Anasayfa / İnsan İlişkileri / İntikam duygusu

İntikam duygusu

Sizlere köşemde zaman zaman duygularımızı yazmaya çalışıyorum. Ancak en kötüsünü bu güne kadar hiç yazmadım. Duyguların en kötüsü intikam duygusudur. İnsanı yaşamdan koparan, anı yaşamasına engel olan, hedeflerine ulaşmasını engelleyen ve sağlığını bozan bir duygudur.  Bu duyguyu nasıl yenebilirim diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 

AFFETMEK VE UNUTMAK İYİ İNSANLARIN İNTİKAMIDIR – SCHILLER

Unutulmak ne kadar acı verir insana bilirsiniz. Bir insana yapılabilecek en büyük kötülüktür. İşte Schiller bir cümle ile intikam duygusunu çözmüş. Bir insandan intikam almak istiyorsanız onu unutun. Yok ben illaki intikam almak istiyorum diyorsanız. Bunu kaba kuvvete dökmeden akıl yolu ile yapabilirsiniz. Bakın size zeka örneği  bir hikaye;

“Zamanın birinde iki sevgili varmış. Çok severlermiş birbirlerini. Gel zaman git zaman çocuk askere gitmiş. Hikaye bu ya çocuk askerdeyken kız başka birine aşık oluvermiş. Bunu mektupla anlatmak zorundaymış ve yazmış;
– Sen askerdeyken ben başka birine aşık oldum. Ne olur kusura bakma. Sende olan resmimi de bir zahmet bana gönder.
Bizim asker okumuş mektubu. İntikam alacak ya bölükteki askerlerden ne kadar kız resmi varsa toplamış. Resimleri koymuş zarfa ve bir de mektup yazmış;
– Ya kusura bakma çıkaramadım, sen bunların içinden hangisiydin. Sen kendi resmini al diğerlerini bana gönder..”

Sevgiler

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl  radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

16 yorum

 1. bi askere yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir heralde ardında bıraktıgı onu bekediğini düşündüğü sevgilisinin bu tarz bi hareketi..ama ben askerin cvabını gercekten cok begendim..akıl herseyden üstündür kullanmayı bilene..:)

 2. Bunu Biliyordum Yinede Teşekkürler :D

 3. Güzel bir yazı örneğe bayıldım.

 4. asker arkadaşa helal olsun; kıza iyi kapak yapmış. takdir ettim.

 5. erkek çok iyi yapmış ben şuan askerim bana öle bişey yapsalar herhalde kafayı yerdim
  ben vatanı ve seni korumak için gece gündüz nöbetteyim sende o kadar kendini rahattamı hissettin böle bişey yaptın

 6. ya gerçekten güzel olmuş

 7. böyle yazılar güzel oluyor, hikaye türünden örnekli olanlar insanı gelistirip öğretiyor. Bu yazilardan bir parça da olsa bilgi alana ne mutlu!

 8. gercekten ya, bı askere yapılacak en buyuk kotuluk bu olur. ama gercekten cevabı da cok guzelmıs askerın helal bee:D

 9. POET PRINCESS ÜLKÜ

  En güzel intikam unutmaktır… İntikam alınca eline ne geçecek hiçbirşey… (Asker ama yine de düşünceme ters düşse de iyi yapmış:)))

 10. Çok cılız bir yazı olmuş. Böyle bir siteye yakışmıyor. Ne anlatmak istediğinizi merak ettim?

 11. çok güzel bi cevap olmuş ama gerçekte yaşayan birisi için yapmak çok zor unutmak yada unutmuş gibi davranmak

 12. bencede çok güzel bir kapak olmuş

 13. SÜPER BI YAZI OLMUS ELLERINE SAĞLIK YAZANIN.
  VE ASKER KARDESIMIZIN AKLINA SAGLIK GUZEL BI KAPAKOLMUS:))))

 14. çok akıllıca..

 15. Genelde akıllıca bir cevap olarak belirtilmiş.kötü diyemeyiz.böyle durumda hiç cevap vermezdim vicdanıyla ömür boyu cebellensin dursun.
  evet iyi de ve kötüde de vicdan var.en azından rahtsız olacak kadar.

 16. çok güzel yapmiş asker kardeşimz ama bunu yapabilecek aramzda çok insan olduğunu düşünmüyorum yapabilene helal olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.