Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. ONDOKUZ : Her yerdeyiz, her yer Deniz!

ONDOKUZ : Her yerdeyiz, her yer Deniz!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
60 0
denizbank her yerdeyiz her yer deniz

İş hayatında şansın önemli olduğuna inanır mısınız? Bana göre şans önemli; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle tanışmak ve çalışmak, gidilecek yolu etkiliyor. Jim Collins “Great by Choice” isimli son kitabında “Şans Getirisi- ROL (Return on Luck)” kavramı üzerinde duruyor. Bu başlı başına ayrı bir yazı konusu ama -benim için Deniz’e gelmek büyük şanstı!

2004 yılında Deniz’e katıldığımda, inanılmaz bir dinamizm içindeydi banka… Başladıktan hemen sonra, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük krizinin ardından, 7 yıllık kısa ömründe ilk halka arz macerasına girmiştik. Yurt içi ve yurt dışında inanılmaz bir talep görerek şirket olarak %25 hisse halka açıldı. Hemen ardından benim için ilk olan Kaptanlar Toplantısı‘na katıldım. Deniz’de henüz 6 ayım bile dolmamıştı ama toplantının ve topluluğun farklı bir aurası vardı.

denizbank her yerdeyiz her yer deniz

Tema, “Yeni Rota 2004” olarak belirlenmişti. Yıllar sonra uluslararası düzeyde inovasyon ve teknoloji alanında alınacak birçok ödülün temeli orada atılmıştı. InterTech, mevcut temel yazılımın yerine tamamen iç kaynaklarla bir bankacılık programı yazmaya girişti. Ne de iyi yaptı ki, bugün bu yazılım yerli ve yabancı 43 finans kurumuna hizmet veriyor.

İlki böyle olsa da insan bunun sürekliliğini hemen kestiremiyor. Benim hikayem öyle olmadı Deniz’de… Bankanın perakende bankacılık alanındaki atakları meyvelerini verdi ve 2006 yılında sektörün en yüksek piyasa / defter değeri çarpanı ile kalan %75 hisse, Dexia tarafından satın alındı. O yıl yapılan 9. Kaptanlar Toplantısı’nda sermayedarımız Zorlu Holding’e veda ettik. 2007 yılında hem 10. yılımızı kutluyor hem de Dexia’ya merhaba diyorduk. Dinamizm inanılmazdı. 2008 ilkbaharında, 4 yıllık planımızı büyük bir tutkuyla ortaya koyarken, sonbaharında yaşanan Global kriz Dexia’yı da içine almıştı. Kime gam! Benim açımdan da önce Deniz Akademi’yi kurma misyonuna İK sorumluluğu da eklendi.

2009 yılındaki 12. buluşmada, yeni iletişim stratejimizi açıkladık. Belki de o dönemde markadan, iletişimden bizim kadar konuşan başka şirket yoktu! 2010 yılında, “Farkı Yaratan Kaptan” diyerek Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim ettik. 2011’de Dexia, kendi stratejisi içinde Türkiye’yi nasıl büyüme motoru olarak gördüğünü tüm dünyadaki yatırımcılarına ilan ederken, biz de 2014 Vizyonumuzu paylaştık Kaptan’larla… Yılda 100 şube açıp, 3,000 Denizci ile ailemizi büyütme hedefini koyduk.

2012 Kaptanlar Toplantısı benim açımdan en özel olanlarından biriydi. Dexia, ne yazık ki, büyüme planını açıklamış ama bağlı olduğu kamu otoriteleri tarafından sunulan küçülme stratejisi çerçevesinde ülkemizden çıkma kararı almıştı. Yani, sermayedarımız yoktu! Banka satış sürecindeydi. Biz de 15. yılda “Deniz, Sensin!” dedik. 15 yılda 81. sıradan başlayıp, özel bankalar arasında 5. sıraya bizi kim getirdi ise, bundan sonra da geleceğe onlar taşıyacaktı; yani Denizciler…

2013’te Sberbank ile ilk toplantımızı yaptık ve velinimetimizden yola çıkarak “MüşteriDeniz” dedik. Bu toplantının kapanışında Hakan Bey, dijital ve mobil bankacılığın önemini işaret etmiş ve bir sonraki toplantının temasının adını koymuştu: Dijital Deniz… Geçen yıl ise KOBİ ve bizim için yeri çok ayrı olan tarım bankacılığının önemini işaret ederek “Kaptanın Ustalığı, Deniz’in Bereketi” temasını belirledik.

herdeyiz her yer deniz

Geçen hafta 19. kez bir araya geldiğimizde, içinde bulunduğumuz çağın, dijital bankacılığın çok ötesinde, yeni bir dijital yaşam olduğu vurgusuyla “Her yerdeyiz, Hey yer Deniz” temasını çalıştık. Hakan Bey’in 4. sanayi devrimi kavramını açmasıyla birlikte, sadece ofislerimizde değil, evlerimizde ve yaşamın her alanında bizi nasıl bir geleceğin beklediğini uzun uzun tartıştık.

Toplantının ilk gününde Evrim Kuran, Y ve Z kuşaklarını anlamak üzerine yaptığı harika konuşmasına Psikolog Hal Hershfield’den bir alıntıyla başladı. 9 rakamının bir tümseğe benzediğini, bu yüzden 9’lu yaşlar bittiğinde önümüzde yeni bir on yıl açıldığını, yeni bir dönemin başladığını aktardı. Buradan hareketle hepimiz için inanılmaz bir çağın içine girerken, gelecek yıl da Deniz’in 20. yılını heyecanla bekliyoruz.

Yazan : Yavuz Elkin | Executive Vice President – HR & Deniz Academy at DenizBank

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar