Anasayfa / Başarı Öyküleri / Merinos / Her şey iki tezgah ve bir hayal ile başladı…

Merinos / Her şey iki tezgah ve bir hayal ile başladı…

Her şey iki kilim dokuma tezgahıyla başladı. Sonra neler mi oldu? Önce Türkiye’nin dokuma devi oldu, sonra küresel rakipleriyle boy ölçüştü. Dünyanın en büyük halı fabrikasını kuran Merinos’un başarı felsefesi bakın nelerden oluşuyor… Merinos markasıyla Türkiye’nin küresel devi olan Erdemoğlu Holding, 2011 yılında bir milyar dolarlık ciro hedefliyor. Üretim haritasına Rusya ve Çin’i, ihracat kapılarına ise Ortadoğu, Avrupa ve ABD’yi ekleyen halı sektörünün lideri, gözünü enerji ve gayrimenkul sektörüne dikti. Merinos markasıyla parça halı üretiminde dünya birincisi olan Erdemoğlu Holding, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük fabrikasıyla Türkiye’de yakaladığı başarıyı, küresel ölçeğe taşıyor. Rusya’nın en büyük fabrikasını kuran, Çin’deki fabrikasını 2012’de üretime açmayı planlayan, Avrupa, ABD ve Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ihracatla Türkiye’ye değer katan Erdemoğlu Holding, 2011’de bir milyar dolar ciro hedefliyor.

Mehmet Erdemoğlu’nun Gaziantep’te 1970 yılında kurduğu iki kilim dokuma tezgahıyla başlayan Merinos’un 41 yıllık büyüleyici yolculuğu, küresel bir üretim devinin Türkiye’ye gurur veren başarılarıyla devam ediyor. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktasıyla halı sektörünün lideri olan Merinos, Gaziantep’te kurduğu dünyanın en büyük halı fabrikasıyla da küresel başarı sınırlarını zorluyor. Rusya’nın en büyük halı fabrikasını 2 yıl önce Rostov şehrinde kuran Merinos, Çin’de de 2012 yılında fabrika açmayı planlıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn ve Irak gibi ülkelerde 30 mağazası bulunan Merinos, ABD, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatla, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor.

İstikrarlı büyümesiyle 2010 yılı toplam cirosunu 1 milyar 190 milyon TL’ye ulaştırarak, yüzde 35 büyüme oranı yakalayan Merinos, 2011 yılında bir milyar dolar ciroyu hedefliyor. Gaziantep’teki 1 milyon 20 bin metrekare açık, 270 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada üretimine devam eden Merinos, duvardan duvara halıda Türkiye, parça halı üretiminde ise dünya birinciliğine ulaştı. Merinos’u da bünyesinde bulunduran Erdemoğlu Holding, bugün 14 grup şirketi ve 4 bin 500 çalışanıyla Türkiye’nin ihracat üsleri arasında yer alıyor.

merinos oturma grubu

Merinos’u dünya markası haline getiren başarı öyküsünün temelini atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayatı da kitaplaştırıldı. Aysun Öner’in kaleme aldığı ve Doğan Kitap’tan yayınlanan “Besnili Bilge”, 1931 yılında Besni’de doğan, 1970 yılında mütevazı koşullarda Merinos’un temellerini atan ve 16 Aralık 2006 yılında arkasında dev eserler bırakarak hayata veda eden Mehmet Erdemoğlu’nun yaşamını, ilkelerini ve eserlerini etkileyici bir üslupla anlatıyor. Öğrenci yurdu, ilköğretim okulları, sağlık ocağı, cami gibi birçok eseri Türkiye’ye kazandıran Erdemoğlu’na, Cumhurbaşkanlığı tarafından eğitim ve sağlık konusundaki hizmetlerinden dolayı şükran plaketi verilmiş, yaptığı hizmetlerden dolayı TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM ERDEMOĞLU

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, babasının miras bıraktığı “Başarı ve Gururu” çok daha yüksek seviyeye çıkarma misyonunu üstlendiklerini belirterek, şunları söyledi: “Gaziantep’te dünyada üretilen toplam parça halının yüzde 25’ini karşılıyoruz. 5 yıl önce devraldığımız firma ile duvardan duvara halı üretiminde Türkiye’nin lideri olduk. Ayrıca, 7 yıl önce girdiğimiz mobilya sektöründe büyümeye devam ediyoruz. Uşak’ta yarı yarıya ortaklı battaniye ve ev tekstili yatırımımızla, Türkiye’deki vizon battaniye üretiminin yüzde 35’ini karşılar hale geldik. Rusya’nın en büyük halı tesisine sahibiz. Çin’de de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacağız. Sevgili babam Mehmet Erdemoğlu’nun Besni’de çıktığı yolculuğu, küresel bir başarıya dönüştürmenin, Türkiye’ye ekonomik değer, istihdam, sosyal ve kültürel eserler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Babamın hayalini gerçekleştirmek üzere Besni’de bir kampus kurup, Adıyaman Üniversitesi’ne bağışlayacağız. Son 6 yılda ülkemize 5 ilköğretim okulu ve lise kazandırdık. Yeni kurulan Mehmet Erdemoğlu Vakfı, 300’den fazla öğrenciye burs sağlıyor. ”

Erdemoğlu, yeni sektörlerle de ilgilendiklerini belirterek, gayrimenkul ve enerjide aktif olmak istediklerini kaydetti. Erdemoğlu, “Konut, rezidans, alışveriş merkezi yapma planlarımız var. Gayrimenkule ağırlık vereceğiz. İstanbul’da bir rezidans projemiz var. Bugüne kadar hiçbir zaman kolay yolu seçmedik, hep zor olanı seçtik, hep rampa çıktık” diye konuştu.

“BAŞARI FELSEFEMİZİN TEMELİ RAHMETLİ BABAMIZDIR”

Yakaladıkları başarının altında makineler ve fabrikaların yatmadığına dikkat çeken Erdemoğlu, şöyle devam etti: “Başarımızdaki felsefenin temeli rahmetli babamızdır. Herkes kendi çocuğunu düşünür, kendi çocuğunun geleceğini garanti almak için çaba sarfeder, ancak biz çocuğumuza para bırakarak onun hayatını garanti altına alamayız, fabrika bırakarak da garanti altına alamayız; satar yer, mülk bırakarak da garanti altına alamayız; yine satar yer, eğitim yaptırarak da alamayız, o zaman da sokakta bir tinerci tarafından bıçaklanabilir. Peki nasıl garanti altına alacağız? Tek şartla; sanayileşmiş, kültürlü ve güçlü bir ülke oluşturabilirsek o zaman çocuğumuzun hayatı garanti altına alınabilir. O zaman da sadece bizim çocuğumuz değil, ülkedeki bütün çocukların hayatı garanti altına alınır. Ana felsefe budur. Yoksa hiç bir fabrika, işletme bizlerin değildir. Sadece ve sadece sorumluluklarımyni atan Mehmet Erdemoğlu’nun hayaız vardır. Hepsi milletindir. Biz bu felsefe üzerinde başarıya ulaştık. Özü odur.

merinos logo

İsabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile Merinos’un her gün daha çok güçlendiğini kaydeden Erdemoğlu, “Marka ve üretim gücü, ilkelerinden ve değerlerinden asla vazgeçmeden kaliteli, kalitesi fiyatları ile uyumlu ürünler, ürün geliştirmede sürekli özgünü yakalayan Ar-Ge çalışmaları, hızlı karar alma ve uygulama, bu büyüklüğe inanan Türkiye’nin dört bir yanındaki güçlü toptancı, perakendeci bayileri ve konusunda uzman çalışanları ile hedeflerine hızla ulaşma yolunda önemli adımlar atmaya devam etmektedir. Merinos olarak Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesinin üretim ve eğitimden geçtiğine inanıyor, bu inançla yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

RAKAMLARLA ERDEMOĞLU HOLDİNG

Erdemoğlu, yakaladıkları rakamsal başarılar hakkında da şu bilgileri verdi: “Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam cirosu 1,19 milyar Türk Lirası. Erdemoğlu Holding’in 2010 yılı toplam ihracatı 130 milyon dolar. Merinos’un 2010 yılı cirosu 408 milyon Türk Lirası. Merinos’un 2011 ciro hedefi 480 milyon Türk Lirası. Merinos Halı’nın 2011 ihracat hedefi 115 milyon dolar. Erdemoğlu Holding 2011 yılı ciro hedefi bir milyar dolar. Erdemoğlu Holding’in 4 bin 500 çalışanı var. Türkiye’de 100 mağaza ve 8 bin satış noktası bulunuyor. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve ABD’ye ihracat yapıyor. Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Bahreyn, Irak gibi ülkelerde 30 mağazası var. Rusya’da iki yıl önce kurulan, ülkenin en büyük halı fabrikasına 50 milyon dolar yatırım yapıldı. Merinos Rusya, Merinos Türkiye, Merinos Mobilya ve Dinarsu tesislerine ilave yatırım planlanıyor. Çin’e entegre halı ve iplik tesisi kurulması hedefleniyor. Gayrimenkul ve enerji yatırımları da planlarımız arasında.”

İbrahim Erdemoğlu, İMKB’ye ise 2012 yılı başında açılmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

MERİNOS MARKASI WALL-MART MAĞAZALARINDA

Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu da makine halısı üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini, Amerika ve Avrupa pazarlarının ilk sırada, sonra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ülkelerinin geldiğini anlattı. Erdemoğlu, “65 ülkeye mal satıyoruz. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, ana pazarlarımız olmadığı için bizi çok da etkilemedi” dedi.

Makine halısı satışlarının artık dünya geneline yayılan marketler zincirinde de yaygınlaştığına dikkat çeken Erdemoğlu, şunları söyledi:

“Amerika’daki distribütörümüz, Wall-Mart mağazalarına girmeyi başardı. Merinos Halı, dünyanın en büyük perakende zincirinde satılıyor. Wall-Mart mağazalarında bir yıldır yürüyen çalışmamız var. Rostov’daki fabrikamız Rusya’daki IKEA ile çalışıyor. Avrupa’daki dağıtım şirketimiz Almanya’daki büyük marketler zinciri ile çalışıyor. Şu anda bütün dünyadaki IKEA mağazalarına da mal satmak üzere çalışmalarımız son aşamaya geldi.” 

Kaynak : Haber FX

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.