Anasayfa / İnsan İlişkileri

İnsan İlişkileri

iletişim, iletişim teknikleri, iletişim becerileri, güçlü iletişim ile ilgili haberler ve genel bilgilerin olduğu kategori sayfası

Etkili ve Verimli Toplantı için 5 Altın Kural

Etkili ve verimli toplantılara bugünlerde daha çok katılım gösteriyor. Genelde yüz yüze değil; online oluyor ama genelde bir toplantının verimli geçebilmesi için yapılması/uyulması gereken başlıklar hep aynı. Günlük iş hayatımızda, bitse de kurtulsak dediğimiz toplantılar var mi? Bazen beni niye bu toplantıya çağırdılar, peki ne işim var bu toplantıda dediklerimiz?

Bir de olumsuz iç seslerden şeyler yazarsak : “Başım çok ağrıdı. Bitse de gitsek.” , “Ya şimdi çıksam ayıp olur mu?” , “Dinliyormuşum gibi yapmak konusunda ustalaştım.” … örneklerini ne sıklıkla yaşıyorsunuz? Devamını Oku »

Enerji Vampiri olabilir misin?

Enerji vampirleri aslında adından net bir şekilde anlaşılıyor. Ortamdaki enerjileri emen, soğuran, içen artık adına ne dersek diyelim kısacası çevresindeki kişilerin enerjileri ile beslenen kişiler. Bu bölüm bu kadar bitti :)

Durun durun gitmeyin. Bazen özellikle mimiklerimden dolayı şaka yaptığım tam anlaşılmıyor. Umarım sesimden anlaşılmıştır.

Enerji vampirlerini biraz konuşalım. Bu kavramı ortaya atan kişilerden birisi, enerji vampirleri adında da kitabı olan Tobias Beck. Tobias Beck kitabında bu kişileri ve nasıl onlar ile mücadele edebileceğimizi anlatıyor Devamını Oku »

“Kim olmak istiyorum?” – Asıl soru bu olmalı!

“Kim olmak” ve “sahip olmak” arasında kısırlaşan ama iki farklı yol ayrımı olduğunu düşünüyorum. Geleceğinizi düşündüğünüzde öncelikle nelere “sahip olmak” istediğinizin hayallerini kuruyorsanız büyük hata yapıyor olabilirsiniz.

Hem kişisel deneyimlerim, hem de araştırmalar, “sahip olmanın” mutluluk getirmediğini, olsa olsa kısa ve geçici tatminler sağladığını gösteriyor.

Üstelik önce nelere sahip olmak istediğinizi hayal etmek sizi yanlış bir hayata da yönlendirebilir.

Lüks tüketim ya da güzel bir ev için yıllarca hiç sevmedikleri, kişiliklerini hiç yansıtmayan işlerde ömür çürüten, hayatlarından, inançlarından, fikirlerinden ve değerlerinden taviz vere vere kişiliğini yitiren çok insan gördüm ben Devamını Oku »

Öfke Kontrolü için 3 Yöntem

Öfke kontrolü hayatımızın içinde birçok dönüm noktasına neden olacaktır. İnsan, bir çok duygudan oluşan karmaşık bir varlıktır. Sağlıklı bir insanın tüm duyguları hissetmesi olağandır. Fakat bir duygunun çok yoğun ve sık yaşanması normalden sapmalara hatta hayatımızın kontrolünü kaybetmemize sebep olabilir. İşte bu duygulardan biri de öfkedir. Belli bir düzeye kadar hissedilmesi normal olan öfke, belli bir düzeyden sonra hayatımızı ve çevremizi çıkmazlara sürükleyebilir.

Öfkemizi kontrol altına alıp sağlıklı bir şekilde yaşayabilmemiz için bu duyguyu tanımamız ve neler yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. İşte bu yazıda öfke ve öfke kontrolüne ufak bir göz atalım birlikte. Devamını Oku »

Bir Sene Sonra Hatırlamayacağın Şeylere Üzülmeyin

Hayatta en önemli seçimlerimizden bir tanesi de neye önem verip neye önem vermeyeceğimiz konusundaki seçimimizdir. Benzer şekilde neye üzülüp neye üzülmeyeceğimiz de önem vermemiz gereken bir konu.

Zor bir dönemden geçiyoruz. Zaten yeterince üzüntülü haber duyuyoruz ya da izliyoruz. Bu dönemde bir de kendi hayatımızdaki aslında çok da önemli olmayabilecek konulara üzülürsek işimiz zorlaşır. Devamını Oku »

Doğru Düşünmek Kolay ama Doğru Söylemek Zor!

Usta Olmak Yetmez, Bilge De Olmalısın! Yıllar yıllar önce Hindistan’da çok ünlü bir ressam yaşarmış. Herkes bu ressamın yaptığı resimleri kusursuz kabul eder, renkleri ustaca kullanışına hayran kalırmış. İşte bu nedenle ressama ”Renklerin ustası” anlamına gelen “Ranga Guru” derlermiş. Ranga Guru’nun yetiştirdiği öğrencilerden biri olan Racıçi eğitimini tamamlamış, son bir resim yapıp Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Devamını Oku »

Para İnsanı Bozuyor mu?

Çok para insanı değiştirir mi? Zenginlerin daha cimri ve az güvenilir olduğunu gösteren araştırmalar ne kadar doğru? İşte konuyla ilgili yapılan bir araştırmanın tüm detayları…

Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?

Kişinin varlık seviyesi arttıkça merhamet ve empati duygularının azaldığı, kişisel çıkar düşüncesinin ise arttığı doğru mu? Devamını Oku »

Ödüllendirmek Kolay mı?

Bulunduğunuz organizasyona sıra dışı bir değer kattığınızda ne beklersiniz?

  • Ödül mü?
  • Yoksa Teşekkür mü?

Bu yazıyı yazmama sebep olan arkadaşımın çalıştığı şirketteki, şikayetlerinden biri idi. Başında olduğu satış ekibi en fazla satışı gerçekleştirerek birinci olmuştu. Ödül şirket toplantısında verilen bir plaket, arkadaşımın hissettiği ise hayal kırıklığı idi. Tüm yıl boyunca çok sayıda seyahate, displinli çalışmalara ve ekibini yönlendirmek için sarf ettği gayretlere şahit biri olarak beklentisinin maddi bir ödül olduğunu düşünüyorum. Devamını Oku »

Kelimelerin Sihri ve Öncelik Etkisi

Duyduğunuz ilk bilgi beynimizin dikkatini çektiğinde ondan sonra gelen tüm bilgilerin üzerini boyar. Buna öncelik etkisi denir.
Kelimelerin sıralamasını farklılaştırarak karşınızdaki kişiyi ikna edebilirsiniz. Herkes önce olumlu kelimeler ile başlayan kişileri tercih eder.

İlk bir iki kelimeden sonra beynimiz kestirme yoldan gitme çabası ile faaliyetini durdurmaya başlar. Hızla karar verir ve geri kalan bilgilere pek dikkat etmez Devamını Oku »

Sürekli Yanlış Anlaşılanlar İçin 7 Maddelik “Doğru Anlaşılma” Reçetesi

İletişimin başındaki en büyük belalardan birisi kuşkusuz yanlış anlaşılmak. Siz güzel bir şey söylemek istiyorsunuz ancak karşınızdaki kişi birden öfkeleniyor; siz bir uyarıda bulunmak istiyorsunuz ama karşınızdaki kişi bunu anlamıyor; siz bir soru soruyorsunuz ancak karşınızdaki kişi başka bir şeye yanıt veriyor. Bu örnekleri dilediğiniz kadar artırmak mümkün.

Bu durumlarda yanlış anlaşıldığını düşünen kişi genellikle kendisini haklı görüp yanlış iletişimin hatasını karşı tarafta bulduğundan iletişimi düzeltmek de pek mümkün olmuyor Devamını Oku »