Anasayfa / Kişisel İmaj / Mutluluğun 5 Sırrı!

Mutluluğun 5 Sırrı!

Sizi gerçekten mutlu eden nedir? Her yıl üzerine eklenen yeni sorumluluklarınız ve mutlaka yapılması gereken işleriniz arttıkça bu soruyu düşünmeye bile fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Unutmamanız gereken, küçük şeylerle mutlu olmak sadece ruh sağlığınızı değil, fiziksel sağlığınızı da etkiler. Mutlu olmaya özen gösterirseniz, onu daha kolay elde edersiniz. RealAge doktorlarına kulak verelim.Basit adımları takip ederek, hayatınızdaki coşku ve mutluluğu tekrar kazanabilir, böylelikle fiziksel sağlığınızı da korumuş olabilirsiniz.

Günlük Eğlencelerinizin Kıymetini Bilin: Eğer gün içerisinde yapılacakların bir listesini çıkarıyorsanız, sizi en çok eğlendirenleri de koymayı ihmal etmeyin. Yatağa uzanıp kitap okumayı, açık havada kahvaltı etmeyi, uzun bir yürüyüşe çıkmayı, oyun oynamayı, fotoğraf çekmeyi veya hiçbir şey yapmadan oturmayı seviyor musunuz? Aslında gün içerisinde bunlardan en az bir veya birkaçına ayırmak için vaktiniz var. Listenizi gözden geçirin, yapılması gerektiğini düşündüğünüz aslında kaç işi gerçekten yapmanız gerekiyor? Günlük aktivitelerinizi tekrar tartmalısınız. Belki aylardır yaptığınız bir şeyi artık yapmaya gerek yok, ancak alışkanlık yüzünden devam ediyor olabilirsiniz. Gereksiz aktiviteler çıkınca eminiz listeniz sizi daha mutlu edecektir.

Güçlü ve Bağımsız Olun: Hepimizin kötü günleri olur. Bitkin hissettiğimiz ve canımızın hiçbir şey yapmak istemediği günler…Ancak öyle günlerde, sorunun tam üzerine gitmek inanın çok faydalı olacaktır. 10 dakika boyunca egzersiz yapın. Bir kere hareket etmeye başlayınca kolay kolay bırakmak istemeyeceksiniz. Bir egzersiz planı yapın ve ona sadık olun. En neşeli günde de, en kötü hissettiğiniz günde de 10 dakikalık bir egzersizi es geçmeyin. Bağışıklık sisteminiz, egzersiz planınızın düzenine göre gelişecek, ve bu sizin ruh halinizi olumlu yapacaktır. Egzersiz yapmak, sizi mutlu eder.Egzersiz sonrası bir kağıda neler hissettiğinizi yazın. Egzersiz planınıza göre ilerleyen günlerde, egzersiz biter bitmez neler hissettiğinizi kısa cümlerle not almaya devam edin.

Stres Konusu: Hiçbir şeyin neşenizi almasını istemezsiniz. Fakat gün içerisinde bunu başarmak size ilk anda kolay gelmeyebilir. Gün içerisinde kısa nefes molaları verin. Evet çok basit; derin nefes alın! 3-4 tekrardan sonra kan akışınızına oksijen katmış olacak, daha sakin ve huzurlu hissedeceksiniz.Ek olarak eğer ki vakit bulabilirseniz, yoga veya masaj deneyin. Yapılan sayısız araştırma sonucunda görülüyor ki, sinirinizi hafifletir, stresi yok eder depresyon ve anksiyete duygularınızı minimuma indirir. 10 dakikalık bir yürüyüş ile, çok şekerli veya tuzlu bir atıştırmanın sizde yaratacağı rahatlama ve mutluluk hissi aynı olacaktır. Sizce hangisi daha sağlıklı?

Elinizdekileri Kullanın: Hepimizin kendimize göre çeşitli becerileri ve ilgi alanları vardır. Gönüllü olarak yapabileceğiniz bir şeyler bulmak için, yakınlardaki okul, klup veya organizasyonları araştırın. Yeteneklerinizi başkalarının iyiliği için kullanmak, mutluluğu iki taraflı getirecektir. Yapabileceklerinizi gözden geçirin, sizin belki de umursamadığınız becerileriniz başkalarının mumla aradıkları olabilir. İnanın sizdeki yetenekleri arayan birçok kişi var. Herkesin yardıma ihtiyacı vardır, neden yardım eden siz olmayasınız?

Etrafınızdakilere Saygı Duyun: Ailenizden veya arkadaşlarınızdan birkaçı ile sohbet etmek gerçekten kolay bulabileceğiniz bir aktivite olabilir. Sizi anlayan insanlarla konuşmak kolaydır. Bu kişi sevgiliniz de olabilir. Kendinizi açmanız ve vereceğiniz güven, günlük sıkıntılarınız ve endişelerinize yeni bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayabilecek yorumlar getirebilir. Gülmek ve mutluluk arasındaki ilişki bilimseldir. Güldüğünüz zaman, kan basıncınız düşer ve mutluluk hormonu adı verilen endorfin hormonu artar. Son olarak, işyerinizdeki ilişkileri es geçmeyin. İş arkadaşlarınız sizi yakından tanıyor olabilirler. Birbirinize vereceğiniz destek, stresli zamanlarınız için çok değerli olabilir. Siz onları dinleyin, onlar da sizi dinlesin. İş arkadaşlarınızın sizin hakkında bildiklerini yadsımayın, sahi onları her gün görüyorsunuz öyle değil mi?

Mutlu hissetmek, duygusal hayatın olduğu kadar fiziksel hayatınızın da çok önemli bir parçasıdır. Zamanınıza ve bağımsızlığınıza değer verin, kendi gücünüz ve yeteneklerinizi kullanabileceğiniz alanları seçerseniz, bu sizin hem ruhunuzu hem de vücudunuzu kendine getirecektir.
Kaynak : vatan

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

  1. dediklerinizin hemen hepsini çocuk yaştan beridir yapmaya çalıştım her zaman pozitif oolumlu düşünme sağlıklı karar vermek gerekleriyle yaşadım.Herzaman herşeyi güzel iyi düşenemeyiz yani mutluluk burnumuzun ucundamı alltıdamı her zaman o kadar yakın olmayabilir yani istesende çok çaba ve emekle bile yakalayamıyor insan

  2. bu yazilanlar cok güzel ama ben iyilik yaptikca hep kötülük ve aksiliklerle karsilasiyorum…

  3. mutlu olmak için böyle her yazanı yapmaya çalışırsak asıl o zamn mutlu olmayızz bunları yapmak gerçekletri değiştirmiyo ne yaparsan yap yine kötülük yine mutsuzluk vardır… o yüzden inanmıyorum mutluluğa..:(

  4. Mutluluk kimine göre çok uzak kimine göre çok yakın ben menapoza girmiş ve hayatta hiç bir şeyden mutlu olmayan güne mutlaka ay şuram agrıyor ay buram agrıyor diye başlayan bir annenin ogluyum düşünün böyle bir durumda ne kadar pozitif olabilirim 22 yaşındayım ve 22 yoldır hep anneminve çevremde yanında olmak zorunda oldugum morukların bu laflarını duyuyorum eger burdan kurtulabilirsem emin olun hayatta çok daha pozitif olabilirim :-)

  5. insanın mutlu olması için önce mutsuz olması gerekir. kusura bakmayın ama mutsuz insana da bunları yaptıramazsınız. yok yürüyüş yap, egzersiz yap, sonra düşüncelerini yaz. bu sözlerim kötümser biriymişim gibi algılanmama neden olmasın. bence mutlu olmanın yolu sevmek sevilmek ve anlaşılmaktan geçiyor. etrafımızdakilerin bizim için endişelendiğini bizi sevdiklerini bilmemiz kadar huzur verici bir şey yok. bu yüzden sevelim sevilelim anlayalım anlaşılalım…

  6. her zaman mutlu olmak imkansızdır. hayat buna müsade etmez. ama daima huzurlu olabilir insan. o başka bişeydir. buda güçlü bi inançla mümkündür. yazı için teşekkürler…

  7. Bu kadar pesimist olmaya bence hiç gerek yok.:) mutluluk ne hüzünlerin, huzursuzlukların ardına gizlenir nede gök kuşağı gibi yağmurdan sonra belirir. mutluluk evrensel bir yargı da değildir bana göre. özneldir; olağandan fazla hemde. tıpkı doğrular gibi. ünlü bir düşünür güzel ifede etmiş; “rüzgar üşüyene soğuk, üşümeyene değildir.” bu söze eklemek istediklerim var. esen rüzgara arkanızı dönmeyin. ondan öyle kurtulamazsınız. onu karşınıza alın , kollarınızı açıp , gözlerinizi kapayın. çünkü o zaman, hep mutsuzluklara kumbara ettiğimiz bu dünyadan çıkar birikimlerimizi harcayacağımız kişisel bir gezegene, ayaklarımızı toprağa deil de hayal bulutlarına bastığımız, hiç güç harcamadan delice uçtuğumuz, tatlı bir serabı saplantılı bir şizofreni gerçekliğinde yaşadığımız kocaman bir gezegene, kendi gezegenimize girmiş oluruz. işte öyle bir duygudur ki mutluluk biz istersek dokunuruz ona , dağılır polenleri her tarafa ve öyle bir duygudur ki mutluluk, istemeyen dokunamaz, solar yaprakları, boynu bükülür bir kenarda.
    (bu deildirki olmalıyız polyanna,sadece bakmayalım, sarılalım hayata…)

  8. yazı için tsk ler.insan iyilik yapınca bu görevi haline geliyo ve insanlar bunu kullanmaya çalışıyo.ama küçüçük bi çocuğu mutlu etmek daha anlamlı geliyo aslında mutlu olmak için o kadar sebep varki başta sağlıklıyız kii bunun için mutlu olmk gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.