Anasayfa / Kişisel İmaj / Korkunun içinden geçmek

Korkunun içinden geçmek

Bugün bir duygumuz hakkında düşüncelerimi yazmak istiyorum. Bu yazıyı yazmadan önce şöyle bir internette dolaştım. Bazı bilimsel yazıları okudum. Psikolojideki korku kelimesini araştırdım. Ama şunu ifade etmek istiyorum ben doktor değilim. Onun için yazılarıma bilimsel olarak bakmak doğru olmaz. Ben yaşanan günlük hayatın içindeki duyguları irdeliyorum. Hani Nasrettin Hoca bir gün eşekten düşmüş, çevresindekiler;
– Aman hocam hemen bir doktor çağıralım, demişler. Nasrettin Hoca şöyle cevap vermiş:
– Ben doktor istemem. Bana eşekten düşmüş birisini getirin.

Aman sevgili doktorlarım sakın bundan alınmasınlar. Burada yazdığım yazıların bilimsel bir değeri olmadığını ifade etmek için yazıyorum. Sadece duygularımı ve yaşadıklarımdan çıkarttığım sonuçları yazıyorum. Gerçi ben bu yazıların bilimsel olmadığını savunuyorum ama biraz evvel bir mail aldım. İsmini açıklayamayacağım bir Profesör yazılarımdan etkilendiğini ifade etmiş ve şöyle yazmış;

“Yanlızlık ve Affetmeli miyiz? isimli makalelerinizi okudum, makale diyorum çünkü bence bilimsel yazılar ve etkilendim.”

Bir bilim adamının bu yazılarımı bilimsel kabul etmesi beni oldukça yüreklendirdi. Ama ben yine de bilimsel olduğu konusunda iddialı değilim. İnternette yaptığım araştırmada insanların korku çeşitlerinin ne kadar çok olduğunu gördüm.

– Başarısızlıktan, sevilmemekten, önemsenmemekten, ölümden, hastalıktan, kaybetmekten, kontrol edemediği her türlü etkiden, kontrol edilmekten, terk edilmekten, sakat kalmaktan, aldatılmaktan, zayıf görünmekten, anlaşılamamaktan, aşağılanmaktan, kavgadan, tehdit gibi algıladığı her şeyden ve herkesten, düzenin bozulmasından, elindeki değerleri kaybetmekten, aklını kaçırmaktan, parasızlıktan, sahip olduğu mal varlığını yitirmekten, düşmanlardan, Zarar görmekten, düşmekten, uçaktan, hayvanlardan,  yüksekten, yalnızlıktan, karanlıktan, işsiz kalmaktan, hırsızdan, psikopat insanlardan, doğal afetlerden.

Bütün bunlar tek tek yazı konusu olabilir. Ama benim bugünkü konum kaybetme korkusu. Bu bile kendi içinde sınırsız konulara ayrılabilir. Sadece sevdiğini kaybetme korkusu demek istiyorum. Bazı insanlara karşı kendimizi bağımlı hissederiz. Bu sevgilimiz olabilir. Ya da arkadaşımız olabilir. Kendimizi o kişiyle öylesine özdeştiririz ki sanki onsuz asla yaşayamayız. Sanki hayatımızda o olmazsa sorunların altından kalkamayız, sanki o olmazsa sevinçleri bu kadar güzel yaşayamayız, sanki o olmazsa kendimizi yarım hissederiz, sanki o olmazsa sinemaya gidemeyiz, sanki olmazsa alışverişlerimize karar veremeyiz, sanki o olmazsa toplum içinde kendimizi iyi ifade edemeyiz.

Aslında işin bu boyutu bağımlılıktır. Kurtulmak isteriz ama bir türlü başaramayız. Oturup bir düşünsek onun bana katkısı nedir? Hangi noktada kendimi ona bağımlı hissediyorum? Neleri ben tek başıma yapamam? Hele karşımızdaki kişi bu bağımlılığımızı hissederse bizi daha da bağımlı hale getirebilir. Bütün bunlardan kurtulmak için kendimizi iyi tanımamız gerekli. Ondan vazgeçemememizin altında yatan korkular nelerdir? Belki de yalnızlık korkusudur. Belki de kendine güven korkusudur. Bunları bilince bu korkulardan kurtulmak daha kolaydır. Bu korkuların üstüne gidince diğerine olan bağımlılığınızın ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bence bir tane güzel korku var. Korkunun da güzeli olur mu diyeceksiniz. Bence var. Bağımlılık derecesinde olmayan kaybetme korkusu. Sevdiklerimizi kaybetme korkusu. Eğer bu duyguyu yüreğimizde hissetmezsek sevdiğimizin değeri kalmaz. Bizi birbirimize bağlayan en büyük his kaybetme korkusudur. Bu duygunun dışa vurumu da SEVGİ?dir.
Burada ki korku onsuz yaşayamama korkusu değil. Sadece birlikte olmaktan keyif almak. Birine aşık olduğumuzda onu kaybetmemek için onun hoşuna giden her şeyi yapmak ve onu mutlu etmek isteriz. Bu kaybetmek korkusu ona verdiğimiz değeri gösterir. Sürekli onu düşünür ve onunla birlikte olma yollarını ararız. Onun sevgisine ihtiyacımız vardır. Bu kaybetme korkusunu yendiğimiz zaman ona olan ilgimiz azalmıştır artık. Eskisi kadar onu kaybetmekten korkmuyoruz demektir. Yani hayatımızdan bir yıldız kaymıştır. Belki de korkunun içinden geçmişizdir. Bakın Sezen Aksu?nun da kaybetme korkusu için yazdığı sözler;

SENSİZİM
Sensizim senden uzakta
Seni düşünüyorum
Seni özlüyorum
Ve özlemeyi çok seviyorum
Sensizim senden uzakta
Seni özlüyorum
Seni seviyorum
Seni sevmeyi çok seviyorum
Seninleyim sana dokunuyor
Seni hissediyorum
Ve hissetmeyi çok seviyorum
Bir gün seni kaybedeceğim
Duygusu sarıyor benliğimi korkuyorum
Ve bu korkuyu çok seviyorum

Ben de sevdiklerimi kaybetme korkusunu çok seviyorum. Yüreğimizden bu korkunun kaybolmaması dileğiyle.
Sevgiler
Tülay Bilin
tulay@karmaastrology.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006?ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Bir yıl haftada bir gün canlı radyo programı yapmıştır. 23.09.2006 tarihinden itibaren her hafta cumartesi günleri 16.00-18.00 arası Derinlikler Sanat ve Kültür Merkezi-Taksim?de seminer vermeye ve sohbet toplantıları yapmaya   başlamıştır. Kültür Merkezinin telefonu: 0-212-249 66 30  Daha fazla kişiyle birlikte olmak için Kültür Merkezinde aşağıdaki tarihteki toplantılar ücretsizdir.
18 Kasım 2006 Cumartesi 16.00-18.00 ücretsiz
25 Kasım 2006 Cumartesi  16.00-18.00 ücretsiz
2 Aralık 2006 Cumartesi     16.00-18.00 ücretsiz

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

24 yorum

 1. Güzel bir tanım. İnsan kaybetme korkusuna düşünce hayattan iptal olmuş demektir.

 2. Yazınızı beğendiğimi belirteyim evvela …
  Bir aralar ara bu korkuların çoğunluğu içimde vardı. Kendi kendime terapi yaptım korkularımdan kurtulmam için. Çünkü başedemiordum. Evet korkuyordum ve korktukça herşey daha da kötüye gidiyordu. Yaklaşık 2 yıl bunun savaşını verdim içimde.
  Şimdi sıyrıldım o korkularımdan. Ama yine de içinizde korku adına hiçbi duygu barındırmayın derim….
  Onları zamanla farkında olmadan besleyip öyle büyütüyorsunuz ki… Sonra bir bakmışsınız kocaman bi korku yığını….
  Dikkatli olun!

 3. Kaybetme korkusuyla gerçeklere karşımızda görünce  dilsiz oluyoruz bazen. Bu boyuta varan ilişkiler sancılı olanlardır.Bunları kimsenin yaŞamaması dileğiyle…

 4. Yazınız çok güzel. Ben 22 yaşında 2.sınıf tıp öğrencisiyim ve annemi kaybetmekten korkuyorum.Biliyorum ki onsuzda yaşayabilirim ama keşke hayatımdan hiç gitmese…

 5. yazınızı okumadım çok uzun
  ama iyi
  zamanım olursa okurum
  tebrikler

 6. Eskiden kaybetme korkum çok vardı. Onu kaybedersem ne yaparım. Her şey anlamsız gelir diye düşünüyordum. Onsuz gülemem,mutlu olamam diye düşünürken birde baktım ki onsuzum…

  Ve şimdi gülebiliyorum, her şey yine anlamlı. Hayat yine güzel…
  Bazı şeyleride gözümüzde büyüttüğümüze inanıyorum. Kaybetmekten o kadar çok kormuşum ki… Kendi doğrularımdan bile yerı geldiğinde fedakarlık yapmışım. Kaybetme korkusu kotudur demiyorum. Ama aşırı şekilde kaybetme korkusu olması doğru değil. Ve zarar veriyor. Her şey dozunda güzeldir.

 7. gercektn gusel bı yazı cok etkılendım dorusu kaybetmekten korkucaksın ama bagımlılık halıne gelmıcek

 8. tebrik ederim gercekten çok güzel bi konu herkesin içinde yasadıgı ama belkide belli edemediği yada farkında olmadığı bi konu. okuyana gercekten faydası dokunacak bi yazı okumanızı tavsiye ederim

 9. çok sakin bir yazı,çok güzeldi we hoşuma gitti…teşekkürler…

 10. SEMA KÜTÜKÇÜ

  güzel bi yazı olmuş tülin hanım tebrik ediyorum sizi..

 11. kaybetme korkusunu öylesine yaşıyorum ki..mutlumuyum hayır degilim..insan elinde olan sevgisini kaybedince onu tekrar kazanıp kazanamayacagı korkusu cok agır..evet kabul ediyorum kaybetmek bazı şeyleri kabul etmek,ama bu korku kaybettigini geri getirmiyor malesef..ne korku nede pişmanlık..herkeze şunu söylemek istiyorum kıymet bilmek cok önemli kaybedince anlaşılıyor herşey ve bu korkuda o zaman başlıyor insanın icinde..pişman olmadan önce iyi düşünüp doğru haraket etmek gerekiyor herzaman…

 12. Fatih Yurttaş

  Kaybetme korkusu her insanda vardır ve şunu bilmeliyizki er ya da geç kaybedeceğiz. Biz ancak; bunun süresini kısaltabiliriz ya da uzatabiliriz. En kısa sürede bir bakmışızki artık yanımızda yok, en uzun zaman için ise de ölümün insanları kaybetmeye iteceğidir. Kendimizi kaybetmemek; en korkulacak kaybetme korkusudur. Her insana değer vermeli ancak; bize değer veren zaten bizimledir vermeyenede fazla üstelememek gerekiyor.

 13. 3 yıl filört edip ewlendım 1.5 yıllık ewlıyım eşimi kaybetme korkusunu 3 gun once yaşadım ayrılma kararı aldık ama bunu onun goze alacağını dusunemedım meğer oda bensız yapabılır mış 1 gun boyunca çok ama çok perişan oldum resmen ağır bır deprasyon geçirdım artık olmek ıstıyordum ama allah gene bızı barıştırdı dusunsenıze herseyım var arabam işim inanılmaz yakışıklıyımda ama işde ınanın tukendığımı dusundum çıldırma korkusu sardı benı kısaca panık atak geçırır oldum ama hep atak halınde ılk işim bı psıkıyatrıye gıtmek çok ama çok kotu bır hal oan herturlu fızıği ağrıya razıydım içimden çıkmadı…!!!

 14. ÖNCELİKLE YAZINIZ ÇOK GÜZEL..İNSANLARA BAZI GERÇEKLERİ HATIRLATIYOR.BENDEDE KAYBETME KORKUSU VAR.SEVGİLİMİ KAYBETME KORKUSU.SİZİN YAZINIZI OKUDUKTAN SONRA KENDİMİ SORU YAĞMURUNA TUTTUM VE KORKUMUN BAGIMLILIKTAN GELDİĞİNİ ANLADIM.KARŞI TARAF İSE BENİM KORKTUGUMU BİLİYOR AMA SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ BUNU KULLANIYOR.HERKEZE SÖYLÜYORUM.HAYATIN TADINI ÇIKARIN VE KENDİNİZİ KULLANDIRMAYIN……….

 15. Mehmet K.Yıldırım

  3 Yılı geride bırakmış bir ilişkm war.şuanda askerliğimin 4.ayını geride bıraktım.Evet o korku illetinden bende de war hemde aşırı adeta yüzüm gülmüyor.Fakat bunun nedeni daha önce yaşadığım ilişkilerden ötürü karşı cinse olan güvensizliğim…kız arkadaşımın eskisi gibi olmadığını bana yeterli ilgiyi göstermediğini düşünüyorum ne yapmamı önerirsiniz lütfen bana yardımcı olun çünkü gerçektende onsuz hayatta yapamam öylesine seviyorum ki eğer işin ucunda ayrılık warsa Allah canımı alsın bana o günü göstemes
  in…düşüncelerinizi bekliyorum saygılarımla…

 16. Bakın hayatta ne olursa olsun eğer bir insanın siz aramasınızda sormasanızda sizi kalbinde yaşayacağına ve birgün ansınız çıkıp geldiğinizde bile sizi ilkgün ki heyacanla bekleyeceğinden eminseniz böyle korku yapma derim arkadaş,bende 2 yıllık bi birliktelik yaşıyorum ama iyi ama kötü sıkıntılı günlerimiz çok oldu ve bu tamamen bizden kaynakalan şeylerdi zamanla çözdük ama yine eskini sorunları insanın aklında kalmıyor desem yalan olur şimdi benim askerliğim var önümde ve kara kara düşünüyorum yerindeyse,acaba askerliğim boyunca sesimi yüzümü çok az görecek olan bu insan beni bekler mi diye bazen böyle düşündüğümde kendi kendime dediğim şey şu oluyor;Eğer yıllar bile geçse seni seviyorsa bekler,ben onu askerlike dahi olsa ihmal etmedikten sonra o beni beklemezse bu insan için üzülmeye değmez deyip geçerim..Bunu yapmak zor biliyorum ama bunu yapmadanda mutlu olamaz insan…. Hayat kimilerine göre kısa,kimilerine göre uzun..Bana sorarsanız mutlulukları içinde alan bir hayat insana herzaman kısa gelir ve anı anında yaşayıp ileriye bakarak hayattan en ufak şeylerden bile tat almayı düşünürsün..Hayat kimlere uzun gelir dersem,bence mutsuz insanlara uzun ve anlamsız gelir..Ben ya mutsuz olup hayatın kahrını çekerim yada mutluluğu avuçlar sımsıkı kucaklar,geleceğe bakarım,başka bir şık kalmıyor geriye,bunu başarabilenlere ne mutlu..

 17. Necmettin ADIGÜZEL

  Korkmak güzeldir, eğer iyi şeyler için korkuyorsanız. Sevdiğiniz için, çocuğunuz için ve arkadaşınız için. Ve korkuyorsanız insanlar için… Bu sizi güzel bir dünyaya götürecek düşünce biçimi olmalı… Hiç ummadığınız bir yerde ve bir zamanda iyi ve güzel insanlar görmek istiyorsanız. İnsanlar için yani kendiniz için korkmalısınız. Ve korkmamanız gereken emek harcamak olmalı. Bir şeylerin yolunda gitmesi için bir mum yakmayı unutmayın.. Bakarsınız binlerce yanan mumun içinde bir hayat sizi bulur. Bu mumlar yandığında kötüler bunları göremeyecektir. Kötüler de kötü şeyler için korksun. Sizin güzel şeyleri korumak ve bağımlı kalabilmeniz için cesur olmanız gerekecek. Var mısınız?

 18. Mehtap ÖZUĞURLU

  Korkularımı yenmeyi zor da olsa başardım. Hem de öyle zor başardım ki. Kaybetme korkusu neymiş bilirim. Hem de çok iyi bilirim.Ve ALLAH’a Şükürler Olsunki. Yanan bir mumun sayesinde. Cesur olmamız gerekecek. Var mısınız diye sormuşsunuz? Hem de nasıl VARIM nasıl.

 19. YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM. EŞİMDE KAYBETME KORKUSU VAR. 20 YIL ÖNCE ANNESİNİ, BABASINI VE KARDEŞİNİ KAYBETMİŞ. EŞİM SEVDİKLERİNİ VE HAYATTA İNSANIN EN ÇOK DEĞER VERECEĞİ KİMSELERİ KAYBETMİŞ. BEN DE HAYATIMDA KİMSEYİ KAYBETMEDİM O YÜZDEN EMPATİ YAPMAKTA ZORLANIYORUM. EŞİMİN BU KONUDA ÜZERİME ÇOK GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM ASLINDA HAKLI OLDUĞUNU DA BİLİYORUM. FAKAT YORULUYORUM. SÜREKLİ BİR TEMBİH SÖZ KONUSU. YOLDAN GEÇERKEN DİKKAT ET GİBİ. DAHA NELER NELER. HEPİNİZ ALLAHA EMANET OLUN, SİZLERİ ALLAH KORUSUN. HAYIRLI GÜNLER.

 20. Tebrikler yaziniz cok güzel. kaybetme korkusu bu korkuyu inanin cok tasiyorum ve nasil üstesinden gelcem bilmiyorum sanki onu kaybedersem birdaha böyle mulu olamam gülemem onu sevdigim gibi kimseyi sevemem gibi geliyor allahim hepimizin yardimcisi olsun sevdiklerimizi bizden ayirmasin dert üzüntü vermesin

 21. Insan bence kaybetme korkusunu her zaman hissetmeli .
  cunku sevgisinin boyutunu ancak öyle anliyabiliyor.
  kaybetme korkusunu duygusu olan her canli taşımıyormu ki
  en basit örnegi hayvanlar dahi .
  sahibini kaybetmiş bir köpek yada annesını kaybetmıs bir yavru köpek düşünün .
  insan aslinda kaybetme korkusundan arındıqını sanar
  yada unuttuqunu sanar .
  peki zamanında ugruna neler yaptiqniz , yapicaqiniz delice sevdiqiniz o benim herşeyim dediğiniz sevqili ansizin cikip qelse , çalsa tekrar kapınızı
  hanqiniz onu affetmez ?
  hanginiz o an onu tekrar istemez ki .
  ve korktuqunuz kısı annenız , sevqiliniz , eşiniz , kardesınız kısaca hayatınızda kı tum önem sahibi olan insan türleri icin qecerli .
  bu tarz korkular ınsanı hayata baglamıyor mu sizce ?
  korkunun fazlasida zarar , azida zarar .
  ilişik yaşamak , arasını bulmak , dozunu tutturmak onemli .
  her an ellerimizden kayiverecekmıs gibi
  titremek onemli diye düşünüyorum
  duyqularım dusuncelerım bunlar iyi qeceler

 22. Slm arkadaşlar

  19 yaşındayım 5 ,6 aydır bi birlikteliğim var ben çooook aşığım yani aşk demeyim buna çünkü anlamıyorum nasıl sevdimi adını koyamadığım bişey çook başka bişey ama çook korkuyorum onu kaybetmekten olup olmıycak şeyleri düşünüyorum o yapmaz diyorum ama sanki yapmış sanıyorum

  geçenlerde ‘face’de birisi ekledi ve kız arkadaşım hakkında ileri geri konuştu onu hakkında saçma sapan şeyler konuştu ve benim içime şüphe doğdu bi anda ama yapmıycanı biliyorum ama yapmış sanıyorum..

  bana bu konu hakkında bişeyler sölermisiniz arkadaşlar ne yapmam gerekiyo bu içimde kurduğum saçmalıklardan nasıl kurtulcam

  korkularımdan kurtulmak istemiyorum.. onları seviyorum çünkü sevdiğim için korkuyorum…

 23. necmettin adıgüzel

  Kaybetme korkusu genelde tek (bir) olan şeylerde yaşanıyor.tabii 2 annemiz 2 babamız yok.elbette bu korkuyu yaşayacağız.yalnız aşk bize tekleri değiştirme imkanı versede ayrıldığımızda veya terk edildiğimizde vs.asıl üzüldüğümüz şey değerli olmamamızın tek olamayışımızın yıkıntıları oluyor.kendimize verdiğimiz bu değer o kadar yukarıdaki eninde sonunda yalnız kalıyoruz.yalnızlık bir bakıma hepimizin kaderi gibi arkadaşlar.öyleyse artık çok korkmamıza gerek yok.kabüllenmektir acıda olsa insan doğasını.

 24. Bende kaybetmekten çok korkuyorum ama bu korkuyuda seviyorum .En çok sevdiğim insanlara kızdığımda onları kaybetmekten korktuğum duygusunu aklıma getiriyorum . Ne olursa olsun onlara kızsamda yanımda oldukları için seviniyorum . Kızdırsalarda yanımdalar ve kaybetme korkusu onları affetmemi , bağışmalamı , birini kırdıysam özür dilememi , davranışlarımı düzeltmemi sağlıyo ,bu yüzden kaybetmekten korkmayı seviyorum hayata ve sevdiklerime daha sıkı tutunabilmemi sağlıyor .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.