Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Yöneticilik erkek işi(ymiş)!

Yöneticilik erkek işi(ymiş)!

Erkek işiymiş30 ilde yapılan araştırmada, kadınların sadece yüzde 3’ünün yöneticilik yaptığı ortaya çıktı. Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki örneklerde yer alan okullarda halen kadın müdür bulunmuyor.

Eğitim – Sen’in 30 ilde yaptığı araştırmaya göre, eğitim sektöründe çalışan kadınların sadece yüzde 3’ü yöneticilik yapıyor.

Eğitimde kadın – erkek eşitliğinin sağlanması amacıyla kampanya başlatan Eğitim – Sen’in Merkez Kadın Sekreteri Elif Akgün, okuma yazma bilmeyen 7.5 milyon kişinin, 6 milyonunu kadınların oluşturduğuna dikkat çekerek, bu eğitim – öğretim yılı verilerine göre de 600 bin kız çocuğunun okula kayıt olmadığını söyledi.

Akgün, 7 bölgeden 30 ilde 225 ilköğretim okulunda 5 Eylül – 15 Kasım arasında yaptıkları araştırmanın verilerine göre, eğitim sektöründe çalışan kadınların oranının yüzde 44 olduğunu, ancak yöneticilik görevinin yüzde 3 düzeyinde kaldığını belirtti. Akgün, bu okullardan yalnızca 6’sında kadın müdür bulunduğunu, Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki örneklemde yer alan okullarda kadın müdür bulunmadığını kaydetti. Müdür başyardımcılığında, 88 erkeğe karşı 10 kadının görev yaptığını, müdür yardımcılığında da 389 erkeğe karşılık 61 kadının bu görevi üstlendiğini bildirdi. Kadınların erkeklere oranı 6 bölgede yüzde 12 – 20 arasında değişirken, Doğu Anadolu’da kadın müdür yardımcısı sayısı 45’e karşı 1 oranında kalıyor.

Kaynak : E-kolay

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Gökçen Önal Bilecik

    BU SİTEDE GEREKSİZ BULDUĞUM İLK VE TEK YAZI :( NE BU YA? BUNLARI ARAŞTIRACAK KADAR BAŞKA BİR İŞLERİ GÜÇLERİ YOKMUYMUŞ ? SAÇMA SAPAN..NE YANİ ? ARAŞTIRDINIZ,ERKEKLERİN KADINLARA GÖRE YÖNETİCİLİKTE ÜSTÜN OLDUĞUNU KEŞFETTİNİZ NE OLDU ? ERKERİN BOYU MU UZADI :D BENCE (BU BENİM KİŞİSEL GÖRÜŞÜM) TÜRKİYENİN SADECE 30 İLİNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMAYA DAYANARAK GENELLEME YAPMAK ÇOK SAÇMA.GEREKSİZ VE BASİT BULUYORUM.ASLINDA BENİM BABAM DA ÖĞRETMEN AMA ANNEM EV HANIMI.. AMA ABİM LİSE MEZUNUYKEN BEN ÜNİVERSİTE OKUYORUM VE AMACIM ÖĞRETMEN OLMAK.. BEĞENMEDİM YAZINIZI .. AMA YİNEDE SONSUZ SAYGILARIMI SUNUYORUM ;)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.