Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Kadın’ca Tarz Sahibi Olmanın Yolları

Kadın’ca Tarz Sahibi Olmanın Yolları

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 12 dk okuma süresi
117 0
kadınlarda tarz sahibi olma yolları

Daha önce yazımızda tarz sahibi olmanın yolları erkek ile ilgili püf noktalarına değinmiştik. Evet, stil sahibi bir kadın olmak için de dikkat edilmesi gereken bir sürü farklı nokta bulunuyor. Ve erkeklere kıyasla çok daha fazla seçeneğe sahip olan kadınların işi; kimilerine göre daha kolay kimilerine göre ise daha zor diyebilirim. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz bilemem ama kadınların “oo çok tarz, işte stil sahibi kadın, kıyafetine bayıldım bizimlasın” gibi yorumlar almaları için ne yapmaları gerektiğini gayet iyi biliyorum. İşte tarz sahibi olmanın yollarını merak eden hemcinslerime öneriler:

Gülümseyin!

Gülümsemenin sizi olduğunuzdan çok daha çekici biri haline getirdiğini unutmayın. Şayet tarzınızla fark yaratmanın yanı sıra etrafınıza saçtığınız ışıkla da fark edilmek istiyorsanız, o zaman pozitif olmayı bilmelisiniz. Kaldı ki bu yalnızca başkaları üzerinde iyi bir etki yaratmak için değil, kendi iyiliğiniz için de uygulamanız gereken bir öneridir. İşte bu nedenle de çantanızın, şalınızın, kemerinizin yanı sıra dışarı çıkarken gülümsemenizi de takınmayı unutmayın.

Zaten Yapıyorsunuz ama Kişisel Bakımınıza Özen Göstermeyi Unutmayın!

Biliyorum, zaten yeteri kadar dikkat ediyorsunuz ama yine de küçük bir hatırlatma yapmak istedim. Zira bazen, özellikle de yoğun dönemler içerisinde, kişisel bakımımızı ihmal edebiliyoruz. Koşuşturmaktan yoruluyor, maniküre pediküre üşeniyor ve hatta bazen kendimizi tamamen salıyoruz. Ama bunun biz kadınlara hiç iyi gelmediğini unutuyoruz. Yani ne kadar yoğun olursanız olun bir şekilde kendinize zaman ayırmalı ve ihtiyacınız olan bakımı yapmalısınız. Zira tarz sahibi bir kadın, aynı zamanda tepeden tırnağa bakımlı kadın demektir.

Saçlarınızı En Güçlü Silahlarınızdan Biri Olarak Düşünün!

Kısa ya da uzun olması fark etmez! Sadece saçlarınızın en güçlü silahlarınızdan biri olduğunun farkına varın. Mesela; düzenli aralıklarla saçınıza maske yaptırın ya da evinizde kendiniz yapın. Çünkü ne kadar sağlıklı olursa olsun, boya, fön, hava-su kirliliği gibi faktörler saçlara zarar veriyor. İşte bu nedenle; dolgun, havalı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için neye ihtiyacınız olduğunu öğrenerek gereğini yapın derim.

Duruşunuzla Hem Zarafetinizi Hem de Ne Kadar Güçlü Olduğunuzu Gösterin!

Tarz sahibi olmanın yolunun yalnızca kılık-kıyafetten geçmediğini artık anladık diye düşünüyorum. Sonuçta; kişi bir bütün olarak stil sahibidir. İşte bunun için size duruşunuzla da stil sahibi olduğunuzu belli etmenizi öneriyorum. Yani bir tarzınız olduğuna önce siz inanmalısınız. Yürüyüşünüzle öz güveninizin yüksek olduğunu belli etmeli, konuşmanız, bakışınız ve hareketlerinizle güçlü kadın olduğunuz gerçeğini desteklemelisiniz.

Maskülen Giyim Tarzı ile Fark Yaratın!

Maskülen giyim tarzı ile de stilinizi konuşturabilirsiniz. Eğer kendinizi feminenden ziyade erkeksi bir tarza daha yakın görüyorsanız, kesinlikle bunu kullanmalısınız derim. Kısa ya da toplanmış saçlar, boyna kadar iliklenmiş gömlekler, boyfriend veya bol kesim kumaş pantolonlar, blazer ceketler ve benzerleriyle maskülen bir tarza sahip olabilirsiniz. Dilerseniz; bu yazıdan maskülen giyim tarzı, saç ve kombinler için dikkate almanız gereken önerilere ulaşabilirsiniz.

kadınlarda tarz sahibi olma yolları

Modayı Takip Edin Ama Kendinize Yakışanı Alın!

Elbette, modayı takip etmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak modaya uygun giyineceğim diye de ortalıkta üzerinize yakışmayan şeylerle dolaşmamalısınız. Örneğin; İspanyol paça pantolonlar moda oldu. Eğer kısa ve kalın bacaklara sahipseniz, İspanyol paça giymeniz pek hoş olmayacaktır. Keza uzun bacaklıların yüksek bel etekler, pantolonlar giymeleri de aynı şekilde yanlıştır. Anlayacağınız tarz olmak demek, trend ürünleri tercih etmek ve yakışmamasına rağmen onları kullanmak demek değildir.

Doğru Parfümü Kullanın!

Bir başkası için doğru olan parfüm, sizin için yanlış olabilir. Ayrıca parfümünüzün tarzınızla uyum içerisinde olması da gerekmektedir. Örneğin; maskülen bir giyim tarzına sahipseniz ya da genellikle spor kıyafetler tercih ediyorsanız, dişiliğinizi ön plana çıkartacak, fazla ağır parfümler kullanmanız doğru olmayacaktır. Bunun yerine; daha hafif kokular seçerek tarzınızı tamamlamalısınız. Son olarak; hemen aşağıdaki listeden en iyi kadın parfümleri hakkında bilgi sahibi olmanızı ve sizin için en doğru seçeneği bulmanızı öneririm.

Azın Çokluğundan Faydalanarak Minimalist Giyim Tarzını Kullanın!

Öyle dikkat çekici kıyafetlerden, allardan morlardan hoşlanmıyorsanız, minimalist bir tarzla stil sahibi olmayı denemelisiniz. Tek parça kıyafetler, sade aksesuarlar, doğal makyajlar ve nötr renklerle sizi yansıtan tarzı pekala yaratabilirsiniz. Kaldı ki azlığın çokluğunu kullandıkça, bu tarzın size ne kadar iyi hissettirdiğini ve rahatlattığını da göreceksiniz. Hatta kim bilir, daha sonra minimalist kavramını yalnızca kıyafetlerinizde değil yaşam tarzınızda da kullanmaya başlarsınız.

Düz Ayakkabılarla da Tarz Olabileceğinizi Bilin!

Tarz sahibi bir kadın olmak için ille de topuklu ayakkabı giymeniz gerekmiyor. Düz spor ayakkabılar ya da babetler ile de pekala tarz olabilirsiniz. Örneğin; günlük bir elbisenin altına düz babet giyebilir, kıyafetinizi şapka, gözlük ve çantayla kombinleyerek hem sade hem de şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Anlayacağınız, stil sahibi olmak için denim pantolonunuzun altına ayaklarınıza kara sular inmesine neden olan stilettolardan giymek zorunda değilsiniz.

Aksesuarlardan Faydalananın Ama Olayı Abartmamaya da Dikkat Edin!

Tarkan’ın hepimizin bildiği şarkısında dediği gibi “takmış takıştırmış, sürmüş sürüştürmüş…” benzeri yakıştırmalarla karşılaşmak istemiyorsanız şayet, aksesuar seçiminizde dikkatli olmalısınız. Örneğin; aynı anda hem kemer hem kolye hem küpe hem bileklik hem yüzük ve benzerlerini kullanmaktan şiddetle kaçınmalısınız. Zaten yeteri kadar renkli kıyafetler giydiyseniz, sade bir küpe kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak düz renk bir elbise giydiyseniz, kıyafetinizi birkaç aksesuar kullanarak hareketlendirebilirsiniz. Kısacası; aksesuar konusunda abartıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Stil Sahibi Bir Kadının Dolabında Olması Gerekenleri Öğrenin!

Tamam, gardırobunuzda moda ürünlerden de bulundurmalısınız. Ama bunun yanında modası hiçbir zaman geçmeyecek ve hemen her şeyle kombinleyebileceğiniz eşyalar da olmalı. Mesela; stil sahibi bir kadının dolabına baktığınızda bazı parçaların vazgeçilmezleri arasında olduğunu görürsünüz.

Peki, o parçalar neler mi? Hemen söyleyeyim ki dolabınızdaki gereksiz eşyalardan kurtulup yerine olmazsa olmazları koyabilin. Evet, siyah mini elbise, beyaz bir gömlek, kaşmir hırka, balıkçı yaka kazak, salaş bluz, trençkot, ben buradayım diyen kaliteli bir çanta, blazer ceket, siyah kumaş pantolon, kaliteli spor ayakkabı, babet ve stiletto, denim pantolon, kalem etek, beyaz tişört, deri ceket ve şal dolabınızda her zaman bulundurmanız gereken ürünler arasındadır.

Ertesi Gün Ne Giyeceğinizi Bilerek Uyuyun!

Belki de işin püf noktası bu! Çünkü güne ne giyeceğinizi bilerek başladığınızda; hem gereksiz yere stres yaşamaktan kurtulur hem zaman kazanır hem de elinize geçenleri üzerinize geçirdiğiniz için uyumsuz bir kombinasyonla dışarı çıkmak durumunda kalmazsınız. İşte bu nedenle; size ertesi gün giyeceklerinizi geceden hazırlamanızı öneriyorum. İnanın bana, her daim tarz olan kadınların en büyük sırrı budur.

Makyaj Olayını Abartmayın, Doğal Güzelliğinize Güvenin!

Güzelleşeyim derken yüzünü boya küpüne çeviren ne kadar çok kadın olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve umarım siz onlardan biri değilsiniz. Doğallığın en güzel makyajlardan katbekat güzel olduğunu biliyor, makyaj yapma olayını abartmıyorsunuz. Özellikle de gündelik hayatta! Ama tabii bu demek değil ki makyajı hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız. (Gerçi hiç makyaj yapmadan da tarz sahibi olabilirsiniz ancak yine de seçim sizin.) Sonuçta; hafif bir pudra, açık tonlarda bir ruj, cildinizin tonuna uygun allık ve rimel ile hem doğal hem de güzel bir görünüm elde edebileceğinizi bilmelisiniz.

Spor Yapma Alışkanlığı Edinin!

Erkeklerin yanı sıra kadınlar da spor yapmalı! Aslına bakarsanız, spor 7’den 70’e herkesin hayatında yer alması gereken bir kavram ama konumuz tarz yaratmak olduğu için detaylara girmiyorum. Evet, tarz sahibi olmak isteyen kadınlar kesinlikle spor yapmalı çünkü yaş ilerledikçe bünye kilo almaya, sarkmaya başlıyor. Ve spor sayesinde yaşın beden üzerinde yarattığı etkileri azaltmak kesinlikle mümkün.

Sonuçta; ne kadar fit görünürseniz ve kendinizi ne kadar iyi, sağlıklı hissederseniz, giydikleriniz aynı derecede üzerinizde güzel duracaktır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı; eğer yoksa bugünden tezi yok sporu hiç bırakmayacağınızı alışkanlıklarınızdan biri haline getirmelisiniz.

[highlight]Unutmayın; tarz sahibi olmak için kıyafetlerinizin yanı sıra hal ve hareketleriniz de önemlidir.[/highlight] İşte bunun için hayata karşı nasıl duracağınızı bildiğinizden emin olmalı, tutarsızlıklardan şiddetle kaçınmalısınız. Yani bir tek üzerinizdekilere değil karakterinize de özen göstermelisiniz.

Yazar: Nesrin Bayraktar, Paratic

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar