Anasayfa / Başarı Yazıları / Sessiz Devrim

Sessiz Devrim

DevrimSpot: Kitapsız bir oda, ruhsuz bir insana; kitapsız bir toplum, yiyeceği olmayan bir aslana benzer.

Türkiye’de bu akşamdan itibaren her akşam 20:30-21:00 arasında “Sessiz Devrim” oluyor. herkes kitap okuyor. Televizyonlar, radyolar kapanıyor. Sohbetlere ara veriyor. Herkes çantasından, kitaplığından bir kitap alıyor ve 30 dakika boyunca kitap okuyor. 

Misafirliğe gitmiş bir aile ev sahipleriyle birlikte birden 20:30’da duruyorlar ve hep birlikte kitap okumaya başlıyorlar. Trafikte giden bir araç kenara çekiyor ve şoför 30 dakika kitap okuyorlar. Şehirlerarası otobüsteki muavin “Karacabey için kitap okuma vakti” diye anons yapıyor ve kitap ikramına başlıyor. Restoranlarda insanlar kitaplarını çıkarıp tabaklarının yanında kitap okuyorlar. Markette yaşlı bir teyze tam kasanın önünde okuma gözlüğünü takıyor, kasiyer ve tüm kasa kuyruğundakilerle birlikte kitap okumaya başlıyorlar. En arkadaki “Bu sıra niye ilerlemiyor” deyince, önündeki kişi kitabı gösteriyor. En arkadaki kitap rafından bir kitap alıp o da kuyruktakilere katılıyor. 20:30’da tartışan yeni evli bir çift birden susuyor ve kitap okumaya başlıyor. 2 yaşında bebeği olan bir çift “Haydi yavrum kitap okuyoruz” diyor ve çocuklarına kitap okumaya başlıyor. Çocuk ne olduğunu tam anlamıyor; ama ailecek bir şey yapmak hoşuna gidiyor. Saat tam 20:30’da huzurevine giden bir grup gencin her biri, gözleri okumaya imkan vermeyen bir yaşlının başına geçip yüksek sesle kitap okuyor. İnternet kafenin sahibi, birden tüm interneti kapatıyor ve bilgisayar başındaki gençler “Sessiz Devrim Zamanı” diyor; ardından tüm gençler sırt çantalarından kitaplarını çıkarıyor. Gece dinlenmesine çekilmiş vatani görevini yapan Mehmetçikler koğuşta birden askeri düzende toplu olarak kitap okuyorlar. Teftiş yapan komutan bütün koğuştakilerin kitap okuduğunu görünce şaşırıyor. Teftişe ara verip o da başlıyor okumaya. Teknedeki balıkçılar, demir atıp kaptan köşkünde toplanıp kitaplarını okuyorlar. İstanbul’da Moda’da yüzlerce insan bir elinde dondurma, bir elinde kitap bazen şaşırıp kitabı yalıyor. Meclis oturumuna ara veriyor ve salondaki tüm milletvekilleri, Başbakan dahil kitaplarını okumaya başlıyor. Başbakan’ın kitap okurken fotoğrafını çeken gazetecilere Başbakan, “Çocuklar siz de okuyun.” diyor. Artvin Yusufeli’nde çay bahçesinde oturanlar kitaplarını çıkarıp okuyorlar; “Çay ister misiniz” diye garson sorunca müşteri garsona bir kitap uzatıyor. Şanlı Urfa Balıklı Göl’ün parkında yanına kitap almayı unutmuş bir genç ne yapacağını şaşırınca yaşlı bir amca onunla kitabını paylaşıyor; birlikte okuyorlar. Kitapçılar 30 dakika boyunca kitap satışını durduruyor; bu süre zarfında kitapçıda kitap okumak serbest bırakılıyor. Kitapçılar hiç görmedikleri kadar bir rağbet görüyor. Ergenekoncular, hacılar, hocalar, alimler, berduşlar, artistler, yıldızlar, sönmüşler, parlayanlar, mahkumlar, mahdumlar, cümbür cemaat okuyor.

Ülkede çılgın bir sessizlik hakim. Türkiye 30 dakikalığına bir açık hava kitaplığına dönmüş. 

Yabancı turistler şaşırıp kalıyorlar; banklarda oturanlar, ayakta duranlar, metroda gidenler şoförler, yolcular, çöpçüler, taksiciler herkes kitap okuyor. Turistler bir kafeye giriyor ve burada da herkesin kitap okuduğunu görünce kendi dillerinde “Neler oluyor? Bilimkurgu filminde miyiz? Bu Türkler bizimle dalga mı geçiyor?” diyorlar. Kitap okuyan bir müşteri, işaret parmağını ağzına doğru götürüyor ve “şışşt” diyor; ardından anlayışlı garson elindeki kitaba ara verip yeni gelen turistlere kendi dillerinde bir kitap getiriyor. Turistler ne olduğunu anlamıyor; ama “buranın adeti bu” herhalde diyerek onlar da okumaya başlıyor.

Her gün saat 20:30’da ibadet eder gibi Türkiye içten bir şekilde sessizce aydınlanıyor. Bu değişim kampanyasının adını soran turistlere “Sessiz Devrim-Quite Revolution” diye cevap veriyorlar. Türkiye’de insanlar sakinleşiyor; düşünüyor; akıllıca konuşuyor; öğrenciler kitap okumaktan, ders çalışmaktan zevk alıyor. İnsanlar sadece okumuyorlar; kendileri hakkında, aileleri hakkında, dünya hakkında derin derin düşünüyorlar. Aile içinde daha iyi iletişim kuruyorlar. Özellikle çocukların derslerinde radikal bir iyileşme oluyor. Aile içinde konuşulan konular değişiyor ve nitelikli hale geliyor. Keyifli paylaşımlar başlıyor. Üniversite sınav sonuçları iyileşiyor. Türkiye’de sessiz, ama büyük bir devrim oluyor. Unutmayın bu devrim bu akşamdan itibaren siz kitap okumaya başlayınca gerçekleşecek.

Yazan : Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.
blank blank blank blank blank

6 yorum

 1. blank

  Ben daha büyük devrim istiyorumm içimdeee cokta kipat okuyorum ama olmuyor neden acaba

 2. blank

  Bence mütiş bir devrim. insanın bu devrime dahil olası geliyor :d hatta olduım bile bu akşam bende bir kitap okuyacağım.

 3. blank

  Hayatta herşey mümkün neden olmasın :) Hiç değilse bir kısmı gerçekleşse hiçde fena olmaz aslında :) ciddiyim görülecek ki çok şey değişeek inanın ben kendimden biliyorum. Tabii abartmamak gerekli diyeceğim ama streteji olarak gerekiyor da biraz mübalağa…

 4. blank

  Aslında başbakan böyle bir madde koysa hergün 30dk kitap okuyacaksın. burdaki konuyu alan herşey olacak. :)

  harika olurdu işte o zaman tr yi göreceksin…

  vay be hayal bile edemiyorum… müthiş…

 5. blank

  bu düşünceler sessiz devrimlerin zaten yaşandığının kanıtı..mesele şu ki bu devrimler ne zaman ses getirecek :)

 6. blank

  Farkindalik yaratan bir uygulama guzel dusunulmus :-) Bende bu kervana katiliyorum .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.