Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. İsimleri kolay hatırlamanın yolu var!

İsimleri kolay hatırlamanın yolu var!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
62 5

İster iş hayatımızda ister gündelik hayatımızda olsun diyalogda olduğumuz insana kendini önemli hissettirmenin birinci yolu, ona gülümseyen bir ifade ile selam vermekten ve yine ona ismiyle hitap etmekten geçer. Çünkü her insan kendi adını duymaktan hoşlanır. Mesala ben bana ismimle hitap edilmesini “canım, tatlım, güzelim, şekerim, bi’tanem vs.” gibi kelimelere tercih ederim. İsmim benim özelimdir, çoğu zaman kulağımda dua etkisi yapar. Günümüzde alışveriş yaptığımız markette hiç tanımadığımız kasa görevlisine bile “canım benim” diye hitap ediyorsak ya da sevgilimize, eşimize “birtanem” derken, arkadaşlarımızla konuşurken onlarada aynı şekilde hitap ediyorsak bu sevgi sözcüklerine yüklenen anlamda bir hata var demektir, en azından “bir” tane olmadığımız görünen bir gerçektir düşüncesindeyim :)

Kendim ismimi duymaktan son derece hoşnut olmakla birlikte karşımdaki insanlara da ismiyle hitap etmeye özen gösteririm. İnsanlara ismiyle hitap etmek bilhassa yeni tanışmalarda sıcak ilişkiler kurmanın kapısını aralayabilir ancak çoğu zaman bu durum pekte kolay olmaz, hatta isimleri hafızada tutamadığımız için karşımıza büyük bir sıkıntı olarak çıkabilir. Gün içerisinde kendimizi “ismi dilimin ucunda ama bir türlü aklıma gelmiyor” diye defalarca sorgularken buluyor olabiliriz ya da karşımızdaki insana “zihnim o kadar karışık ki isminiz neydi acaba bir anda hatırlayamadım” diye sormak zorunda kalabiliriz.

İnsanların isimlerini daha rahat hatırlayabilmek için bilhassa yeni karşılaştığınız kişinin ismini aklınızda tutabilmek için, benim eğitimlerimde anlattığım sizinde işinizi kolaylaştıracak tekniklerden bazıları…

Tabi bu arada tanıştığımız herkesin değil, bizim için önemli olan kişileri hatırlamamız gerektiğinide eklemek isterim.

1. İsmi hafızanızda tutabileceğinize dair inancınız tam olmalı. Siz ne düşünür ve inanırsanız, zihniniz, duygularınız, ruhunuz ve bedeniniz o inancınızla işbirliği yaparak hareket ediyor. Patolojik bir durumu olmayan, sağlıklı herkes isimleri aklında tutabilir. Hafıza çalışması yapanların bir kerede 5 bin kelimeyi ezberleyebildiklerini düşünürsek, beynimize güvenir ve çaba gösterirsek bize istediğimizi vereceğine inancımızın tam olması gerekir.

2. Yeni tanıştığınız kişinin ismini ilk duyduktan sonra onun gözlerinin içine bakarak ismini hayali olarak parmaklarınızla yazabilirsiniz.

3. İsmi ilk duyduğumuz an’a konsantre olmalıyız, bu da karşımızdaki insana ilgi göstermekle, önem vermekle olabilir ancak. Tanışma sırasında o kişiyle ilgili olmalıyız, kendimizle değil. İsmi duyduğumuz an eğer kişiyle değil bir başka şeyle ilgileniyorsak elbette o ismi hatırlamamız kolay olmaz.

4. Tanıştığınız kişinin ismini ilk duyduğunuzda içinizden tekrar edin. Eğer duyduğunuzdan emin değilseniz veya anlayamadıysanız uygun bir uslupla tekrar sorun. Tekrar sormak hatalı bir isimle hitap etmekten çok daha olumlu bir davranıştır.

isimleri hatırlamak

5. Kişinin ismini konuşurken sık sık tekrarlayın. Karşınızdaki kişinin konuşurken kendi ismini duymaktan keyif alacağından hiç şüpheniz olmasın.

6. Karşımızdaki kişinin isminin, alnında çok sevdiğiniz bir renkle yazılı olduğunu hayal etmekte oldukça faydalı bir tekniktir. Amerika’nın eski başkanlarından Franklin Roosevelt, Beyaz Saray’da çalışan herkesin ismini bilmesinin nedenin tanıştığı her insanın isminin alnında yazılı olduğunu hayal etmesi olduğunu söylemiş.

7. Görsel karşılığı olan isimleri hafızada tutmak daha kolaydır, örneğin çiçek isimleri.Soyut kavramlarla manası ifade edilen isimleri hatırlayabilmek içinde “bağdaştırma” metotunu kullanabilirsiniz. İsmi çağrıştıran bir olayla kişiyi bağlayabilirsiniz hafızanızda. Örneğin ismi Bülent olan birisiyle tanıştığınızda, onun ilk hangi özelliği dikkatinizi çektiyse o özelliğini içinde bulunduran kısacık bir hikaye yazın. Diyelim ki onun hakkında sizde ilk uyanan his çok güzel güldüğü ve zeki olması. Bir an için gözleriniz kapatın ve hafızanıza onu sadece Bülent olarak değil “çok güzel gülen zeki adam Bülent” diye kaydetmeyi deneyin. Veya ismi Batu olan birisiyle tanıştınız; isminin içinde geçen “at”ı kullanabilirsiniz, Batu’yu at üzerinde dörtnala giden birisi olarak kaydedebilirsiniz. Batu’ylabir sonraki karşılaşmanızda gözünüzün önüne at üzerinde giden Batu’nun geleceğine emin olabilirsiniz.

Sevgi ve tüm iyi dileklerimle.

Yazan : Hûlya Konar / hPozitif

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar