Anasayfa / Başarı Öyküleri / Bir vergi rekortmeninin Rize’den Ankara’ya uzanan hikayesi…

Bir vergi rekortmeninin Rize’den Ankara’ya uzanan hikayesi…

20.2 trilyonluk vergi ile Türkiye rekortmenliği koltuğuna yeniden oturmaya hazırlanan Ankaralı müteahhit Talip Kahraman’ı herkes bono zengini olarak tanımlıyor. Oysa o ‘Rantiye değilim’ diyor ve parasının kaynağını da müteahhitlik işlerine bağlıyor. İşte Kahraman’ın Rize’den Ankara’ya uzanan hayat hikayesi… VERGİ rekortmenlerinin açıklanmasıyla birlikte Talip Kahraman ismi yine gündemde. Geçtiğimiz yıl Türkiye rekortmenliği koltuğuna oturan Ankaralı müteahhit Kahraman, bu yıl da ödeyeceği 20.2 trilyonluk vergi ile yine Türkiye şampiyonu olmaya hazırlanıyor. Kahraman’ın iki yıl üst üste vergi şampiyonluğuna uzanan öyküsü Rize’den başlıyor. 1936 yılında Rize İkizdere’de doğan Kahraman, kısa süren eğitim hayatını da burada tamamladı. Üniversiteye gidemeyen Kahraman askerliğinin ardından müteahhitliğe soyundu. Müteahhitliğe 1965’te Artvin’de başladı. Şirketini ise 1983 yılında kurdu.

OTEL YAPIP KİRALIYOR

DEVLETE çok sayıda iş yaptı. Parasının kaynağı sanayi inşaatları olarak gösteriliyor. PTT tesisleri, Telekom binaları, Fenerbahçe Stadyumu, birçok ilde DSİ’nin sulama inşaatları, fabrikalar, barajlar yaptı. 2001 yılından itibaren de turizm sektörüne girdi. Aldığı arazilere turizm tesisleri yaptı ve kiraya verdi. Belek’te yaptığı bin yataklı Altis Golf Otel’in nisan sonunda tamamlanması bekleniyor. Alanya Konaklı’da 2 bin kişilik 5 yıldızlı Grand Cortes Oteli’nin inşaasına da geçtiğimiz ay başladı. Yeni hedefi ise, Manavgat’taki arazisi üzerinde 200 milyon dolarlık turizm yatırımı yapmak.
EVİ BÜROYA YAKIN

KAHRAMAN’IN inşaatlarında kullandığı makine parkında 400’ü aşkın kamyon, yüzlerce TIR, vinç ve inşaat makinesi bulunuyor. Kahraman, eşiyle birlikte Gaziosmanpaşa’daki bürosunun bir bina ilerisindeki 2 bin metrekare alan üzerine inşa edilmiş 4 katlı evde yaşıyor. Bürosuna yakın olan evinden yürüyerek gelmeyi tercih eden Kahraman’ın en büyük hobisi ise çalışmak. Zaten çalışanları da maddi varlığının nedeni olarak çok çalışmasını gösteriyor. Sürekli şehirdışına çıkan ve şu sıralar da Antalya’daki inşaatlarını gezen Kahraman, her sabah erkenden işinin başında oluyor.

5 ÇOCUK, 15 TORUN

ÇALIŞANLARI, ‘Patron geldiğinde sadece bekçi olur. Sabah 07.00 gibi burada’ diyor. Kahraman’ın Nimet ve Nuray adlarında iki kız ve Talip, İdris ve Resul adlarında 3 oğlu bulunuyor. Bütün çocuklarını evlendiren Kahraman’ın 15’in üzerinde de torunu var. Kahraman’ın çocukları ise merkezi İstanbul’da bulunan bir inşaat şirketinde ortak olarak çalışıyorlar. Kahraman, şirketinde çocuklarıyla birlikte çalışmıyor, her işini kendi başına yapıyor.

KIYMET SEZER
MYBACH’TAN VAZGEÇTi AMA TUTKUSU BiTMEDİ

VERGİ rekortmeni Talip Kahraman’ın çok sayıda arabası var. İyi arabaları seviyor. Eski model lüks Mercedes’lere biniyor. Cadillac, Jaguar marka arabalarından da daha çok Jaguar’a binmeyi tercih ediyor. Muhasebecisi, ‘Arabalarının sayısını ben bile bilmiyorum’ diyor. Geçen yıl star’a 800 bin Euro’luk bir Mercedes Mybach almak istediği yönünde açıklama yapan Kahraman, bu isteğinden daha sonra vazgeçmiş.

Kahraman’ın yakın çevreleri, rekortmen işadamının arabadan vazgeçiş nedenini, ‘Çok konuşuldu, çok tartışıldı. O da sıkıldı ve almaktan vazgeçti’ sözleriyle dile getiriyorlar. Öte yandan Talip Kahraman’ın yeni bir araba daha almak istediği belirtiliyor. Ama arabanın markasına henüz karar verememiş.
DIŞARIYA 1 LİRASI GiTMEDİ

SON iki yıl üst üste gelir vergisi rekortmeni olan Talip Kahraman’ın ilginç bir özelliği de bulunuyor. Kahraman’ın yurtdışında yaptığı hiçbir iş yok. Yakınları, Kahraman’ın yurtdışında 1 liralık dahi yatırım yapmak istemediğini ve ‘100 katrilyonum olsa, dışarıya çıkarmam. Ben bu varlığımı bu ülkede kazandım ve yine ülkeme harcarım’ dediğini belirtiyorlar.

Yakınları, Kahraman’ın vergi rekortmeni olmasını da yaptığı her işi kayıt altına almasına bağlıyorlar. Yakınları Kahraman’ın yardımsever kişiliğine de dikkat çekiyorlar ve çocuk esirgeme kurumlarına ve yaşlılarevi gibi pek çok kuruluşa her zaman yardım götürdüğünü, Ramazan ayında da en az 500 aileye erzak yardımı yaptığını belirtiyorlar.

Kaynak : Star Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.