Anasayfa / Beyin Gücü / Karın yağı zekayı geriletiyor!

Karın yağı zekayı geriletiyor!

Obezite ve beyin foknsiyonları arasındaki bağlantı hakkında Güney Kore’de yapılan bir araştırmadan beklenen sonuç çıktı. Uzmanlar, karındaki yağlar ile zeka arasında ters orantı olduğunu, ancak neden-sonuç mekanizması için daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Güney Koreli uzmanların yaptığı bir araştırma, 60 ila 70 yaş arasındaki şişman insanların, zayıflardan daha az zeki olduğunu ortaya koydu. Araştırmada, karın yağlarının zekayı etkilediği belirtiliyor.

KARIN YAĞI AZ OLAN DAHA ZEKİ

Güney Koreli uzmanların araştırması, “Age and Ageing” (yaş ve yaşlanma) adlı bilim dergisinde yayımlandı. Uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda, yaşlı insanların, karın yağlarının artması ile ters orantılı olarak zeka seviyelerinin düştüğünü tespit ettiklerini açıkladı.

karın yağı

Seul Ulusal Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Dae Hyun Yonn, yaptıkları araştırmanın toplum sağlığı üzerinde önemli etkileri olacağını belirti.

Araştırma, Güney Kore’de 60 yaş ve üzerindeki 250 kişi üzerinde yapıldı. Sonuçlar, ağırlık-boy indeksi esas alınarak, karın bölgesinden alınan tomografilere göre çıkartıldı.

70 YAŞ ÜSTÜNDE GEÇERLİ DEĞİL

Uzmanlar, karındaki yağlar ile zeka arasında bir bağlantı tespit edildiğini ancak kesin bir neden-sonuç zincirinden henüz bahsedilemeyeceğini belirtti. Uzmanlar, her ne kadar daha önce de benzer araştırmalardan benzer sonuçlar çıktığına dikkat çekse de yine de yüzde yüz bir çıkarım için daha büyük bir denek grubu üzerinde araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, yaptıkları araştırmanın ağırlık-boy endeksinin özellikle 60 ila 70 yaşları arasında kötü etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. 70 yaşın üzerindeki deneklerde yapılan testlerde, yaş ve yağın zeka üzerindeki etkisinin ise geçtiği belirtildi.

Kaynak : ntvmsnbc.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.