Anasayfa / Kişisel İmaj / Mutlu olmak için ne gerekli?

Mutlu olmak için ne gerekli?

20. yüzyılın en büyük araştırması beyin üzerine oldu. Dünyanın en büyük basın organları kapak konusu olarak beyni seçtiler. Bilim adamları araştırmalarını beyin üzerine yaptılar. Beynin birçok fonksiyonlarını çözdükleri halde hala çözemediklerini ifade ediyorlar. Bütün vücudumuzu idare edenin beynimiz olduğunu buldular. Beynimizin %10 ‘unu kullandığımızı bilimsel olarak tespit ettiler. 

Düşününki daha fazlasını kullansak daha neler yapabiliriz. Ateşte yürüyen insanları, vücutlarına şişler sokan insanları ya da cam yiyen insanları televizyonlarda gördük ya da kitaplarda okuduk. Hatırlama tekniklerini kullanan insanları da görmüşsünüzdür. Bütün bunların örneklerini çok yakın zamanda televizyonda gördük.

Son aylarda FENOMEN adlı bir program oldu. Sinan Çetin’in sunduğu bir programdı. Birçok insanın beyin gücünü kullanarak neler başardıklarını gördük. Karşısındaki insanın beyninden geçeni bildiklerini gördük. Hele bir tanesi vardı ki ansiklopedileri cilt cilt ezberlemişti. Hangi sayfayı açarsan aç hepsini söyleyebiliyordu. 52 tane iskambil  kağıdına bir kere bakması yeterli oluyor ve hepsini anında sırasına göre tek tek söyleyebiliyordu. İnsanı hayrete düşüren bir beyni vardı. Sanki doğaüstü güç gibi. Oysaki sadece beynini iyi kullanıyordu. Yani beynini iyi eğitmişti.

Aynısını bizde yapabiliriz ancak çok çalışmamız gerekli. Diyeceksiniz ki onlar çok akıllı insanlar. Bence hayır çünkü akıl hepimizde var. Sadece onlar akıllarını iyi kullanmasını biliyorlar. Bakın DESCERLAS da bu konuda görüşünü şöyle ifade etmiş; “İNSANLARIN EN BÜYÜK MUTLULUĞU,  AKILLARINI DOĞRU KULLANMAYI ÖĞRENMELERİDİR”. Thomas EDİSON da harika ifade etmiş; “DEHA, YÜZDE BİR YETENEK, YÜZDE DOKSAN DOKUZ TERDİR”.

Bir dönem Şamanizm’i çok incelemiştim. Bana en çok enteresan gelen birbirlerinin beyinlerinden geçeni okumalarıydı. Yüzyıllar önce bile beynin gücünü eski insanlar fark etmişler.

Beynimiz bu kadar mükemmelse eğer onu çalıştırmazsak ne olur sizce. Beyin durur mu? Hayır. Boş kalan beyin kötü düşünceler üretir. Bu gücü ya insanlara kötülük yapmak için kullanır ya da deprasyona girer. Hastalık hastası olabilir. Ya da uzun süre kullanmamaktan dolayı düşünme yetisini kaybeder. Bu özellikle yaşlılarda olur.Tıbbın alanına girmeden konumuza dönelim. Diyeceksiniz ki çalışma hayatı bunun için çare mi? Hayır değil. İş hayatının dışında da insanın hobileri olması gereklidir. Bir gün emekli olabilirsiniz, ya da uzun süre bazı nedenlerden dolayı çalışamazsınız. Hayata tutunmak için hobi gereklidir. Mutlu olmak için hobi gereklidir.

30 Mayıs 2008 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde çıkan bir haber dikkatimi çekmişti. Hemen kesip saklamıştım. Bu konuyu yazmak istedim. “HALKIN SADECE %5’İ HOBİ SAHİBİ”. Garanti Emeklilik’in hobi alışkanlıkları ile ilgili AC Nielsen Araştırma Şirketine yaptırdığı araştırmaya göre, Türkiye’de aktif düzenli ve üretkenlik gerektiren bir hobiyle, bir kurum ve kişiden de destek alarak ilgilenenlerin oranı sadece %5 olarak çıktı.”

Çevremizdeki birkaç insanın hobisi olması geneli değiştirmiyor. İstatistik değerlere göre demek ki hobisi olan insan çok azmış. Kendimize ve çevremize bir hobi kazandırsak mutlu oluruz. Hani bana bir kelime öğretenin kulu kölesi olurum cümlesinde olduğu gibi. Hadi dostlar mutluluk bizi bekliyor.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl haftada bir gün radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

12 yorum

 1. 15 Gündür kendini geliştir.com un düzenli ziyaretçisiyim. Siteyi her yönüyle çok beğendim. Tülay hanım ve Özgür Şahin’in yazıları mutlaka okunmalı. İnsana yeni yeni bakış açıları kazandıran bu tip yazılar ufkumuzu genişletmekte ve bir çok konuda kabuğumuzu kırmada bizlere yardımcı olmaktedır. Küçük büyük her tür sorunları halletmede insanlara enerji ve bilgi veren bu siteye katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Siteyi tasarım ve yayın politikası bakımından zaten beğendiğimi söylememe gerek yok sanırım. Umarım bu çizgide yıllar boyu insanları aydınlatmaya devam edersiniz…

 2. kendinigeliştir.com sitesine tesadüfen girdim.sanırım bir buçuk ay önce keşfettım.sitenizde çok güzel konulara değiniliyor.Tülay Bilin cok güzel yazıyor.bu güzel yazıları için ona teşekkür ediyorum.ayrıca bu sitede emeği gecen herkesi tebrik ediyorum.

 3. Sitenize tesadüfen girdim.Tülay Hn. teşekkürüm önce size.Anlatımı herkesin anlayabileceği ve rahatlıkla içindeki mesajları alabileceğimiz yazılar çok teşekkürler. Bu siteyi oluşturanlara da çok teşekkürler.Ufkumun genişlendiğini, neleri es geçtiğimi, yapmam gereken neler varmışta farkında değilmişim bunları anladım. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 4. sitenizi 15 dk dır ziyater addiyorum tesadüfen buldum ve hemen şimdi sık kullanılanlara ekleyeceğim harika bir site buradan çok şey öğrenilebilir teşekürler bütün emeği geçenlere

 5. Her şeyıyle çok güzel bir site. Kendini başka insanların yardımı için adamıs sizlere cok cok teşekür ederim.

  Süpersiniz!

 6. evet gerçekten güzel bir site bence böyle bir site oluşturmak mükemmel bir fikir insanların çoğu manevi bir boşlukta mutsuzve yalnız kendilerini ifade edemiyorlr bu açıdan iyi ki böyle güzel aydınlatıcı bir site oluşturmuşsunuz tşk özellikle Tülay Hanım’a….

 7. ya bu siteyi bir rastlantı sonucu ulaştım ve benim için dönüm noktası olacak galiba umarım öyle olur

 8. Çok teşekkür ediyorum. Gerçekten harika bir site. Çok vakit geçirmeye çalışıyorum. Ne kazanırsam kardır. İnsanın kendini geliştirmesi kadar güzel bişey varmıdır bu hayatta…

 9. Evet evet evet
  insanın mutlu olmasının ilk anahtarı
  hobi den geçiyor
  bunu ben kendımde
  gordum teşekkurelr

 10. Beynimiz bu kadar mükemmelse eğer onu çalıştırmazsak ne olur sizce. Beyin durur mu? Hayır. Boş kalan beyin kötü düşünceler üretir. Bu gücü ya insanlara kötülük yapmak için kullanır ya da deprasyona girer.

  bu söz beni anlatıyor …

 11. Av. Meltem BANKO

  Sen yeter ki mutlu olmak için çaba sarfet , elbet bir yolu vardır …

 12. Bana göre gerçek mutluluk, bizi aşağıya çeken şeyleri bırakmakta gizli. Hayallerimizi küçümseyen insanlar, bize saygısı olmayan insanlar, odamızdaki işlevi olmayan eşyalar, giymediğimiz kıyafetler ve daha fazlası. Hepsi aslında bizim için bir yük. O yüzden önce bu yüklerimizden kurtulmamız gerekiyor. ”Mutlu Olmanız İçin Vazgeçmeniz Gereken 15 Şey” başlıklı blog yazımı paylaşmak isterim.

  Keyifli okumalar ve iyi çalışmalar dilerim. ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.