Anasayfa / İnsan İlişkileri / Telafisi Olmayan 4 Şey!

Telafisi Olmayan 4 Şey!

Büyük bir hava meydanının bekleme salonunda, genç bir bayan uçağına binmek üzere bekliyordu. Uçağın hareketine saatler olduğu için zaman geçirmek için bir kitap ve bir paket küçük kurabiye satın aldı. Dinlenmek ve kitabını okumak için VIP salonunda bir koltuğa yerleşti. Kurabiye paketinin durduğu sehpanın yanındaki koltuğa bir adam oturdu; dergisini açıp okumağa başladı.

Genç kadın ilk kurabiyesini aldı. Adam da bir tane aldı. Bayan çok rahatsız hissetti kendisini ve:

“Sinir birşey! Havamda olsaydım bu cüretinden dolayı onu yumruklardım!” diye düşündü.

Bayan bir kurabiye alıyor, adam da bir tane alıyordu. Çıldıracak gibiydi bayan ama olay çıkarmak istemiyordu. Nihayet son kurabiye kalınca kadın:

“Bu küstah adam şimdi ne yapacak?” diye düşündü.

Adam son kurabiyeyi aldı; onu ikiye böldü ve bir parçayı kadına verdi. Aaaa! Bu kadarı da fazla! Çok öfkelenmişti şimdi! Kadın sinir içinde kitabını ve diğer şeylerini alıp bir fırtına gibi giriş salonuna oradan da uçağın içine yöneldi. Uçaktaki koltuğuna oturdu. Gözlüğünü almak için çantasını açtı. Ne görsün? Kurabiye paketi açılmamış olarak orada duruyordu. Çok utandı. Çok büyük bir yanlış yaptığını anladı. Kurabiyelerinin paketini açmadan çantasına koyduğunu unutmuştu. Adam kendi kurabiyelerini, hiç sinirlenmeden, yüksünmeden kadınla paylaşmıştı. Kadın kurabiyelerinin paylaşıldığını düşünerek çok sinirlenmişti. Ve şimdi bu durumu açıklama şansı yoktu. Özür dileme olanağı da kalmamıştı.

Telafi edemeyeceğiniz dört durum vardır.

Taş… atıldıktan sonra!

Söz… ağızdan çıktıktan sonra!

Fırsat… kaçtıktan sonra!

Zaman… geçtikten sonra!

Kaynak : Anonim

Hakkında Dr. Mustafa KURT

İzmir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede başladığı yüksek lisans programını 2000 yılında tamamlayıp İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Organizasyon ABD dalında doktora programına devam etti. Daha sonra Kocatepe Üniversitesi'nde göreve başlayarak doktora derecesini bu üniversiteden aldı. 2008-2009 yıllarında post doktora programı kapsamında University of Bradford, School of Management'ta çalışmalarını sürdürdü. 2009 yılında Türkiye’ye dönerek doçent oldu. Halen The University of York, The York Management School’da misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgi yönetimi, kurumsal teori, işletmecilik tarihi ve yönetim danışmanlığı konularında çalışmalar yapmaktadır.

20 yorum

 1. Çok güzel hikaye.

 2. çok şahane olmuş bu örnek insanlar degişik kişiliklere sahip ve dogal olarak farklı psikolojiler içindeler insanları anlamak onlara yardımcı olmak çok güzel bir davranış bu davranışı sergilediginiz için tüm site yöneticilerine teşekürü bir borç bilirim

 3. cok guzel yaa cok guzel.:)))))

 4. bencede böyle şeyleri hiç düşünmüyoruz sanki düşünce insan bir tuhaf oluyor

 5. Farklı ve güzel bir hikaye insanlara yeni bir pencereden bakmak gerektiğini gösteren bir hikaye…

 6. sıtkı sıyrıldı

  bu hikaye douglas adams’ın otostopçunun galaksi rehberi adlı kitap serisinden çalınmış bir hikayedir.lütfen emeğe saygı gösterelim.

 7. tamam kurabiyemi yesin çayımı içsin o sorun değilde bari insan tanışma eğiliminde bulunur.

 8. bazen susmak yerine tepkimizi göstermenin daha doğru olduğunu gösteren bir örnek bu.Kadın düşündüğünü söyleseydi belki böyle bir sonuçla da karşı karşıya kalmaz ,mahçup da olmaz ve yediği kurabiyenin kendisine ait olmadığını anlardı.Hayatta yanlış anlaşılmayanlar sadece çocuklardır;her düşündüğünü net söyledikleri için…Hem hikayaya bakarsak adam da keyif almış sonuçta.

 9. evet bu dört şey çok önemlidir.özelliklede zaman insan zamanını nasıl kullanmayı öğrenmeli ancak bu şekilde varimli olabilir bence ayrıca çok güzel bir hikayeydi buna kısa bir film çekilirse daha etkili bir anlarım olur.:)

 10. yaşam okadar ince ağlarla örülüki bunun çok azını bizler göre biliyoruz,göremediklerimiz gördüklrerimizin yanında bence bir hiç,o yuzde anı yaşamk en güzel olan ve iletişimde olduğumuz hayatta anı kaçırmamak

 11. Guzel bir hikaye.
  Teşekkürler!

 12. sıtkı sıyrıldı douglas adams ın kitabından alınmış çalınmamış rafta duracağına böyle bi ortamda yayınlansınki insanlar okuypta ders alsınlar….

 13. gerçekten güzelmiş..

 14. Hakikaten güzelmiş her nekadar kadının yaptığıı bencillikten dolayı kadına iyi bir ders olmuştur

 15. Muhtesem bir hikaye, daha once okumustum ama sitenizi yeni farkettim.ingilizce ogrenmek icin aramalarim sonucunda buldum sitenizi. gercekten cok begendim.emek veren siz degerli insanlara yurekten kocaman tesekkurler.
  saygilarimla

 16. Atılan taş kafa yarmadıysa
  Söz taraflarca değilde gerçekten doğru bir söz ise
  Kaçan fırsatı yeniden kazanma şansı farklı şekillerde her zaman vardır.
  Zamanın geçmesini, geçen zamanda kaybedilen şeyler bir daha geri gelmeyeck şeylerse telafisi yoktur doğru. Bu zaman içinde kazanılan şeylerde olmuştur bu nedenle ölüm dışında herşeyin bir hal çaresi olabilir.
  Telafi edemeyeceğiniz dört durum vardır.

  Taş… atıldıktan sonra!

  Söz… ağızdan çıktıktan sonra!

  Fırsat… kaçtıktan sonra!

  Zaman… geçtikten sonra!

 17. Bnce cok harika bi örnek :)

 18. bazen hiç birşey görundu gibi olmaya biliyo.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.