Anasayfa / Beyin Gücü / Fazla sorgulamak beyne zarar!

Fazla sorgulamak beyne zarar!

Kararlarınızı sık sık gözden geçiriyor musunuz? Olasılık hesapları içinde kaybolduğunuz oluyor mu? İstikrarlı bir şekilde kararsız mısınız? Aman dikkat! Beyniniz risk altında demektir. Araştırmalara göre fazla düşünmek hafızayı zayıflatıyor.  İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre fazla düşünen insanlar zayıf bir hafızaya sahip. Bu kişiler daha kolay depresyona giriyor.

University College London’da yapılan çalışmada, bilim insanları, insanların bir konuda karar verirken ne kadar düşündüğüne bağlı olarak beyinlerinin hangi bölgelerinin ne kadar çalıştığını inceledi.

Verdikleri kararlardan emin olan ve üzerinde tekrar tekrar düşünmeyen kişilerin beyinlerinin düşünmeden sorumlu bölge olan ön lobunda daha fazla hücre bulunduğu ortaya çıktı. Kararları ve hayat hakkında saplantı derecesinde düşünen insanların ön lobundaysa daha az hücre olduğu ve bu kişilerin depresyona yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

7 yorum

 1. Iyi bir noktaya değinmiş.bir karar verdikten sonra düşünmemek lazım.zaten hepimiz istediğimiz hayatı yaşıyoruz.çünkü kim ne derse desin herkese seçme şansı veriyor.öyleyse sahip olmadıklarımızı değilde sahip olduklarımıza odaklanalım.fazla geçmiş kararların üstünde düşünmeyelim.hayat yeni hata yapılmadan öğrenilmiyor.

 2. Evet bunun doğruluğuna hep içten içe inanmışımdır.yazıyıda okuduktan sonra inancım daha da arttı diyebilirim teşekkürler. ))

 3. Tespit doğru.nevarki bu durum bir kişilik, karakter meselesi.özgüven duygusu gelişmemiş sorumluluk almaktan kaçınan kişiler genelde verdikleri kararın arkasında durmakta ve karar almakta güçlük çeker.bunu
  değiştirmek kolay değil

 4. sporcu bilimadamı

  Kesinlikle karşıyım herşeyi acımasızca sorgula ki kafan çalışsın

 5. Başlığı okumadın galiba sen ( fazla )

 6. çok güzel bir noktaya değinilmiş teşekkür ederiz ama bunu nasıl atıcaz pekii ,,herkes aynı dertten müzdarip eminim …:))

 7. beyin yorulmaz kitap okuyun sıkılınca farklı konuda kitap okumaya geçin bol bol düşünün hayal kurun diye bir yazı okumuştum sıkıntıya sokacak şeyleri düşünüp irdelememek gerekiyor demek ki

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.