Anasayfa / İnsan İlişkileri / İletişim yeteneğini geliştirmenin yolları

İletişim yeteneğini geliştirmenin yolları

Zaman takıntısı, hız ve iş konusundaki açgözlülük, insanlara ve değişime yönelik önyargı ve nefret, utangaçlık, sürekli ego tatmini peşinde koşmak, yalnız kendini düşünmek, kendi kendine yapılan negatif konuşmalar, had safhadaki seçenek sayısı, gelecek takıntılarının yanı sıra geçmişi eşeleyip durmak ve geçmiş yaşanmışlıkları ya da inançları sürdürebilmek için yoğun gayret içinde olmak, bu nedenle de bugüne ve her gün yeniden oluşmakta olana uygun davranmamak. Bütün bunlar bizim birbirimizle bağ kurmamızı, birbirimizi anlamamızı ve uyum içinde yaşamamızı tehlikeye atan yanlış davranış kalıplarıdır ve sevgiyle, nezaketle yerlerine yeni davranış ve düşünüş kalıplarının yerleştirilmesi genel toplumsal ve bireysel sağlık için çok ama çok önemlidir.

Bu yüzden artık en iyiler sınıfına girmeli ve iletişim yeteneklerinizi en yüksek seviyeye taşımalısınız.

1- Sözcüklerinizi yönetin

İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun daima saygı çerçevesi içinde iletişim kurun. Bu karşınızdakinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundururken, aynı zamanda ağır başlı olmanızı gerektirir. Aşağıdaki maddeleri uygulamayı deneyin: Konuşmakta olduğunuz kişinin neyi duymak istediğini belirleyin. Sadece gerçekleri mi istiyor? Anekdotlardan hoşlanır mı? Karşınızdaki kişinin duymak istediklerini söyleyerek yaptığınız bir konuşmada sözcükleriniz çok daha fazla değer kazanır. Karşınızdaki kişiye değil, sorunlara odaklanın. Siz veya o ne kadar kızgın olursanız olun, karşınızdaki kişi yerine sorunlara saldırmak başarılı olmanın tek yoludur. Aynı kişiyle gündelik hayatınızda çok sık iletişim kurmanız gerekiyorsa, bu kişinin e-mail’i mi, telefonu mu yoksa yüz yüze konuşmayı mı tercih ettiğini öğrenin. En kaprisli insanlar bile nasıl iletişime geçmekten hoşlandıklarının sorulmasından memnuniyet duyarlar.

2- Kültürler arası iletişim kurmayı öğrenin

Kültürel ve etimolojik bariyerler konuşmalarınızın gereğinden farklı olmasına yol açabilir ve iki tarafa da zarar verebilir. Başka kültürlerden olan kişilerle düzgün iletişim kurabilmek için aşağıdaki önerileri inceleyebilirsiniz: Yüksek sesle değil, yavaş konuşun. Sesinizi yükseltmek çok nadir durumlarda karşınızdakinin sizi daha iyi anlamasını sağlar. Karşınızdakinin hiçbir şey bilmediğini varsayın ve spesifik olun. Siz işlerin nasıl yürüdüğünü biliyor olabilirsiniz, fakat herkes bilmiyor. Bu yüzden konuşmanızın başarısını garantilemek için karşınızdaki kişiye her detayı verin. Yazılı iletişimi tercih edin. Bir e-mail daha iyi anlamak amacıyla tekrar tekrar okunmaya el verişlidir.

iletişim kurma

Eğer bu yolu seçerseniz karşınızdaki kişi ile periyodik olarak telefonda da iletişime geçin, böylece tavrınızı daha net ortaya koyabilirsiniz. En temel usulleri aklınızdan çıkarmayın. Her şey ters gittiğinde bile teşekkür etmeyi bilin ve gerektiği zaman özür dilemekten çekinmeyin.

3- Karmaşık fikirleri iletmeyi bilin

Her şeyi açıkça belirtmek veya vermeniz gereken bilgileri organize edip küçük gruplar halinde listeledikten sonra numaralandırmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu sayede dinleyicilerin beklentilerini karşılama ve iletmek istediğiniz bilginin anlaşılma ihtimali yükselir. Bu durumu şu örnekle açıklayabiliriz: Eğer bana ulaşmanızın 4 yolu mobil telefon, e- mail, otel telefonu ve ofis telefonu derseniz size ulaşmak isteyen kişiler bu 4 yoldan 3’ünde bile başarılı olsalar, size daha fazla seçenek sunduğunuzu ama sözünüzü yerinize getirmediğinizi hatırlatırlar. Bu yüzden bilgileri sıralamak ve organize etmek hem eksik bilgi vermenizi engeller, hem de anlaşılma ihtimalinizi arttırır. Sonuçların ne kadar etkili olduğunu görünce şaşıracaksınız!

4- Yüz yüze iletişim kurmayı tercih edin

E-mail sayesinde yüz yüze iletişime geçme zorunluluğu azalmıştır. Masanızda oturup telefon veya e-mail ile iletişime geçmenin daha verimli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu durumun bazı dezavantajları vardır. Kendinizi izole etmek gerçek anlamda verimli iletişim kurma yeteneklerinizin kullanılmamasına yol açar. E-mail’den faydalanmanın sınırını aşmayın ve düzenli olarak yüz yüze toplantılar talep edin. Yüz yüze iletişime geçmek niçin bu kadar önemlidir? İlk olarak e-mail’de tavrınızı ortaya koymanız zordur. Ayrıca, insanlar konuşurken göz teması kurmayı ve karşılarındakinin vücut dilini anlamaya çalışmayı sever. Sonuç olarak doğal iletişim yönleri daha açık ve güçlü bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar.

5- Görünümünüze dikkat edin

Görüntünüzün de en az sizin kadar konuştuğunu asla unutmayın. Kıyafetlerinizin sizin hakkınızda neler dediğini biliyor musunuz? Örneğin yaratıcı bir reklam ajansında çalışırken koyu ve yünlü bir takım elbise giyip eski bir saç kesimi yaptırarak Bay Tutucu olmanız aynı zamanda Bay İşten Çıkarılması Gereken olmanız anlamına gelir. Aynı durum bankada çalışan bir bayanın çok abartı giyinip gösterişli takılar takması örneği için de geçerlidir. Unutmayın ki konsept her şeydir.

6- Daha iyi iletişim kurmanın yararları

İletişim yeteneklerinizi geliştirmek çok ciddi bir avantajdır. Gelişme göstermeniz istediğiniz kariyere adım atmaya başlamanız anlamına da gelir. Daha iyi iletişim kurabilen kişiler daha başarılı ve sorumluluk almaya daha uygun kişiler olarak görülür ve bu kişiler genlikle zamlarla ve terfilerle ödüllendirilirler.

Kaynak : MSN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

10 yorum

 1. Ben etkili bir şekilde iletişim kurmak icin çalışmalar yapıyorum ama tam olarak başarı sağlayamadım ama inşallah bunu da başarırım… yazı gayet güzel ve yönlendirici olmuş teşekkürler

 2. Çağdaş Can Eroğlu

  Gerçekten yararlı bi yazı olmuş. teşekkür ederim.

 3. Ben bu yazıyı tekrar tekrar okuyorum ve çok beğeniyorum emeği geçen herkese teşşekkür ederim.

 4. Ben karşılıklı olarak iletişimde çok iyiyim ama ben iletişim kuramıyorum yani birisi benimle konuşmadımı ben konuşmuyorum ama konuşmak istediğimde çok güzel iletişim kurabiliyorum nedeni nedir acaba.

 5. merhaba..
  Ben iletişimin kişinin düşüncelerini yansıtmasında adeta kelimelerle dans eder gibi karşındakini etkileme ve bir okadarda liderliğini her konuda gösterme sanatıdır diyorum..Çünkü kişi ne kadar bilgi sahibi olursa olsun bunu yeterince ve etkili kullanamıyorsa ki birçoğumuz öyleyiz, bilginin pek bir öneminin olmadığı kanaatindeyim..Ben iletişim ve beden dilini kulanma sanatında en başta tayyip erdoğanı örnek alıyorum..Çünkü gerçekten kendine güveniyle olumsuzları dahi olumluya çevirebilen ve etkin beden dili ile ağırlığını koyabilen bir insan.Bunları söylüyorum ancak bende sözlü iletişimde çok başarılı sayılmam. çok şey düşünmeme ve söylemek istememe rağmen içmdeki “heyecan ” adı altındaki ses hep bir adım gerilerde kalmama sebep olmuştur.bunu yok etmek istememe rağmen ,biliyorumki aslında herşey kendine güvenle başlamakta..Kişinin attığı adımda ve duruşuyla hatta ses tonuyla bütündür iletişim..

 6. süpersiniz ya.

 7. öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu ama bişey var ki beni rahatsız etti, yukarıda bahar arkadaşımızın kendisine beden dili ve iletişimde tayyip erdoğanı örnek aldığını söylüyor.Duruşu,ağırlığı, beden dili, zekası, hazır cevaplığı,her zaman için ileriyi gören ve kendini daima bu yönde geliştiren bugüne kadarda hala a dan z ye örnek almamız gerekecek kişiliğiyle birisi varsa Atatürk’dür.Bunu ne maksatla yazdığını bildiğim için bu açıklamayı yapma gereği duydum. Teşekkürler

 8. çok yaralı bi yazı kaleme alınmış. teşekküler

 9. merhabalar…öncelikle bir konuya açıklık getirip konuyla alakalı yorumumu da eklemek istiyorum. gamze arkadaşım ben bahar arkadaşımızın herhangi bir maksatla yazdığını düşünmüyorum.Orada kendini ifade ederken konuyla ilgili edip bir örnek verip geçmiş kendisi.ki beden dili ile ilgili kitapları incelerseniz şayet orada Sn Recep Tayyip ERDOĞAN’ın örnek verildiğini de görürsünüz.burada insanlar kendilerini geliştirmek için bir konu paylaşmış bizler de istifade ediyoruz. neden her ortamda birileri birilerinin art niyetini arar ki..insan önce içini fethetmeli bana göre…içini fethetmeyen dışını da fethedemez…hasılı insanları ÖNYARGISIZ birbimizde bir şeyler arayarak değil,birbirimizden bir şeyler öğrenerek anlamaya çalışırsak hem bireysel hem toplumsal olarak iyi bir gelişim gerçekleşebilir…acizane fikirlerim…bahar hanım son cümleniz harika…herkese teşekkür ederim…

 10. SosyalMedyaHükümdarı

  İletişim yeteneğini güçlendirdiğinden önemli bir toplantıda ya da konuşmacı olacağınız bir yerde sarı rengi kullanabilirsiniz. . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.