Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / İşte BAHAR YORGUNLUĞUNUN çaresi

İşte BAHAR YORGUNLUĞUNUN çaresi

Bitkinlik, neşesizlik, eklem ağrıları, uyuyamamak, uyanmakta zorlanmak, sürekli sıkıntı hali gibi belirtilerle kendini gösteren bahar yorgunluğu, önlem alınmadığı zaman depresyona dönüşebiliyor.

Uzmanlar, ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen rahatsızlığı yenmek için bol C ve B vitamini takviyesi, egzersiz, su içme ve güneşlenmeyi öneriyor.

NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nden uzman psikolog İhsan Öztekin, bahar yorgunluğu olarak başlayıp sonradan depresyona dönen ruh halinin tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabildiğini vurguladı.

Saatlerin ileri alınmasının bile insanlarda olumsuz etkiler uyandırdığına işaret eden Öztekin, “Canlanmanın sembolü olan bahar, yeni mevsime adaptasyonu gerektiriyor.

Bünye, kışın yorgunluğundan çıkma, sonra harekete geçme ve yeni bir duruma alışmanın zorluğunu yaşıyor.” diye konuştu.

– Uykuya ve uyuşukluğa teslim olmayın
– Daha erken kalkmaya çalışın
– Yeteri kadar uyumaya dikkat edin
– Yatmadan önce sıkıntılı konuları aklınızdan uzaklaştırın
– Kötü haberlere, uyuşukluğa teslim olmayın
– Günde 3 litre su için
– Bol bol egzersiz yapın
– Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin
– Güneşlenin

Kaynak : Millethaber

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

 1. Burak Özdemir

  O yorgunluk şimdilerde sık sık belirir oldu (: Stres olmadık şeyler yapıyor insana.

 2. Sadece bende var sanıyordum bu sorunu.Bahar yorgunluğu olduğunun farkında bile değildim.Memnuniyetsizlik sinir stres,nekadar uyursam uyuyayım devamlı uykusuzluk,üşengeçlik,sıkılmak demek ki hepsi bunların başlangıcıymış.Bunu derhal düzeltmeliyim psikolojik rahatsızlıklara yol açması kötü:=(Teşekkürler yazı için..

 3. ya nasıl geçecek öğrendim iş yapmaya kalıyor ders bile çalışmak istemiyorum inşallah çabuk geçer uzmanların söylediklerine uymaya çalışacağım…..dk

 4. Harbiden insanın ölü gibi olması ben sürekli sıkılıyorum hiç bi şey yapmak itemiyorum
  otursam sıkılıyom yürüsem sıkılıyorum ne yapacam bilmiyorum nasıll tedavi olurum yardımçı olun lütfen olacak gibi degil her hareketim agır cekimde oluryya aynen öyle

 5. Sabah Gazetesi

  Bu aralar bahar yorgunluğu pek moda..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.