Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Liderlerin yaşamlarını değiştiren öğütler!

Liderlerin yaşamlarını değiştiren öğütler!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
143 1
lider yönetici

Birçok insanın hayatı boyunca unutamadığı, kulağına küpe yaptığı, belki babasından, belki bir arkadaşından aldığı öğüt(leri) vardır. Hayatında başarıyı yakalamış insanların ortak özelliklerinden biri de bu tip öğütlerinin olduğu ve hayatının bir tarafına iliştirmiş olmaları.. Biz de Türkiye’nin önde gelen şirket yöneticilerine ve patronlarına başarıya giden yolda onlara öncülük eden öğütleri sorduk.

İşte o liderler ve aldıkları öğütler…

Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş

Hayatta aldığınız en önemli öğüt nedir?

– Ne pahasına olursa olsun sana gelen kişiyi içtenlikle dinle!

Bu öğüdü size kim verdi?

– Babam Mehmet Altınbaş

Bu öğüdün hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

– Daha pozitif bir insan oldum. Neyi kimden öğreneceğini hiçbir zaman bilemezsin.Herkesten
öğrenebileceğin bir şey vardır.

lider yönetici

Özdilek Holding Kurucusu Hüseyin Özdilek

Hayatta aldığınız en önemli öğüt nedir?

– Hırsızlık yapma, haram lokma yeme derdi annem. Bu hep aklımdadır.

Bu öğüdü size kim verdi?

-Annem

Bu öğüdün hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

– Her zaman dürüst oldum iş hayatımda. İş hayatımdan şunu öğrendim: Paranın ağırlığı ile sıkıntıya düşenleri ezme, paranın gücüyle insanlara baskı yaparsan ters teper. Karşınızda sohbet ettiğiniz insanlarda bir iz bırakmıyorsanız olmamışsınız demektir.

Koton Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz

Hayatta aldığınız en önemli öğüt nedir?

– Her zaman doğru, dürüst olun.

Bu öğüdü size kim verdi?

– Annem ve babam

Bu öğüdün hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

– Hayatımda her zaman gerek iş gerek özel ilişkilerimde doğru ve dürüst olmaya özen gösterdim. Bugün başarılı olmamızın arkasında bunun büyük payı olduğunu düşünürüm.

İstinyepark Genel Müdürü Tolga Engin

Hayatta aldığınız en önemli öğüt nedir?

– Yıllar önce bir firmada yönetici olarak çalışırken bir konuyla ilgili şirketin sahibiyle ters düştük. Firmanın iyiliği için düşüncemin arkasında durmam gerektiğini düşünüyordum. O esnada aynı firmada çalıştığımız benden yaşça büyük bir ağabeyimle sohbet ederken bana Eğer bu konuda düşünceni paylaşırsan ne olacak diye sordu. “Herhalde yollarımız ayrılır” dedim. “Yollarınız ayrılınca ne olacak” dedi.

Ben üstüme düşen görevi risk almak pahasına yapmam gerektiğine inanıyorum dedim. “Peki Tolga senin amacın ne” dedi. “Hatalı olduğu konuda doğruyu göstermek” dedim. “Peki sen gidersen ne istediğin şeyi yapacaklar mı” diye sordu.

– Bu öğüdü size kim vermişti?

Aynı iş yerinde çalışan bir arkadaşı

– Bu öğüdün hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

Bu bana bir ödev oldu. İdealist olmakla pragmatik olmak arasında ince bir çizgi olduğunu gördüm. Bazen hedefe ulaşmak için dimdik çıkılamayabileceğini belki daireler çizerek ilerlemek gerektiğini öğrendim.

Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu

Hayatta aldığınız en önemli öğüt nedir?

– Üniversitede okurken sadece yumurta ürünlerimiz Migros’ta satılıyordu. Ben de piliç eti satılması için Migros satın alma yetkilisiyle görüşüyordum. Her gün Migros’a gidiyordum. O dönem Migros Genel Müdürü Oktay Irsıdar beni gördü ve ne istediğimi öğrenmek için yanına çağırdı. Durum anlattıktan bir hafta sonra beni çağırdı ve üç gün içinde tüm Migros mağazalarına servis yapmamı istedi.

‘Tamam’ dedim ve ilk uçakla Akhisar’a gittim. İki günde organizasyonu yapıp tüm Migros mağazalarına ürün gönderdik. Pazartesi sabahı Oktay Bey babamı arayıp “Sizin oğlan sözünü tuttu, sadece üç mağazaya ürün gitmedi. Size tavsiyem bir anda hızlı büyüyorsunuz, malınız çalınmasın. Faturalarda oynama olmasın, dikkat edin dedi.

Bu öğüdü size kim vermişti?

– Migros Genel Müdürü Oktay Irsıdar

Bu öğüdün hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

– Biz onun öğüdünü dikkate alarak çok iyi bilgisayar programları yaptık. Kayıplar çalıntılar elbette oldu ama onu yüzde 5’in altında tutmaya çalıştık.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar