Anasayfa / Asosyal Olduğu Düşünülen İçe Dönük İnsanların 10 Avantajlı Özelliği

Asosyal Olduğu Düşünülen İçe Dönük İnsanların 10 Avantajlı Özelliği

Herkes parti insanı değildir. Zamanında daha sosyal ve dışarıya açık olmak istediyseniz, tekrar düşünün.

Çoğu insan içe dönük olmayı asosyallik, eksiklik ve dezavantaj olarak değerlendirir. Aslında bunlar farklı kavramlardır. İçe dönük insanların hayatta şanssız ya da başarısız olacağı düşünülür fakat aslında kendi çevrelerine ve hayata karşı benzersiz özelliklere sahiptirler.

“Sanılanın aksine içe dönük insanların sosyal becerileri gelişmemiş değildir. Onlar da sosyalleşmekten zevk alabilir fakat sonrasında pijamalarını giyip evlerinde huzuru yakalamak isterler. Zamanlarını harcamakta çok titiz davranırlar ve sosyal enerjilerini genellikle yakın arkadaşlarına, meslektaşlarına ve ailelerine adarlar. Konuşmaktan çok dinlerler, konuşmadan önce düşünürler ve çoğu zaman kendilerini yazarak ifade etmekten hoşlanırlar. Yüzeysel sohbetler yerine derin sohbetleri her zaman tercih ederler.”

― Susan Cain, Sessizlik : Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü

1) İçe Dönükler Kendi Enerjilerini Doldurabilir

İçe dönük bir insan enerjisini nasıl yenileyebilir? Kendi başına biraz vakit geçirmek çoğu zaman yeterli olacaktır. Diğer insanlar dışarıda birçok kişiyle zaman geçirme ihtiyacı hissederken, onlar için bir kitap okumak, film izlemek, oyun oynamak kendilerini yenilemek için yeterlidir.

2) Gözlem Yetenekleri Gelişmiştir

Olaylara biraz dışarıdan bakmak onlara farklı bir bakış açısı ve gözlem yapmak için bir fırsat sağlar. Bu durum, genellikle yaratıcılık ve problem çözebilme yeteneği gerektiren görevlerde başarıya ulaşmalarını sağlar. Bilim adamlarının, müzisyenlerin, mucitlerin ve yazarların çoğu içe dönüktür.

3) Sağlam Arkadaşlıklar Kurarlar

İçe dönük insanların diğer insanlara göre daha az arkadaşı olduğu bir gerçektir, ama arkadaşlıkları genellikle daha sağlam ve anlamlı olur. Rahat ve özgür olmanın yanında, birkaç iyi arkadaşa sahip olmak onlar için yeterlidir.

4) Konuştukları Konu Hakkında Yüzeysel Konuşmazlar

Grup konuşmalarında insanların konuşurken söyledikleri şeyler kimi zaman derin, kimi zaman yüzeysel olabilir. İçe dönükler genellikle bilmediği ve emin olmadığı konuda yüzeysel bir konuşma yapmaktan kaçınır. Konuştukları konularda söyledikleri ise; genellikle düşünülmüş ve konuya derinlik katan ifadelerdir.

5) Bir Konuda Uzmanlaşana Kadar Bilgi Toplarlar

İlgi alanları ve işlerinde; kendilerini sürekli geliştirmeye ve yeni bilgiler edinmeye adarlar. Bu onların kendilerini güncel tutmalarını ve konular hakkında daha derin bilgi birikimine sahip olmalarını sağlar.

“Çoğu içe dönük insan, bir konuda her şeyi bilene kadar yeterince şey bilmediğini düşünür. ― Marti Olsen Laney

6) İyi Bir Dinleyici Olurlar

Genelde insanlar, içe dönük insanlarla düşüncelerini ve hislerini daha rahat paylaşır ve dinleyeceğini bilirler.

7) Riskleri Görebilmekte Başarılılardır

Temkinli yapısından dolayı bir içe dönük, hayatta ve iş dünyasında oluşabilecek krizleri ve riskleri daha rahat saptayabilir.

8) Arka Planda İşlerini Halledebilirler

Gözler önünde olmak onlar için şart olmadığı için; Sessizce ve fark ettirmeden işlerini tamamlayıp insanları etkileyebilirler. Çoğu dışa dönük insanın içe dönük bir insana ihtiyacı vardır.

9) Özgür Hissetmek İsterler

Genellikle bireyselliğe önem verdikleri gibi yardım ve izleyiciye de ihtiyaç duymazlar. Bireysel çalışma konusunda çok başarılı olsalar da çoğu zaman takım çalışmasının onları yavaşlatacağını düşünürler.

10) Çok Fazla Sorgular, Çok Fazla Düşünürler

Yazan : Eren Cicibıyık | CEOtudent

Kaynaklar:

Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking / Susan Cain
Introvert Power: Why Your Inner Life Is Your Hidden Strength Laurie / A. Helgoe
The Introvert Advantage: Making the Most of Your Inner Strengths / Marti Olsen Laney, Psy.D

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.