi seçecek gücümüz vardır. Bu sırrı üç şekilde yaşarız. İlk olarak kendimizi sevmeyi seçeriz. İkinci olarak, bize yakın olan insanları sevmeyi seçeriz. Ve son olarak da ilişkilerimizde sevgi dolu olmayı, yani sevgimizi göstermeyi seçebiliriz.”

sevgi dolu olmak

Dördüncü Sır: Anı Yaşayın
Dr. Izzo’ya göre, “mutluluğa giden sırlardan biri de, her an ve her gününün büyük armağanlar olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaktır.” Bunun için “anı yaşamak” gerektiğini vurgulayan Dr. Izzo, sözlerine şöyle devam ediyor: “En basit şekliyle anı yaşamak, hayatın her anında tam olmak, hayatlarımızı yargılamamak ve dolu yaşamaktır. Bu demektir ki, geçmişe ya da geleceğe odaklanmak yerine, her anı büyük minnettarlıkla karşılamalıyız. Bu, her an mutluluk ve memnuniyeti seçecek güce sahip olduğumuzu bildiğimiz anlamına gelir.”

Hayatımız geçmişle gelecek arasında sıkışmış durumda devam etmekte, buna göre ”her zaman şimdiki anda yaşamalıyız ve bu şimdiki an üzerinde kontrole sahip olduğumuz tek andır.” Bu da geçmişe yönelik pişmanlık ve geleceğe yönelik endişelerimizin yersiz olduğunu gösteriyor.

Beşinci Sır: Aldığınızdan Daha Fazlasını Verin
Dr. John Izzo’nun röportaj yaptığı bilgelerin hemen hepsi “hayatta onlar için en önemli şeyin burada olduğunuz için farklı olan bir şeyi arkalarında bırakmaları olduğunu söylüyorlardı.” Hayattaki mutluluğun almaktan ziyade vermekten geçtiğini keşfeden Dr. Izzo’ya bilgelerden birisi bunu şöyle ifade etmişti: “Er ya da geç hiçbir şeyi yanınızda götüremeyeceğinizi, fakat arkanızda bir şeyler bırakabileceğinizi anlayacaksınız.”

Sonuç: Sırları Hayatınıza Tatbik Edin
Dr. Izzo’nun keşfettiği bir diğer şey de şuydu: “Sırları bilmek, mutlu bir hayat sürmek için yeterli değildir, onları hayatınıza tatbik etmelisiniz.” Bir sohbet esnasında yaşlı bilgelerden birisi bunu şöyle ifade etmişti: “Çoğumuz neyin önemli olduğunu biliriz, ama bilmek önemli değil, bunları uygulamalısınız.”

Kaynaklar: “Ölmeden Önce Keşfetmeniz Gereken 5 Sır”, John Izzo // http://www.theizzogroup.com/articles.htm

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

  1. çok güzel ve baştan çıkarıcı bir yazı ancak şu konuda kafam karıştı. pişman olmamak. nasıl olacakki bu. verdiğimiz kararların arkasında durmalıyız buna katılıyorum ama çok büyük bir yanlış yapsam,dönüp arkama hiç bakmayacakmıayım. öyleyse yanlışlarımı nasıl düzeltecem.burdaki pişmam olmamakla neyi kastediyorsunuz? bu konuda beni biraz detaylandırırsanız seviniri. teşekürler…

  2. Evet, en azından yeni bir yıla girmeden önce birçok kişiye fikir olabilecek nitelikte güzel bir yazı olmuş. bu kitap kesinlikle okunulmalıdır, fakat kişi ve zamanlara göre bu düşünceleri esnetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  3. çok faydalı bir çalışma olmuş her zaman şimdiki anda yaşamalıyız, ve bu şimdiki zaman üzerinde kontrole sahip olduğumuz tek andır harika geriye dönük yaptığımız veya yapamadığımız pişmanlıklarımıza iyi bir cevap çok teşekkürler..

  4. AskeriCasuslukYalanı

    OoOo Mutlu yıllar!! Yeni yılda bütün dostlara bol gösteri, bol boykot, bol dayanışma; iktidara da bol istifa ve ölüm dilerim efendim ,)) . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.