Anasayfa / VİDEO : Bu Özelliğe Sahipseniz “Başarı” Kaçınılmaz!

VİDEO : Bu Özelliğe Sahipseniz “Başarı” Kaçınılmaz!

Başarı, insan yaşantısında mutluluğun ve tatminin kaynaklarından biridir. Fakat başarının neye göre belirleneceği de yıllar boyu tartışılmaktadır. Bunun yanında bir başka tartışılan konu ise başarıya nasıl ulaşılır ve başarı hangi yollarla sürdürülebilir sorularının cevabıdır. Bu duruma ilgi, çalışkanlık, zeka veya duygusal zeka gibi yaklaşımlar olsa da Amerikalı öğretmen Angela Lee Duckworth, konuya farklı bir yaklaşım getiriyor.

Prestijli bir işte çalışırken işinden ayrılıp matematik öğretmeni olan Duckworth, öğretmenliği sırasında ise başarının nasıl elde edilebileceği hakkında çalışmalar yaptı. Çeşitli okullar da ve işyerlerinde çalışmalarını sürdüren Duckworth, başarının temelinde zeka ve iyi yaşam koşulları gibi etkenlerden ziyade metanetin olduğunu fark etti.

Başarı ve Metanet ilişkisi

Çalışmalarını tamamlamasının ardından Tedx konuşmasında sonuçlarını paylaşan Duckworth, dayanma gücünün yüksek olduğu kişilerde başarının da doğru orantılı olarak beraberinde geldiğini dile getiriyor.

Kaynak : TEDx Konuşması

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.