Anasayfa / İnsan İlişkileri / Mülakatta başarının yolları

Mülakatta başarının yolları

Firmalar rekabete ve gelişmeye açık, başarılı ve kendini ifade edebilen adayları işe almak isterler. Mülakat bu özelliklerinizi gösterebilmeniz için tek fırsatınız.

Mülakat esnasında nasıl davranacağınızı, ne yapmanız gerektiğini, en önemlisi de kendinizi nasıl kontrol edip rahatlayabileceğinizi bilmelisiniz. Kendinizi ve başarılarınızı ortaya koymaktan çekinmeyin ve rahat olun.

Kendinizi ve başarılarınızı anlatmayın

Hayatınız boyunca yaptıklarınızı ve başarılarınızı aile veya arkadaş ortamında anlatabilirsiniz. Bundan siz de keyif alırsınız onlar da. Mülakatta da sizden daha önce yaptıklarınızdan ve başarılarınızdan bahsetmeniz istenecek. Ama bu kez sevdiklerinize yaptığınız gibi anlatırsanız, ne siz keyif alırsınız ne de görüşmeciniz! Anlatmaktan çok, satabilmek önemli.

Örneğin önceki işinizde kaç kişiyi yönettiğiniz soruluyor. “15 kişilik bir ekibin başındaydım” yeterli bir cevap gibi görünüyor değil mi? Ama unutmayın! O odada, o görüşmecinin karşısında, size sorulanların hepsini cevaplamak ve tüm sorulara doğru yanıt vermek için bulunmuyorsunuz. O işi alabilmek için bulunuyorsunuz. Bu amaca uygun davranarak ayrıntılara girmelisiniz:

“Önceki işimde 5’i uzman olmak üzere 15 kişilik bir kadronun başında bulunuyordum. Görevim sadece onları yönetmeyi değil, aynı zamanda tüm işe alımları ve eğitimleri planlamayı, ücretleri düzenlemeyi, prim sistemini oluşturmayı, performans değerlendirmelerini yapmayı ve uzun dönem eleman ihtiyacını planlamayı içeriyordu. Ayrıca, ekibim sayesinde yıllık ciroda yüzde 35’lik bir artış sağlamayı başarmıştık.”

Böyle bir cevap ile karşınızdakinin neler yaptığınızı görmesini, daha da önemlisi yeni işinizde de aynı başarıyı göstereceğinizi düşünmesini sağlayabilirsiniz!

Kaynak : E-kolay

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

16 yorum

 1. çok beğendim. tam bana göre bi site.
  bundan sonra sürekli takip edicem.

 2. cok gsel bı sıte takıp etmeye ozen gosterıcem

 3. ya çok beğendim gerçekten çok güzel tam benlik inşallah öss yi kazanırım

 4. Bence güzel ancak madde madde açıklarmısınız…

 5. Ben dediklerinizi yapıyor fakat başarılı olamıyorum :ödev yapıyor,tekrarediyor,dersi deste dinlesemde başarılıolamıyorum insan birşeyinpeşinden uzun süre koşunca brşey kaydetmek istyo ama kaydedemyince haliyle yoruluyo ve artık o hedeften sıkılıyo bende öyleyim çalışsamda olmuyo ben sınavlardan çalışsamda aynı sonucu alıyorum çalışmasamda o nedenle bir öneri istiyorum:)

 6. Nurşin kardeş başarılı olmanın yolu aslında cok basit.Bir kere çaliştiğin derse,sinava çalişirken ilk önce başaracagına inanmam gerek ve bir tavsiye çalişmaya başlamadan önce kendini 10 15 dakika motive et o şekilde başla.örnegin ben üni sıavına hazırlanırken kız arkadasim yapamazsın demişti çok içlendim ozman ve o sene kazanmadim sonra o sözüne çalişma masamın üstüne yazdim altina fotoğrafınıda yapiştirdim o şekilde kazandim simdilerde istediğim yerdeyim…tamamen o kız arkadasima borçluyum her seyi ve o da benim şirketimde benim elemanım düşün artik ne kadar içime oturmuş sen kazanamazsin dedigi…

 7. Harika konulara değiniyorsunuz.
  Teşekkürler…

 8. Gerçekten harika bir site.
  Teşekkürler.

 9. Gerçekten güzelkonülara değiniyorsunuzböylece bizde bütür konülarda bilgileniyorüz teşşekürler

 10. Gerçekten çok güzel site bu siteden çok faydalanacağımı düşünüyorum insanın kendini geliştirmesi bilmediği bilgilere ulaşması kadar tatmin edici başka birşey yok diye düşünüyorum

 11. Sevgili kürşad kardeşim hayatta iki çaresizlik vardır biri öğrenilmiş çaresizlik diğeri ise öğretilmiş çaresizlik hep demezmiyiz bu çok zor ben bunu yapamam yada sen hayatta yapamassın bırakalımda zaman bunu göstersin biz azmettikten sonra neden olmasın bütün zorlukların üstesinden geliriz çünkü allah bize o aklı ve zekayı vermiş sadece içimizdeki başarma azmine kulak verelim hayatında başarılar dilerim.

 12. Gayet güzel bi site..

 13. Ben başarı için güzel bir yer bulamadığımda değil okulda bazı takım sorunlar oluyor

 14. Güzel bir yazı

 15. kürşad, sana önemli bir tavsiye. başarabileceğin şeyleri yapmak için başkalarının sana hatırlatmasını bekleme. kendin yap. bu hatırlatmanın ne şekilde olduğunu sen biliyorsun aslında.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.