Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. İş Hayatınızda Duygularınızı Dengede Tutabiliyor musunuz?

İş Hayatınızda Duygularınızı Dengede Tutabiliyor musunuz?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
54 0
is hayatında duygularınızı dengede tutabiliyor musunuz

Duygular insan yaşamın bir parçası olmakla beraber, her zaman yaşama eşlik eder ve yaşamın rengidir. Duygular bir histir, aynı zamanda bir sezgidir. Duygular her zaman yönlendiricidir ve yaşananlara anlam katar. Duygular kişinin iç dünyasını yansıtır. Duygular diğer insanlarla olan ilişkileri etkileyen unsurlardır. Duygular ve düşünceler sürekli olarak etkileşim halindedir. Duygular düşüncelerden etkilenir, düşünceler de duygulardan etkilenir. Duygular genellikle iç içe yaşanır. Duygular sadece bugünle alakalı değildir. Geçmişte kalanların etkisiyle de yaşanır. Duyguların bazıları koşullanmalarla ortaya çıkar. Duygular insanları belli şekilde davranmaları için motive eder. Duygular her zaman insanların yargılamasına neden olur. Bunları neden yaşadığı hakkında kişi her zaman sorgulama halindedir. Benzer durumlarda aynı duyguları yaşamak, iç çatışmaya neden olabilir. Duygular kişilerin mantıklı düşünmesini etkiler.

Düşünceler duyguları doğurur. Duygularımız doğrultusunda davranış tercihimizi yaparız. Düşünceleri sorgulamak özel hayatta ve iş hayatında sağlıklı davranmamız için önemlidir. Yaşadığımız durumlar karşısında geliştirdiğimiz düşüncelerin geçmişten kaynaklanan tecrübelerle ne kadar beslendiği önemlidir. Tüm bu nedenlerden dolayı, çalışma hayatındaki davranışların kontrollü olması için düşüncelerin farkında olmak gereklidir.

is hayatında duygularınızı dengede tutabiliyor musunuz

Duygularımız enerjimizi belirler. Eğer duygulara dokunur ve ifade edebilirsek daha enerjik oluruz. Eğer duygulara dokunulmaz ve ifade edilmesine izin verilmez ise kendimizi uyuşuk, tembel, yorgun, depresif ve kaygılı hissedebiliriz.

Bu konuda verilen duygularınızı anlama, duygu yönetimi, davranış yönetimi üzerine birçok kişisel gelişim eğitimi bulunmaktadır. Katılımcıların birkaç eğitim notunu sizlerle paylaşmak istedim :

“Yalnızca iş dünyası değil, genel olarak tüm hayatta kendi önümde duran engeli net olarak isimlendirmem ve stresi yönetmem için uğraşmam gereken sorunları belirlememi sağladı.”

“Öncelikle meslektaşım olarak Esin Hanım’ın bize kattıkları ve onu şu an durduğu noktada görmek bana ilham verdi. Yalnızca konuşmada kalmayacak aynı zamanda hayatımın her alanında kullanabileceğim teknikleri keşfetmemi sağladı. Son olarak bu eğitim, her çukurdan çıkabilmek ve ileriye gidebilmek için bir dönüm noktası oldu.”

“İnsanların duygu ve düşüncelerini bazen fark edemedikleri ufak yöntemlerle şekillendirebildiklerini ve bunun çoğu durumu kolaylaştırabileceğini bir kez daha anlamış oldum.”

Yazan : Selin Yetimoğlu

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar