Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Başarının Temeli : Öz Disiplin

Başarının Temeli : Öz Disiplin

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
18 0

Hiçbir kişisel başarı veya hedef, öz disiplin olmadan gerçekleştirilemez. Öz disiplin; sporda, sanatta ve iş dünyasında başarıya katkı sağlayan en önemli şeydir. Öz disiplin, bir insanın duygularını, isteklerini, içgüdülerini ve davranışlarını kontrol etme becerisidir. Uzun vadede tatmin sağlayacak hedeflere ulaşmak için anlık zevk ve hazlara hayır diyebilmektir. Öz disipline sahip olmak, bir karar verip onu uygulamaya koymak ve yolunuza çıkan herhangi bir engele, rahatsızlık hissine rağmen devam edebilmek demektir.

Ancak disiplinli olmanın kısıtlayıcı bir yaşam tarzını beraberinde getirdiği yanılgısına düşmeyin ya da zevk aldığınız her şeyi hayatınızdan çıkarmak zorundaymışsınız hissine kapılmayın. Öz disiplin aklınızı, enerjinizi odaklamanız ve hedefinize ulaşana kadar azimle yapmanız gereken şeyleri yapmaya devam etmeniz anlamına gelir. Öz disiplin size hedeflerinize ulaşma ve daha tatmin edici bir yaşam sürme imkanı verir.

Nasıl öz disiplin geliştirirsiniz?

1) Acele etmeyin, bir gecede öz disiplin geliştirmeye çalışmayın. İşe küçük adımlar atarak başlayın.

2) Kendinizi tanıyın ve sizi neyin motive ettiğini, neyin kötü etkilediğini belirleyin.

3) Size iyi gelen davranışları alışkanlık haline getirin.

hayır diyebilmek

4) Hayır demeyi öğrenin. Bu sadece dışarıdan gelen önerilere değil, kendi içgüdülerinize kapılmamak anlamına da gelir.

5) Spor yapın ya da bir müzik aletiyle ilgilenin. Hedef koymayı ve enerjinizi, aklınızı odaklayarak ona doğru ilerlemeyi spor veya müzikte deneyimleyebilirsiniz. Daha sonra kazandığınız bu öz disiplini hayatın farklı alanlarına da uygulayabilirsiniz.

6) İmrendiğiniz kişilerden ilham alın.

7) Hedefinize ulaştığınızda sahip olacağınız ödülleri düşünün. Bu size devam etmek için ihtiyacınız olan gücü verecektir.

Kaynak : Marjinal

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar