Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Öğrenmeyi Engelleyen Engeller!
Genel

Öğrenmeyi Engelleyen Engeller!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
42 0
Öğrenmenin Önündeki En Büyük Engel Nedir?

Bir şeyi öğrenmenizde ki engelleri saymanızı isteselerdi hangi etkenlerden bahsederdiniz?

Belki maddi imkansızlıklardan, belki öğretmenininizin yetersizliğinden, dil bilmediğinizden veya yeteneğinizin olmadığından bahsetmeniz muhtemel. Aslında saydığım tüm bu sebepler gibi kişisel ve güçlü bir sebep daha var. Bildiğinizi sanmanız.

Derslerinizdeki en kolay konudan sürekli hata yapmanızın anlam verilemeyen sebebi, aslında o konuyu küçümsemeniz bildiğinizi sanmanız ve yeterince çalışmamanız. Ebeveynlerinizin söylediklerini dinlemeyip sonra o konudan başınızın yanması da yine bildiğimizi sanıp onları dinlememekten kaynaklanıyor.

Anti görüşü savunan biriyle konuşurken anlattıklarını umursamayıp, konuşma bitiminde aklınızda sadece kendi dediklerinizin kalması ise bunu yaptığınızın bir göstergesi. Oysa bilmediğinizi yani en azından o konuda her şeyi bilmiyor olabileceğinizi, yanılabileceğinizi, önyargınızın olabileceğini kabul edip karşınızdaki kişiyi ondan yeni bir bilgi öğrenmek ve bakış açısı kazanmak için dinleseniz birçok konuda bilgi sahibi olan ve önyargılardan kurtulmuş iyi bir dinleyici olabilirsiniz.

Verdiğim örneklerden anlayacağınız üzere bir konuda her şeyi bildiğini veya genel olarak durumu bildiğini sanmak hem büyük bir önyargıya sahip olmanızı sağlarken aslında öğrenmenin önündeki en büyük engellerdendir.

Bu geçişi yapmak her zaman kolay olmasa da, kendinize bu gerçeği sık sık hatırlatmak önemli bir adım.

Kaynak : Saliha Turgut | Öğrenci Kariyeri

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar