Anasayfa / Kişisel İmaj / Erkekler için Tarz Sahibi Olma Yolları

Erkekler için Tarz Sahibi Olma Yolları

Etrafınızda n’aparsa yapsın, neyi takıştırırsa takıştırsın, ne giyerse giysin, bir tarzı olan kişinin sırrını merak etmiyor musunuz? O zaman bu yazımızda size tarz sahibi erkeklerin ipuçlarının ne olduğu konusunda fikir verelim.

Dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Her ne kadar “dış görünüş benim için önemli değil, mühim olan iç güzellik” gibi klişe laflar etsek de tavrımızla kendi düşüncemizi yine kendimiz çürütüyoruz. Zira tanımadığımız bir insanın iç güzelliğini ilk tanışmada anlamamız pek mümkün değil!

Ya da vasat bir dış görünüşle, iş hayatında parlayabilmemiz! Veya istediğimiz ilişkiye başlayabilmemiz! İnsanlar üzerinde pozitif bir etki yaratıp, “ne kadar çekici, saygın, sempatik” gibi sıfatlarla anılabilmemiz! Kısacası; içimiz ne kadar güzel olursa olsun, onu gösterebilmek için öncelikle dış görünüş faktörüne dikkat etmemiz gerekiyor. İşte bu noktada da karşımıza; hepimizin diline pelesenk olmuş “tarz, stil sahibi” kavramları çıkıyor.

Kimileri bunu marjinal bir giyim tarzı ile başarmaya çalışırken, kimileri de moda olan her şeyi üzerine geçirerek bir stil yaratmaya çalışıyor. Ve genellikle tarz sahibi olmaya çalışılırken, komik denilebilecek görünümler kazanılıyor. İşte bunun için sizlerle; tarz sahibi olmak gerçekten ne demektir, sadece kılık kıyafetle dikkat çekici bir stil yaratılabilir mi, yoksa dikkat edilmesi gereken başka hususlar da var mıdır gibi soruların cevapları üzerine konuşacağız. Ve inanın bana bu yazıdan sonra yapacağınız değişiklikler çevreniz tarafından hemen fark edilecek, hatta hakkınızda “işte stil sahibi erkek, kadın” gibi yorumlar yapıldığını duyacaksınız.

Tarz Sahibi Bir Erkek Olmanın Yolları

Öncelikle, tarz sahibi bir olmak için yapılması gerekenleri kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı inceleyeceğimizi söyleyelim. Zira her iki cinsin de dikkat etmesi gereken farklı noktalar bulunuyor. Ama tabii çoğu kişinin unuttuğu bazı püf noktalar var ki onlar her iki grup için de geçerli. Kaldı ki stil sahibi olmanın temelinde de o unutulan ayrıntılar var diyebiliriz. Ama siz hemen şimdi konu hakkında her şeyi öğreneceğiniz için tarz sahibi olma hususunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Evet, sevgili erkekler! İlk olarak sizlere tarz sahibi olmanın yollarını anlatacağız. Gerçi stil hususunda pek çok erkeğin kadınlara taş çıkarttığını biliyoruz ancak pek çoğunun da bu konuda sınıfta kaldığı açıkça ortada olan bir gerçek. İşte bu nedenle sevgili beyler; aşağıdaki önerileri aklınızın bir köşesine yazmalısınız derim. Tabii, gerçek bir stil sahibi erkek olmak istiyorsanız!

Her Şeyin Başı Temizlik!

Yoksa siz hemen öyle “şu parçayla şunu kombine edin, işte size tarz” dememi falan mı bekliyordunuz? Üzgünüm ama böyle bir şey mümkün değil! Ancak bu listedeki önerilerin hepsini uyguladığınızda istediğiniz stil sahibi erkek tanımına uyacaksınız. Bunun için de işe temizliğinize özen göstererek başlamalısınız.

Mesela; üşengeçlikten vazgeçip her gün duş almayı deneyebilirsiniz. Hem zaten çoğunuzun uzun uzun tarama ya da kurutma gerektirmeyen uzun saçları olmadığına göre duş almak yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Tabii, duş almanın yanı sıra diş temizliğinize de dikkat etmelisiniz. Çünkü ne kadar klas giyinirseniz giyinin, bakımsız ve sararmış dişler bütün cazibenizi yok edecektir. Kısacası hijyen; tarz olmanın öncelikli ve temel kuralıdır diyebiliriz.

erkeklerde tarz sahibi olmak

Parfümünüze Dikkat Edin!

Peki, ya kokunuz? Nasıl bir parfüm kullanıyorsunuz? Kadınları cezbedecek cinsten mi yoksa hacı misi gibi olanlardan mı? Ama bir dakika! İlk olarak roll-on kullanıyor musunuz, demeliydim. Sonuçta; çoğu erkeğin roll-on ve deodorant kullanmadığını biliyor, daha doğrusu açıkça bunu deneyimleyebiliyoruz. İşte bu nedenle; rahatsız edici ter kokusunun önüne geçmek için roll-on kullanma alışkanlığı edinmelisiniz. Sonrasında ise parfümünüzü doğru seçtiğinizden emin olmalısınız. Mesela; hemen aşağıdaki yazıdan en iyi ve kalıcı erkek parfümleri nelermiş, öğrenebilirsiniz.

Saç-Sakal Tıraşınıza ve Kötü Görünen Kıllarınıza Dikkat Edin!

Tarz erkek olmak için tıraşınıza da dikkat etmelisiniz. Mesela; çekici olacağım diye bıraktığınız kirli sakalınızın evsizler ya da sofular gibi görünmenize yol açabileceğini bilmelisiniz. Bunun yanında, sık sık ense tıraşı olmalı, burun-kulak kılları detaylarını unutmamalı ve eğer varsa yanağınızdaki kılların da bir hal çaresine bakmalısınız.

Eliniz-Ayağınız Toynak gibi Olmasın!

Bakımlı ve stil sahibi bir erkek olmak için el-ayak bakımınıza da dikkat etmelisiniz. Özellikle de en çok dikkat çeken ve genellikle kadınların erkeklerde en önem verdiği şeyler arasında olan el konusunun üzerinde hassasiyetle durmalısınız. Zira toynak misali eller ve ayaklar ile tarz sahibi olamazsınız. Tırnaklarınızın temizliğine dikkat ederek işe başlamalı, nemlendirici ve törpü kullanma alışkanlığı edinmeli, imkanınız varsa manikür-pediküre gitmelisiniz. Ama yoksa da azıcık zamanınızı harcayarak el-ayak bakımınızı pekala kendiniz de yapabilirsiniz.

Kendinizi Tanıyın ve Tarzınızı Yaratın!

Kendinizi tanımanız, tarz yaratmanız konusunda kilit nokta! Mesela; tabiri caizse hayatınız boyunca -ağır abi- olup, stil sahibi erkek olacağım diye bir anda rengarenk kıyafetlere, salaş ya da daracık-kısa paçalı pantolonlara falan yönelmeniz pek hoş olmaz.

Yani duruşunuza aykırı düşmeyecek tarz kıyafetler seçmelisiniz. Örneğin; genellikle gençler, marjinaller, kabaca conconlar tarafından tercih edilen kıyafetler size göre değilse, o zaman daha ağır olan tarz kıyafetler tercih etmelisiniz. Ya da tam tersi, takım elbiseler, ceketler, kısacası ciddi görünmenize neden olacak kıyafetler sizi yansıtmıyorsa, bunlardan uzak durmalısınız.

Her Tarz Sahibi Erkeğin Dolabında Bulunması Gereken Eşyalardan Edinin!

Herkesin farklı bir tarzı olsa da olmazsa olmaz denilebilecek bazı parçalar olduğu da doğrudur. Örneğin; boğazlı kazaklar her erkek için kurtarıcı niteliği taşıyan kıyafetler arasındadır. Deri ceket, kaliteli bir blazer ceket, kot veya tüvit pantolon, bilekli botlar, fular, boyunluk, ekose gömlek, bere ve şapka, şişme yelek, kaliteli ayakkabılar, hırka, kemer gibi eşyalar da bir erkeğin dolabında bulunması gereken diğer vazgeçilmezlerdir.

Kibar ve Pozitif Olun!

Tarzınızı konuşturmak istiyorsanız, kibar ve pozitif olmaya da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde; o kadar özendiğiniz dış görünüşünüzle, insanlar üzerinde istediğiniz etkiyi yaratamazsınız. Hatta tam tersine olumsuz bir izlenim bırakır, bir nevi “eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşek” atasözündeki durumu yaşarsınız. Kısacası; kılık kıyafetinizin yanında hayata karşı duruşunuzla da tarz olmalısınız. Nezaketli davranmayı öğrenmeli, düşünmeden konuşmamalı, zorbalığı, kabalığı yaşamınızdan çıkarmalı, pozitifliğinizle çevrenize ışık yaymayı öğrenmelisiniz.

Uyumlu Olmaya Dikkat Edin!

Kumaş bir pantolon giyip, üzerine spor bir ceket giymeye falan kalkışmayın. Ya da üzerinizde kaşe, klasik bir mont varken altında eşofman, yırtık kot veya türevlerini kullanmayın. Şimdi bazılarınız “yok artık, o kadar da değil” gibi sözler edebilirler ama işin gerçeği çoğu erkeğin benzeri hatalar yaptığı. İşte bunun için kıyafetlerinizde uyum yakalamayı öğrenin. Çorabınızın renginin bile tarzınızı etkilediğini unutmayın. Hatta bu noktada sizlere gri, lacivert, koyu yeşil, kahve ve nötr renklerin erkeklerin sıklıkla tercih etmesi gereken renkler olduğunu da hatırlatmak isterin.

Aksesuarlarınıza Dikkat Edin!

Tarz sahibi bir erkek olmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri de aksesuarlar. Çünkü erkekleri en iyi gösteren şeyler onlar. Mesela; en az bir tane kaliteli kol saatiniz olmalı! Bunun yanında ayakkabılarınızda da ucuza kaçmamalı, tarz sahibi olmak için kaliteli ayakkabının temel unsurlardan biri olduğunu bilmelisiniz.

Aynı şekilde tamamlayıcınız olan kemerlere de dikkat etmeli, 10 tane ucuz kemer alacağınıza 3 tane kaliteli kemer almalısınız. Cüzdan, kravat, şapka, kol düğmesi, fular, şal, gözlük, çanta gibi aksesuarların bir nevi ayrıntıdaki şeytan olduklarını öğrenmelisiniz. Tam da bu noktada size; erkeklerin favorisi lüks markalar nelermiş incelemenizi ve sonrasında dolabınızdaki eksikleri tamamlamanızı öneririm.

Tarz Sahibi Olmak Kılık-Kıyafetten Daha Fazlasıdır, Unutmayın!

En başta da söylediğim gibi tarz sahibi olmak; kılık kıyafetten çok daha fazlasıdır. İşte bunu aklınızdan çıkarmamalı ve kabuğunuz dışında da stil sahibi olmanız gerektiği gerçeğini görmelisiniz. Mesela; varsa şayet mizah yeteneğinizi sık sık kullanmalısınız.

Selamlaşmaktan çekinmemeli veya buna üşenmemeli, daha çok gülümsemeli, kültürünüzü arttırmak için çaba göstermeli, güzel konuşmayı öğrenmeli, kendinize güvenmeli, en azından bir spor dalı ile ilgilenmeli, gündemi takip etmeli ve benzeri konuların önemini kavramalısınız. Bu arada dediklerime inanmıyorsanız, bir stil dehası olarak anılan ünlü moda tasarımcısının da aynı görüşleri savunduğunu bilmenizi isterim.

Yazan : Nesrin Bayraktar, Paratic

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.