Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Başarmak için Düşünme Şeklinizi Gözden Geçirin

Başarmak için Düşünme Şeklinizi Gözden Geçirin

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
70 0
başarılı olmak için

Başarı veya Başarısızlık üzerine yazdığımız onlarca yazıdan sonra şu konuda uzlaşmamak mümkün değil. Başarmaya doğru çabalamak ve sonuca ulaşmak bizi keyiflendiren en önemli şeylerden biri! Her şey bizim elimizde olmadığı gibi, hayat tek düze de değildir. Bazen inişler ve yokuşlar birbirini izlerken, bazen de tehlikeli vadilerden, yırtıcı yamaçlardan ve derin ırmaklardan geçerek ilerler. Bu aşamalarda dik durmak, hayata bakış açımızı değiştirmek gerekebilir.

İşte size başarı için düşünme yolunda 11 tane motivasyon cümlesi. Siz daha fazlasını düşünebilirsiniz.

FAZLASINI TALEP EDİN

Başarmanın başlangıç noktası “ihtiyaç” hissetmektir. İhtiyaç istemeyi doğurur. Sürekli ihtiyaç hissetmek, sürekli istemektir. Fazlasını, daha fazlasını talep etmektir. Başarılı insanların hayatları her zaman “daha fazlası”nı istemekle geçmiştir. Gelişimin yolu daha fazlasını talep etmekten geçer. Mevcutla yetinmek insandaki gayret duygusunu köreltir. İnsanı miskin bir köle yapar. İsteklerimiz makul ve istenileni elde etmenin meşru yolu içinde gerçekleşmelidir. Aksi olursa hırs doğar ve amacımızın tersiyle yüzleşebiliriz.

İNANIN

Bir şeyi başaracağınıza inanıyorsanız başarırsınız. Buna bütün kalbinizle, tüm düşüncelerinizle inanmanız şart. İnanıyorsanız üstünsünüz. Yani bir işi başaracağınıza inanıyorsanız, başaracağına inanmayanlardan daha avantajlısınız; İşe 10-0 önde başlıyorsunuz demektir.

SEBAT EDİN

Tamam, başarmayı talep etmek, inanmak başarılı olmanın önemli iki motivasyon kaynağı; peki maymun iştahlı, daldan dala atlayan, amaçlarını unutan bir insan başarılı olabilir mi? Tabii hayır. Başarmanın üçüncü motivasyon kaynağı sebat etmek; yani ısrarcı olmak, vazgeçmemektir.

BAŞARMAK BİR SON DEĞİLDİR

Winston Churchill’ün bir sözü var: [highlight]“Başarmak bir son değil, başarısızlık da ölüm değildir.”[/highlight] Gerçekten de hayatımızda başarılı olduğumuzda dünyanın kahramanı olduğumuzu düşünürken, hassas ruhlu insanlardansanız, başarısızlık durumunda hayatın bittiği evhamına kapılabilirisiniz. İkisi de yanlış değil mi? Doğru olan şudur, hayatta başarısızlık yoktur; sadece sonuçlar vardır; gerisi bizim yorumlarımızdır.

MÜTEVAZI OLUN

Başarı tevazuyla ikizdir. Başarılı insanlara bakın mütevazı insanlardır. Gurur ve kibir, kişiye başarı yolunda kusurunu göstermediği için hata yapma ve amaca ulaşamama riski yüksektir. O halde tevazu göstermek, haddimizi bilmek ve kendimizi tanımak için mütevazı olmak gerekiyor.

KÜÇÜK ŞEYLERİ ARAYIN

Bir söz vardır: [highlight]“Büyük kapılar küçük menteşelerle işler!” [/highlight]Hayat da böyledir; büyük işler peşindeyseniz, küçük işleri önemseyin. Hatta başarmak istediğiniz hedefe doğru koşuyorsanız, onu küçük mesafelere bölüp öyle koşun; yorulmadan hedefe vardığınızı görecesiniz.

BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRİN

Çok sevdiğim bir söz vardır: [highlight]“Allah’tan daha az problem dileme, daha fazla beceri dile.”[/highlight] Ne kadar çok beceriniz varsa o kadar büyüksünüz demektir. Ne kadar az probleminiz varsa, kendinize o kadar yazık ederseniz. Çünkü insan problem çözerek gelişir. İnsanı geliştirecek etkenleri ortadan kaldırırsanız, insan kadük kalmaya mahkum olur.

KUSURLARINIZDAN YARARLANIN

Malcolm Gladwell’in yazdığı “Davut ve Calut” kitabında bir ifadesi var: [highlight]“Rekabetin benden daha büyük olması, Rakibi daha güçlü yapmaz!” [/highlight]Bir çelimsiz çoban olan Davut peygamber dev gibi, üstelik zırhlı olan Calut’u yere serdi. Çünkü Calut’un devliği ve üstelik her tarafının zırhla kaplı olduğu görüldüğünde tek zayıf noktası alnıydı. Çoban Davut, elindeki sapanıyla Calut’u alnında vurup yere serdi. Tıpkı aşil’in topuğu gibi.

Demek ki, en zayıf olduğumuz anımız veya özelliğimiz en güçlü yanımız olabilir. Aklını kullanan insan kusurlarını fırsata çevirebilir.

DÜŞÜNCENİZİ TEMİZ TUTUN

Başarı için düşünme temiz olmalı. Charlie Chaplin’in bir sözü var. “Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz.” Sanayi devrimi sonrası makineleşmeye bir gönderme yapan Chaplin, aslında düşünme ve hissetme bağlamında üretim olabileceğini, üretme kadar onu tüketirken sosyal çevrenin verdiği hissetme özelliklerimizle konuya yaklaşmamız gerektiğini belirtmektedir.

VİZYONUNUZ SİZİ ÇEKSİN

Steve Jobs şöyle demişti:[highlight] “Sizi heyecanlandıran bir iş yapıyorsanız, ona dikkat kesilin; ona doğru itilmeyin, zorlanmayın; sizi çekecek tek şey vizyonunuzdur.”[/highlight]

Evet, biz buna “sağduyu” diyelim. Sağduyu sizin vizyonunuzu görünür kılmayı sağlayan araçtır. Bunu tanımlamanız zordur. Hissedersiniz, ama söyleyemezsiniz. İşte bu sizin vizyonunuzdur. Sizi başarıya ulaştıracak yegane itim gücüdür vizyon.

MAZERETLER YOKTUR ÇIKTILAR VARDIR.

Hayatta mazeret üretmek kadar sevimsiz bir durum yoktur. Mazeretlerden çok sonuca bakın! Size pahalıya mı patladı? Mazeretler tembellerin, başarısızların sığınağıdır. Bu tuzağa sakın düşmeyin.

Hayatımızda başarı için düşünme ve yollar bulma çabası hiç bitmemelidir. İşte bunun bitmesi bir son olabilir.

Kaynak : Mega Beyin

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar