Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. VİDEO : Bu Özelliğe Sahipseniz “Başarı” Kaçınılmaz!
Genel

VİDEO : Bu Özelliğe Sahipseniz “Başarı” Kaçınılmaz!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 1 dk okuma süresi
60 0

Başarı, insan yaşantısında mutluluğun ve tatminin kaynaklarından biridir. Fakat başarının neye göre belirleneceği de yıllar boyu tartışılmaktadır. Bunun yanında bir başka tartışılan konu ise başarıya nasıl ulaşılır ve başarı hangi yollarla sürdürülebilir sorularının cevabıdır. Bu duruma ilgi, çalışkanlık, zeka veya duygusal zeka gibi yaklaşımlar olsa da Amerikalı öğretmen Angela Lee Duckworth, konuya farklı bir yaklaşım getiriyor.

Prestijli bir işte çalışırken işinden ayrılıp matematik öğretmeni olan Duckworth, öğretmenliği sırasında ise başarının nasıl elde edilebileceği hakkında çalışmalar yaptı. Çeşitli okullar da ve işyerlerinde çalışmalarını sürdüren Duckworth, başarının temelinde zeka ve iyi yaşam koşulları gibi etkenlerden ziyade metanetin olduğunu fark etti.

Başarı ve Metanet ilişkisi

Çalışmalarını tamamlamasının ardından Tedx konuşmasında sonuçlarını paylaşan Duckworth, dayanma gücünün yüksek olduğu kişilerde başarının da doğru orantılı olarak beraberinde geldiğini dile getiriyor.

Kaynak : TEDx Konuşması

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar