Anasayfa / İnsan İlişkileri / İyi ve kötü yöneticilerin ortak özellikleri nelerdir?

İyi ve kötü yöneticilerin ortak özellikleri nelerdir?

Doğru insanlarla uyumlu bir şekilde çalışmak iş yaşamında başarının anahtarıdır denilebilir. İyi yönetici çalışanlarının başarısını olumlu yönde etkileyen kişidir. Bir yerde başarısızlıktan söz ediyorsak, ekibin başındaki kötü yöneticinin varlığından da söz edebiliriz. İşte iyi ve kötü yöneticilerin ortak özellikleri…

İyi ve kötü yöneticilerin ortak özellikleri

Çoğu çalışan ‘işlerinden’ değil, ‘yöneticilerinden’ ayrılır. Kötü yöneticiler iş bıraktırırken, iyi yöneticiler bağlılık yaratır. Peki, kim bu ‘iyi’ ve ‘kötü’ yöneticiler? Yönetici seçme – yerleştirme danışmanlığı ve eğitim – gelişim hizmetleri veren HumanGroup, sosyal medyada yaptığı anketle çalışanların sevdikleri ve sevmedikleri yöneticilerin özelliklerini araştırdı. “İdeal yöneticiniz nasıl biri?” başlıklı ankete internet üzerinden yaklaşık 100 kişi katıldı. Ankete göre en sevilen yöneticiler, görüşlere önem veren (yüzde 20), başarıları gören (yüzde 20) ve öğretici/paylaşımcı (yüzde 15) yöneticiler oldu. En sevilmeyen yöneticilerin ortak özelliği ise agresif ve sinirli olmaları (yüzde 17).

iyi ve kötü yöneticinin ortak özellikleri

Önce kendini yönetebilmeli

Çalışanların sevdikleri yöneticilerin önemli bir özelliği de yöneticilerinin “zeki” olması. Çalışanların sevdikleri yöneticilerde en az dikkatlerini çeken özelliklerse yöneticinin şık ve bakımlı, enerjik ve çalışkan olması. HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, ideal yöneticinin “kendini, ekibini ve işini” iyi yönetmesi gerektiğini söylüyor:

“Yönetim düşünürü Peter F. Drucker’a göre ideal bir yönetici olmanın üç temel adımı, kendini, ekibini ve işini yönetmektir. Kişi kendini yönetemiyorsa ekibini de yönetemiyor. Türkiye’de genellikle işi iyi bileni yönetici yapıyoruz. Oysa yöneticilerin kendini ve ilişkilerini de iyi yönetmesi gerekiyor.”

Katılımcıların yüzde 17’si yöneticilerde en sevmedikleri özellikleri “agresif ve sinirli olma hali” şeklinde belirtiyor. Çalışana yokmuş gibi davranan (yüzde 15), bencil (yüzde 14), işini iyi bilmeyen (yüzde 13), işle ilgili bilgi vermeyen (yüzde10) yöneticiler de sevilmeyen yöneticilerin diğer özellikleri arasında. Özcan, çalışan bağlığında kişinin “işyerinde kendini işe yarıyor hissetmesinin” önemine değiniyor:

“Çalışanlar yaptığı işin anlamlı olmasına ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacı görüp, karşılık vermesi gereken kişi çalışanın ilk yöneticisi. Yöneticilerin çalışanlara yeteneklerini sergileyecek bir alan tanıması, onlara yol açması gerekiyor. Artık agresif, dediğim dedik, çalışanına üstten bakan yöneticilerin geçerliliği kalmadı. Çalışanını anlayan, dinleyen, tanıyan, nasıl bir yaşam tarzı var, nelerden hoşlanıyor bilen yöneticiler çalışanlara ulaşabiliyor ve bağlılıklarını yukarı çekiyor.”

Sevilen yöneticilerin 5 ortak özelliği

1. Ekibindekilerin görüşlerine önem veren
2. Başarıları gören ve bunu hissettiren
3. Öğretici ve paylaşımcı
4. Zeki
5. İşini iyi yapan

Sevilmeyen yöneticilerin 5 ortak özelliği

1. Agresif, sinirli
2. Bencil
3. Çalışana yokmuş gibi davranan
4. İşini iyi bilmeyen
5. İşle ilgili bilgi vermeyen

Kaynak : Hürriyet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.