Anasayfa / Başarı Yazıları / Bir Büyük Şey

Bir Büyük Şey

Yıllar boyunca, yüksek başarı gösteren yüzlerce insanın özgeçmişini okuyarak ve çok sayıda multimilyonerle yakın çalışarak, bazı başarı stratejileri geliştirdim. Hepsinin tek bir ortak özelliği olduğunu fark ettim… Bu kişiler, her gün, yaşamlarında derin etkisi olacak Bir Büyük Şeyi başarmak üzere kendilerini disipline ediyorlar. Çoğu insan, yaşamını bu şekilde sürdürmez. Önemsiz şeylerin onları çıkmaza sokmasına izin verirler ve günün sonunda bir adım ileri gidemezler. Bu kişilerin önemli bir bölümü, yalnızca kafalarını suyun üzerinde tutmayı becerebilir; çoğu da yaşamını sessiz bir çaresizlik içinde sürdürür.

Her hafta Bir Büyük Şey başararak işe başlamak isteyebilirsiniz ve kendinize karşı dürüst olmaya başlarsanız, yapılması gereken Bir Büyük Şey belirgin hale gelecektir.

Diyelim, yönetimin, muhasebenin ya da sekreteryanın ağır işyükünü üstlenecek bir eleman bulmak için gazeteye ilan vermek zorundasınız. Belki, böyle bir elemanın maliyetini karşılayamayacağınızı düşünerek bunu ertelediniz. Bir Büyük Şey yapan insanlar, neyi karşılayamayacaklarını bilirler. Her gün Bir Büyük Şey yapan insanlar, çok çabuk ilerleme kaydederler.

Özgeçmişinizi ve güvenilirliğinizi artırmak için bir kitap yazabilirsiniz. Çoğu insanın içinde bir kitap saklıdır; ama, asla yazılmamıştır. Kitaplarım bana telif hakları olarak inanılmaz paralar kazandırdı ve daha da önemli ve kârlı bir biçimde, güvenilirlik ve farkındalık yaratarak danışmanlıktan para kazanmamı sağladı.

Yaşamınızı değiştirecek bir veritabanının izini sürebilirsiniz… Hemen şimdi yapın. Belki, sizin Bir Büyük Şeyiniz, yaşamınızı değiştirecek bir seminere ya da çalıştaya katılmaktır. Belki, sizin Bir Büyük Şeyiniz, tamamen yön değiştirmektir. Belki, en önemli müşterilerinizi arayarak onlara nasıl daha yüksek bir hizmet seviyesi sunabileceğinizi sormanız gerekmektedir… Yalnızca Bir Büyük Şeyi yapın. Belki, sizin Bir Büyük Şeyiniz, içmeyi, melodram dizileri izlemeyi, kadın kız peşinde koşmayı ya da uyuşturucu kullanmayı bırakmaktır. Bilmiyorum. Herkes farklıdır. Gerçekten bildiğim tek şey, yaşamda çok başarı kazananların, buna ulaşmak için ne gerekiyorsa yaptıklarıdır. Başka hiç kimsenin onlar için gerekli değişiklikleri yapamayacağını bilirler.

Bir Büyük Şey yapmak, yaşamınıza muazzam sonuçlar, değişiklik, zenginlik ve mutluluk katabilir. Küçük hareketler, aynısından bir miktar daha fazla sunmanın ötesinde birşey kazandırmaz.

kisisel-gelisim

Her gün Bir Büyük Şey yapmaya özen gösteriyorum. Şu anda bile hâlâ tembelliğin, telefon açma isteksizliğinin, dolu bir gündemin, genç bir ailenin ve kendi güçlü ve zorlu gündemleri olan talepkar müşterilerin üstesinden gelmem gerekiyor. Bütün küçük işleri yapmak ve Bir Büyük Şey fırsatını kaçırmak çok kolayıma gelebilirdi.

Burada özveri sözcüğü ortaya çıkıyor. Yıllar boyunca, pek çok parti, TV programı, şov, futbol maçı, sosyal toplantı ve aile buluşmasını kaçırdım; ama, ne yapıp edip, Bir Büyük Şeyi yapmayı becerdim!

Muhtemelen hepsini yapamazsınız. Bir fedakarlıkta bulunulması gerekir. Ünlü TV yıldızlarının TV seyretmediklerini, ama başkalarının izledikleri programlar yarattıklarını gördüm. Ünlü yazarlar kitap okumuyorlar; başkalarının okuması için kitap yaratıyor ve yazıyorlar.

Bütün dokümantasyon işlerimi hafta sonuna, hatta iki hafta sonrasına ertelesem de bir pazar öğleden sonra oturup muazzam bir biçimde yoğunlaşarak çalıştığımda hepsini yetiştirebildiğimi gördüm. Böylece, yaşamımda önemli atılımlar yaratacak Büyük Şeyleri başarmaya zaman ayırabiliyorum. Artık, dokümantasyon işlerinin bütün zamanımı aldığı şeklinde bir bahane ileri süremeyeceğim; çünkü, bu işi ona ayırdığım sürede tamamlamamın mümkün olduğunu gördüm.

Bir Büyük Şeyi yapmak için, bu işi yürütme ve başarma lüksünü kendinize tanımak üzere zaman ayırmalısınız. Bir Büyük Şey, çok çabuk belirgin hale gelecektir. Yapmanız gereken tek şey, yaşamınızda bir kere Bir Büyük Şey yapmak ve bu oyunu önce haftalık, sonra da günlük bazda tekrar etmektir. Asla pişman olmayacaksınız! Bezgin, çok meşgul, çok yorgun ya da basitçe tembel olsam da Bir Büyük Şey yaptığım gerçeğini her gün kutluyorum. Hiçbir şeye bakmaksızın Bir Büyük Şeyi yapıyorum. Ve bu hiçbir şeyi gerçekten kastederek söylüyorum!

Kaynak : Ron G. Holland

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.