Anasayfa / Sizden Gelenler / Sahaflar ve Teknoloji

Sahaflar ve Teknoloji

Teknoloji… Kimilerine göre harika bir şey, kimilerine göreyse insanın kendine özgü dünyasını istila eden bir karabasan… Günümüzde yaşı 3 ile 73 arasında değişen birçok insan aktif bir şekilde olmasa da kendine yetecek kadar bilgisayar kullanabilmekte ve bu insanların büyük çoğunluğu internet kullanabilmektedir. Altı yaşındayken ilk okuduğum kitaplardan biriydi Kibritçi Kız, resimleri olan bir kitaptı. Ben belki Kibritçi Kız’ı film şeklinde TV’de izleseydim bu kadar net hatırlayamazdım Kibritçi Kız’ın kocaman bir yüreği olduğunu ve bu güzel yüreğindeki sevgiyle insanları adeta kucakladığını ve kibritlerini satarak para kazanmak zorunda olan fakir bir kız olduğunu…

Kitabın atmosferine bir girdi mi insan O’nu ne TV ne internet ne de başka bir aktivite çıkarabiliyor oradan. Kimilerinin yatak odasında komodinlerinin üzerini süsleyen kitap, gece yatma vakti geldiğinde 1-2 satır ya da 1-2 sayfa okunarak bırakılır tekrar yerine. Kimileri toplu taşıma araçlarında, kimileriyse evde günlük olarak uyguladıkları Okuma Saati’nde okurlar. Japon dilinde “Taşiyomi” denilen bir tabir olduğunu ve bu tabirin “Ayakta kitap okumak” anlamına geldiğini öğrendiğimde çok utanmıştım yeterince kitap okuyamadığım için. Otobüste sadece oturduklarında değil, ayakta iken de birbirlerinin sırtlarına koyarak kitap okuyan bir millet varken, ne yazık ki benim ülkemde kitap okuma oranı %4-5’dir.

sahaflar ve teknoloji

Geçenlerde internetten kitap alışverişi yaparken, beş altı yıl önce İstanbul’da gezmiş olduğum sahafları hatırladım birdenbire. Tozlu rafların üstlerine farklı bir düzenle dizilmiş kitapları gördüğümde, o kitapların hepsini dikkatlice incelemek ve eski kitap kokulu o dükkancıkta bir süre öyle kalmak istedim. Gerçi bu duyguyu hangi sahafa gitsem hissederim. Bu satırları yazarken dahi o eski kitap kokusunu hissediyorum. Yerini www……………………com’lara bırakan kitapçılar eskimeye yüz tutmuş gibi görünse de hiçbir zaman önemini kaybetmez, kaybedemez kitap dostları için. www………………………com’dan alışveriş yaptığınızda kitabın iç sayfalarını da inceleyebilmeniz ya da kargonun web sitesi tarafından ödenmesi gibi ayrıcalıklar hiçbir zaman kitabın kokusunu içine çektiğinizdeki o hazzı size yaşatamaz ve yaşatamayacak da.

Kitap fuarlarına gittiğimde gördüğüm bazı yazarlar, etrafında kimsecikler olmamasına rağmen mütebessim bir yüzle okur ya da okumazlara gülücük dağıtıyorlar. Bu beni üzüyor, emek sarf eden insanların bu durumda olmasının tek sebebinin de insanların düşünce yapılarının sığlaşması diye düşünüyorum. Okuma oranının oldukça az seviyede olduğu ülkemizde bunun gibi manzaralar ne yazık ki artık doğal zannediliyor. Bilime önem vermeyen kişiler, bilim adamlarına da önem vermiyorlar.

Yazan : Gülşah SÖNMEZ
Entegre Yönetim Temsilcisi / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

  1. Emeğinize sağlık. Herkesin söylemek isteyipte söyleyemediği şeyleri, okumak öyle keyifliydiki! İnanılmaz gerçek gibi geliyor bazen ama Türkiye için durum tam anlamıyla böyle. Kitap okumayı bırakın gazete bile okumuyor insanlar artık. Sosyal medyaya tıkılıp kalmışlar. Düşünmüyorlar sığ bakıyorlar, anlamlandıramıyorlar olayları. Umarım bu böyle gitmez. Teknolojiyle gelişirken, eski sıcaklıklarda unutulmamalı.

  2. Sahaflar Festivali’ni gezerken heyecan verici karşılaşmalar. Ahmed Arif’in ve Edip Cansever’in kitaplarını ilk basksı

  3. Sahaf ve Teknoloji kavramı ancak böyle birleştirilebilirdi :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.