Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Liderlik becerileri

Liderlik becerileri

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
111 2

Kimse hücrelerine liderlik serumu aldığı için lider olmaz. Lider olmaya çalışmanız gerekir. Liderlik becerilerinden bazılarını zaten geliştirmiş olabilirsiniz. Belki olağanüstü iletişim becerileriniz ya da vizyonunuzun ne olduğu konusunda oldukça net bir fikriniz vardır. Hatta insanları esinlendirme yeteneğiniz bile olabilir. Ama eksik kalan beceri, bilgi ya da deneyimleriniz varsa, hemen kolları sıvayıp bunları edinmeye çalışmanın tam zamanıdır! 

Nasıl mı?
 
İşte size birkaç öneri:
 
Bir liderlik kursuna yazılın: Piyasada çok sayıda yönetici yetiştirme programı var; siz özellikle liderler için hazırlanmış olanları seçin. Danışmanlık şirketleri ya da üniversitelerin sunduğu bu programlar belli bir konuya odaklı haftasonu çalıştayları ya da bir dizi liderlik becerisini kapsayan yıllık programlar olabiliyor. Kullanılan eğitim yönetimleri arasında vaka tartışmaları ve rol oynamadan analitik değerlendirmeyi ya da karar vermeyi geliştiren oyunlara kadar çeşitli teknikler var.
 
Deneyimlerinizden ders çıkarın: Ancak bunu yaparken de edilgen bir şekilde öğrenmek yerine, stratejik düşünün ve gereksinim duyduğunuz deneyimi nasıl edinebileceğinize odaklanın.
 
-Yeni ve sıra dışı sorunlara çözüm bulmanızı gerektirecek, sizi zorlayacak projelere talip olun.
 
-Gözünüzü hep açık tutun. Durumları çeşitli bakış açılarından çözmeye çalışın.
 
-Hata yapmaktan korkmayın.
 
-Geri bildirim kaynakları arayın. Başkalarına yaptıklarınız hakkında ne düşündüklerini sorun.
 
-Dönüşümlü çalışma programlarına katılın.
 
Doğru bir yönder bulun: Yönder liderlik hakkında bilgi edinmek için harika bir kaynakmış gibi görünebilir, ama elimizde karmaşık sonuçlar var. Yönderiniz sizin edinmek istediğiniz deneyime sahip olmalı, size gerçekten yardım etmeyi istemeli ve sizinle olumlu bir ilişki geliştirebilmelidir. 
 

Kaynak: Liderlik, Ocak 2007, Optimist Yayınevi.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar