Anasayfa / manşet

manşet

Sorunlarınızın %90’ını Çözebilecek 22 Alışkanlık

Sürekli olarak küçük ve büyük sorunları çözme sürecindeyiz. Siz gelişmeye devam ettiğiniz sürece, verilecek kararlarınız ve inşa edilecek bir hayatınız olacak. Stephen Covey haklı, “Hayatta üç sabit vardır… değişim, seçim ve ilkeler.” Bunu akılda tutarak, sürekli hayatımızı iyileştirmeye odaklanırken açık fikirli olmakta fayda var.

Sorunlarınıza çözüm bulmada daha iyi olmak savaşın ilk yarısıdır. Hayatın engellerini yıkmakta usta olan insanlar daha iyisini yapar ve daha ödüllendirici bir hayat yaşarlar.

Hayattaki sorunlar hayatın farklı aşamalarında ortaya çıkar, ancak çoğu birkaç kategoriye girer: finans, sağlık, ilişki, kariyer, iş ve amaç… Devamını Oku »

“Kaybedenlerden” olmak istemiyorsanız 10 maddeden uzak dur

Hiçbirimiz hayatta kaybedenlerden olmak istemiyoruz.

Ancak bazen öyle alışkanlıklar edinip, öyle davranışlar sergiliyoruz ki, günün sonunda Kaybedenler Kulübü’ne katılmamak pek de mümkün olmuyor.

Her insanın zaman zaman kendini beceriksiz, başarısız ve özgüvensiz hissetmesi, yaşamının kontrolünü kaybettiğini düşünmesi son derece normal. Ancak bu duygu durumunda kalmayı seçmenin hiçbirimize iyi gelmeyeceği ve bize yaşamda pek çok fırsat kaybettireceği aşikar.

Bu yazımda bizleri Kaybedenler Kulübü’ne sürükleyen ve acilen bırakmamız gereken davranış, alışkanlık ve tutumlarımızdan bahsetmek istiyorum Devamını Oku »

Hiç Gidilmemiş Yoldan Gitmek

Bir resim dersinde altı yaşında bir kız resim yaparken, öğretmeni yanına yaklaşır: “Ne resmi yapıyorsun?” diye sorar. Kız, “Allah’ın resmini yapıyorum.” der. Öğretmen, “İyi ama Allah’ı bugüne kadar kimse görmedi ki.” deyince kız, “Birazdan görecekler.” diye cevap verir. (Ken Robinson, TED konferansı konuşması, 2006)

Biz, çocukların bu öz güvenini ve yaratıcılığını önce ailede sonra okulda sistemli bir şekilde köreltip onları “herkes gibi düşünen, herkes gibi davranan” sıradan insanlara dönüştürüyoruz. Devamını Oku »

Tavsiye : Bu İnsanlardan Uzak Durun

Hayatımız boyunca mecburen veya kendi seçimimizle yüzlerce insanla muhatap oluyoruz. Küçük yaşlarımızdan itibaren önce oturduğumuz yerde, sokakta ve sonra okul sıralarında insanlarla sosyalleşmeye başlıyoruz. Belli bir yaşa kadar arkadaş seçme kriterlerimiz düşük oluyor. Çünkü daha kendimizi bile tanımazken insanları tanımak zor. Ayrıca toplu şekilde zaman geçirilen ortamlarda bir gruba dahil olma psikolojisi de bizi yanlış seçimlere yönlendirebiliyor. Yani üniversite dahil tüm okul hayatımızda çok çok doğru seçimler yapmamız mümkün görünmüyor. Doğru arkadaş seçimi yapanlar şanslı azınlıkta.

Daha sonra sıradan bir hayatı ele alırsak, iş hayatımız başlıyor. Burada da arkadaş seçmek çok mümkün olmuyor. Okul sıralarında olduğu gibi bir gruba dahil olmak zorunda hissedebiliyor insanlar. Aynı bölümde çalıştığınız için veya ortak bir proje yapmak için aslında hiç tercih etmeyeceğiniz insanlarla arkadaşlık yapabiliyorsunuz. En azından diyalog kurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Devamını Oku »

Zirveye Çıkmak İçin Sıranızı Beklemeyin!

Zirveye Oynayanlar; herkes gibi düşünmeyen, farklı düşünceleri olan, kimsenin göremediği şeyleri gören kimselerdir. Onlar eğer sıradan olmayı tercih etselerdi, büyük düşünceler içinde olmaları da mümkün olmazdı.

Bayram Taşçı’nın yazdığı, içerisinde samimi tecrübeler ve eşsiz tespitler bulunan bu kitapta ısrarın başarıyı getirdiğini, küçük bir çabanın uzun vadede getireceği birikimsel etkisini görecek ve “Zirvedeki yerini almanın altın kuralı, kendini sürekli geliştirmektir.” düsturuyla eyleme geçerek kişisel gelişiminize devasa bir katkıda bulunacaksınız Devamını Oku »

“Bahane” Kendimize Vurduğumuz En Büyük Kelepçe

Bahane kendine vurduğun en büyük kelepçe derken şöyle bir anektodla başlayalım. Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yine kendisi gibi yönetmen olan Mustafa Altıoklar ile yaptığı röportajı izliyordum. Röportaj esnasında Nuri Bilge Ceylan şöyle bir cümle kullandı: “Bir bahaneye sarıldığınızı hissettiğiniz anda hemen kendinizi kandırdığınızı fark etmek çok önemli.” İlerleyen dakikalarda ise “suçu başkasına atmanın kolay bir şey olduğundan ve insanı pasifliğe götürdüğünden” söz etti.

Videoyu durdurdum ve kendi bahanelerimle yüzleşmeye başladım. Devamını Oku »

Karizmatik Olmayı kim istemez ki?

Karizmatik olmak çoğu zaman kıskanılan bir şeydir. Çevrenizdeki karizmatik kişilere bakıp iç geçirdiğiniz ve onların yerinde olmak istediğiniz oldu mu?

Siz bir self servis bir mekanda hizmet almak için sıra beklerken, tezgahtaki görevli ilgisinin büyük bir bölümünü “o” müşteriye verir, adeta ona hizmet vermek için yarışır; sıra size gelince sizi soğuk bir yüzle karşılayıp ne istediğinizi sorar ve hatta bir şey sormaz bile. Sonra da siz ağzınızı açana kadar bir başka müşteriye yönelir. Devamını Oku »

Hızlı Öğrenme için önünüzü açan 3 Altın Kural

Hızlı öğrenme ve hızlandırılmış öğrenme yöntemleri bugünün “zaman” problemi içinde olmazsa olmazlar arasında yerini almaya başladı. Hiç vakit kaybetmeden, kişisel uzmanlığınızı daha hızlı geliştirin… Doğru bilgi bizi güçlendirir ve yaşamımızı değiştirir. Zamana bağlı olmayan beceriler, davranışlar, alışkanlıklar, yöntemler ve ilkeler ile zihinsel araçlar hayatımızı ve kariyerimizi ilerletmemize yardımcı olur.

Günümüzün modern ekonomisinde, hızlandırılmış öğrenme yöntemleri başarı için çok önemli olabilir. Daha hızlı öğrenmek, diğerlerinden daha hızlı bilgi edinmek anlamına da gelir.

Daha hızlı öğrenenler, onları oyunda ön parkura taşıyarak yepyeni bir şekilde geleceğe hazırlanırlar. Ve iyi haber şu ki, hızlandırılmış öğrenme çok yönlü ve esnektir; yani kendinizi geliştirirken ihtiyaç duyacağınız becerileri kazanmak için hayatınızı beklemeye almak zorunda değilsinizdir artık. Devamını Oku »

Etkin İş Birliği Kurmak için 6 Pratik Öneri

Etkin iş birliği kurmak alacağımız iş sonuçlarını 180′ tersine çevirecektir. İş birliği kurmak ve etkin kullanabilmek için duygusal zekayı kullanmak, kendimizi ve takımımızı tanımak, takımın içindeki kalıpların farkında olmak, stres altında empati yeteneğinizin nasıl kullanılması gerektiği ve ortak bir dil ile kendini/durumu ifade etmek gibi başlıklar altında önerilerde bulunuyoruz. Oldukça kıymetli ve etkili bir makale olduğunu garanti ediyorum Devamını Oku »

Yaşadığınız Krizleri Sakın Boşa Harcamayın!

Bugüne değin kaç kriz yaşadınız?

Geriye dönüp düşünün, kaç kez ekonomi haberlerini korku ve endişe ile karışık bir heyecanla okudunuz?

Eğer yaşınız 35’in üzerinde ise en azından üç krizi bizzat değil ama ikinci elden yaşamışsınızdır. Gazetelerin ekonomi bölümleri çeşitli gösterge analizleri ile genellikle işlerin bundan sonra nasıl daha kötü gideceğini anlatırlar. Devamını Oku »