Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Paşalar ile prenseslerin aşk halleri…

Paşalar ile prenseslerin aşk halleri…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
19 2

Ünlü yazar Elif Şafak, kadın-erkek ilişkilerini değerlendirdi. “Paşa” gibi yetiştirilen erkekler ile “prensesler” gibi büyütülen kadınların aşk hallerini değerlendiren Şafak, modern zamanlarda aşkın geçirdiği evrimi yorumladı… Ünlü yazar Elif Şafak, “Aşk kainatın tılsımını taşıyan uçsuz bucaksız bir okyanus, ilişki o okyanustaki bir koy, seks ise koyun içindeki kumsal” dedi. Şafak, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak üçü birbirine bağlı ve ahenk içinde ise güzeldir. Son tahlilde asıl olan okyanustur, yani aşk… ” Boxer dergisinden M. Nedim Koca’ya röportaj veren Şafak, kadın- erkek ilişkisine dair konuştu.

AŞK GENÇLİĞE YAKIŞIR

Günümüzde, gittikçe yaygınlaşan kısa süreli ilişiler aşkı baltalıyor mu? Her ilişkinin ya da evliliğin kendine has kimyası, kuralları, kitabı var. Öyle ilişkiler vardır ki kısadır ama nasıl derin ve zengindir; bilemeyiz. Öyleleri vardır ki uzundur ama çoktan tavsamıştır, pırıltısı gitmiştir. Onu da bilemeyiz.

Türkiye’de genç neslin ilişkilerini nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’de genç nesil özgürce aşık olamıyor ki… Sürekli karşılarına engeller, yasaklar, önyargılar çıkıyor. Halbuki gençliğe aşk yakışır. En çok onlara yakışır. Türk gençlerinin hiçbir şeyi eksik değil. Tek mesele onların özgüvenlerini hep baltalıyor olmamız. Bilhassa kızlarımıza eşit davranmıyoruz. Öyle tedirgin ediyoruz ki, oğlan çocuklardan daha önde başladıkları halde büyüdükçe kapanıyorlar. Farklı yetenekleri yeterince teşvik etmiyoruz.

’Paşa’ olarak yetiştirilen çocuk beyler, prenses muamelesi görmüş koca koca kızlar… Bu tarz yetiştirme sonucu ortaya çıkan nereye gideceğini bilmeyen ilişkiler…

elif şafak, aşk

Biz ilişkilerimizi bir mülk gibi algıladığımız müddetçe zor düzelir. Karım, kocam, sevgilim, nişanlım… Bunlar bana ait bir mülk değil ki. Onun da ayrı bir bireyselliği olduğunu çok çabuk unutuyoruz. Bana benzesin, bana ayak uydursun istiyoruz. Biz aslında aynadaki suretimize aşık olmak istiyoruz.’

“GÜÇ” LAFINI SEVMEM

Güçlü kadın tanımınız nedir? Siz güçlü bir kadın mısınız?

Ben bu “güç” lafını o kadar sevmiyorum. Eskiler “dirayet” dermiş mesela. Dirayetli bir kadın içindeki farklı sesleri anlayan, bilen ve sevebilen kadındır. Yoksa sürekli güçlü görünen, sert duran, kaş çatan, erkeksileşen kadın değil. Nefsine kapılmayan kişi dirayetlidir.

Ağlayıp, sızlar mısınız?

Tabii, zaman zaman ağlarım. Keşke erkeklerimiz de daha fazla ağlayabilseler. “Zayıf görünürüm” diye bir endişe duymasalar. Zannediyoruz ki kadınlar hep güçlü erkek peşinde. Aslında kadınlar ’gerçek insan’ peşinde.

Kaynak : CafeRuj

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar