Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Kazanan taraf siz olun!

Kazanan taraf siz olun!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
6 2

Bazen iş hayatında, bazen ilişkilerde tıkanıp kaldığınızı hissedersiniz. Bir süre direnir, mücadele edersiniz. Bırakıp gidermezsiniz… Çünkü bırakırsanız havlu atmış olacağınızı, kaybedeceğinizi düşünürsünüz. Ancak bazı durumlarda bırakmasını bilmek kazanmak anlamına da gelir. İşte bırakmayı öğrenmek üzerine farklı bir yazı… Bir problemle yüz yüze geldiğimizde onu halledebilmek için bir sürü çözüm yolu arar dururuz. Ama diğer bir seçeneğimiz ise yürüyüp gitmektir. Birçoğumuz çekip gitmenin doğru bir hareket olduğunu bir türlü anlamak istemeyiz. “Çoğunluğumuz o problemi halledene kadar uğraşmanın doğru olacağını düşünürüz” diyor Mind Over Mood kitabının yazar Christine Padesky. “Oysa başarılı olmayı istiyorsak, bazen bırakmak en iyisidir.”Tünelin sonundaki ışığı görene kadar peset meme gibi bir zihniyete sahibiz” diyor Fired To Hired kitabının yazarı Tory Johnson.”Terk eden taraf olduğumuzda içimizi bir suçluluk duygusu kaplar. Eğer havlu atan taraf bizsek problemin bizde olduğu düşünülebilir korkusu yaşayabiliriz. Ama bazen bırakmak çok daha verimli olabilir.”

BİR DAHA DÜŞÜNÜN

Düzeltebileceğiniz Durumlar Olduğunda…

Eğer iş yerinizde bir problem yaşıyorsanız ya patronunuzla konuşun ya da departman değiştirmek için insan kaynaklarına başvurun.”Karşıdan bakıldığında çimenler her zaman yeşil görünmez. Her şirkette benzer olayların yaşandığını biliyoruz. İstifa etmeden önce fırsatları göz önünde bulundurun. Emin olun şeytanın ta kendisi siz olmaktansa şeytanı biliyor olmak daha iyidir” diyor Johnson.

Aynı durum ilişkiler için de geçerlidir. Cicim ayları dediğimiz süre ilişkinin ilk 3-6ayı arasında yaşanır. “Sağlıklı bir ilişki için gerçekleri göz önünde bulundurmalı, birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmeli ve ilişki süresince ayrı bireyler olduğunuzu unutmamalısınız” diyor ilişki ve yaşam uzman Maxine Clancy. Sevgilinizle tartışmalarınızı dürüstlük çerçevesinde gerçekleştirirseniz çok daha kolay yol alırsınız.

Duygusal ya da Çok Sinirli Olduğunuzda…

Bir ilişkiden ya da işten ayrılmak ilk anlarda kulağa cazip bir fikirmiş gibi gelebilir. Peki ya sonrası? “Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun” diye tavsiyede bulunuyor yaşam koçu Kasturi Naidoo. “Bu, olayları farklı bir perspektiften görmenize yardımcı olur. Bu sayede anlayışınız ve desteğinizle durumu toparlayabilirsiniz.

İşler Gittikçe Zorlaştığında…

Tam değişimin ortasındayken her şeyi bırakıp gitmek hayatınızda karşınıza çıkabilecek fırsatları kendinizden çalmaktır. Çok yoğun ve size zor gelen bir dönemde çalışmaya devam ettiğinizde cesaretinizi de test etmiş olursunuz” diyor Johnson.

Aynı Problem Uzun Bir Süre Devam Ettiğinde…

“Probleminizin muhatabı kim ise onunla konuşmalısınız yoksa siz nereye problem oraya” diyor The Emotional Toolk it kitabının yazarı Darlene Mininni.

Yeni Bir Planınız Yoksa…
İşinizden ayrılmadan ya da ilişkinizi bitirmeden önce daha sonra karşılaşacağınız her durumu göz önünde bulundurmalı ve yeni iş bulamamanız halinde sizi en az altı ay destekleyecek kadar para biriktirmiş olmalısınız.

kazanmak en iyisi

BIRAKMAK EN İYİSİ

İşyerinizde ya da İlişkinizde Tıkandığınızı Hissettiğinizde…

Ortak zevkleriniz, sizi destekleyen unsurlar ve mutlu olma hissi kaybolduysa gitme vakti çoktan gelmiş demektir diyor uzmanlar.

Tüm Çözüm Yollarını Denediğinizde…

İşyerinizdeki insan kaynakları departmanı ve patronunuzla konuşmanıza rağmen durumda herhangi bir değişiklik olmadıysa ya da sevgilinizle ilişki terapistine gittiğiniz halde bir sonuç almadıysanız yapacak daha fazla bir şeyiniz kalmamış demektir.

Hak Ettiğiniz Değeri Göremediğinizde…

İşinizde iyi olduğunuzu bilmenize ve bunu yaptığınız çalışmalarla göstermenize rağmen bir türlü hak ettiğiniz övgüyü alamıyorsanız artık ayrılmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Eğer daha önceki ilişkilerinizde kendinizi gayet iyi hissediyorken şimdiki sevgilinizle problem yaşıyorsanız ve sorunların tek suçlusu olarak görülüyorsanız gitmenin zamanı çoktan gelmiş demektir.

Beklentileriniz ve İstekleriniz Değiştiğinde…

Nasıl bir hayata sahip olmak istediğinizi dönem dönem güncelleme ihtiyacı duyabilirsiniz” diyor Mininni. Mesela ilk zamanlar muhasebeci olmak isterken şimdilerde ise bir kafe açmanın hayaliyle yaşıyor olabilirsiniz. Eğer gerçekten hayatınızda köklü bir değişim yapmak istiyorsanız 30’lu yaşlar bunun için idealdir.

Kaynak : CafeRuj

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar