Anasayfa / manşet

manşet

Kendinle Barışma Yolu – Huzuru Nasıl Bulurum?

Kendinle barışma ve kendinizi her halinizle kabul etmek ne kadar kolay? Kendine ne kadar dürüstsün? Kendinizi her halinizle ne kadar seviyorsunuz? sorularını yanıtlamadan önce şu sözle yazımıza başlamak istiyorum : “Kendiyle kavgalı olanın barış içinde ilişki kurabileceği bir şey olmaz, Kendiyle barışan, tüm alemle barışır, anlaşamayacağı olmaz.

Yalnızlığı son zamanlarda derinden hissediyorum.

İnsanın arkadaş, aile ihtiyaçları var. Evet, bunları reddetmiyorum fakat insan her şeyden önce barışması gereken ve dost olması gereken kişiyi çoğu zaman es geçiyor. Hayatın koşuşturması ve yoğunluğu içinde yıllar geçerken insan dün bugün ve yarın kendine en yakın olana yabancılaşabiliyor. Devamını Oku »

İstifamın kabul edilmesi ve …

“İstifamın kabul edilmesi ve …” şeklinde başlayan cümleleriniz olacak veya yanıbaşınızdaki arkadaşınız aynı cümleyi kuracaktır. Bu cümle bana şunu hatırlatıyor. Milenyum çağına girerken teknoloji dünyasında büyük bir panik yaşanmıştı. 1999 yılından 2000 yılına geçerken mevcut yazılımların kodlarında varsayılmamış bu tarihin büyük bir felakete yol açacağı geyiği bir kaç yıl dolaştı. Sonunda kuş gribi tadında bir etki yaratarak ortadan kayboldu.

O dönemler hiçbirimiz asıl felaketin, milenyum çocuklarının büyüyüp iş hayatına atılacağı olduğunu düşünmemiştik. Bu oldukça geç olgunlaşan Pelinsular ve Efecanlar şu anda iş dünyasında birçok iyi yanları ve yetenekleri yanında, çeşitli zorlukları barındırıyorlar. Bunlardan bir tanesi de iş değiştirme hızları. Devamını Oku »

Saçma Fikirler Para Kazandırmaz mı? – Gary Ross Dahl Tanıyalım

Saçma fikir ile ilgili Einstein şöyle der : “Bir fikir saçma değilse onda ümit yoktur“. Daha önce aklınıza gelen bir fikri “saçma” diyerek hayata geçirmekten ya da insanlarla paylaşmaktan vazgeçtiğiniz oldu mu? Oldu diyelim. O fikrin saçma olduğuna nasıl karar verdiniz? Mesela çıkıp “ben evcil taşlar satacağım’” diyen bir adamınkinden daha mı saçmaydı fikriniz? Hiç sanmıyorum.

Ancak eğer fikrinize dair sarsılmaz bir inancınız ve güçlü bir nedeniniz varsa taş satarak bile milyoner olabilirsiniz. Tıpkı Gary Ross Dahl gibi Devamını Oku »

Enerji Vampiri olabilir misin?

Enerji vampirleri aslında adından net bir şekilde anlaşılıyor. Ortamdaki enerjileri emen, soğuran, içen artık adına ne dersek diyelim kısacası çevresindeki kişilerin enerjileri ile beslenen kişiler. Bu bölüm bu kadar bitti :)

Durun durun gitmeyin. Bazen özellikle mimiklerimden dolayı şaka yaptığım tam anlaşılmıyor. Umarım sesimden anlaşılmıştır.

Enerji vampirlerini biraz konuşalım. Bu kavramı ortaya atan kişilerden birisi, enerji vampirleri adında da kitabı olan Tobias Beck. Tobias Beck kitabında bu kişileri ve nasıl onlar ile mücadele edebileceğimizi anlatıyor Devamını Oku »

Duygu Kontrolü ve Olumsuz Duyguları Yönetmek için 4 Öneri

Duygu kontrolü ve duygularınızı kontrolden çıkaran etmenler üzerine yazmaya karar verdik. Eğer duygularınızın “çok yoğun” veya “kontrolden çıkmış” olduğunu hissediyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz. Birçok insan aşırı veya orantısız bir şekilde duygusal yoğunluk yaşamaktadır.

Ancak duyguların kontrolden çıkmış olmasının nedeni genellikle duygularınızla daha az, onları büyüten ve yöneten alışkanlıklarınızla daha çok ilgilidir:

  • Endişe alışkanlığı; normal korkuyu, kaygı ve panik haline getirir.
  • Özeleştiri alışkanlığı; normal üzüntüyü, utanç ve umutsuzluk haline getirir.
  • Ruminasyon (derin düşünme) alışkanlığı; normal hayal kırıklığını, kızgınlık ve öfke haline getirir.

Zihinsel alışkanlıklar normal duygu düzeylerini alır ve onları daha yoğun ve uzun ömürlü kılar. Yani Devamını Oku »

“Kim olmak istiyorum?” – Asıl soru bu olmalı!

“Kim olmak” ve “sahip olmak” arasında kısırlaşan ama iki farklı yol ayrımı olduğunu düşünüyorum. Geleceğinizi düşündüğünüzde öncelikle nelere “sahip olmak” istediğinizin hayallerini kuruyorsanız büyük hata yapıyor olabilirsiniz.

Hem kişisel deneyimlerim, hem de araştırmalar, “sahip olmanın” mutluluk getirmediğini, olsa olsa kısa ve geçici tatminler sağladığını gösteriyor.

Üstelik önce nelere sahip olmak istediğinizi hayal etmek sizi yanlış bir hayata da yönlendirebilir.

Lüks tüketim ya da güzel bir ev için yıllarca hiç sevmedikleri, kişiliklerini hiç yansıtmayan işlerde ömür çürüten, hayatlarından, inançlarından, fikirlerinden ve değerlerinden taviz vere vere kişiliğini yitiren çok insan gördüm ben Devamını Oku »

Aikido Öğretisi ve Kişisel Gelişiminiz

Aikido ile kişinin kendi gelişimi arasında bağ kuracağı birçok şeyin olduğunu fark ettim. Birazdan aikido – kişisel gelişim, aikido – enerji, aikido – hayat dersi gibi birçok ikili hakkında değineceğim ufak ufak başarı notları olacak. Öncelikle hatırıma gelen unutulmaz film olan Batman serisinin ilk fiminde ana karakterimizin en umutsuz olduğu anda aşağıdaki ikonik diyalogu ile başlayayım. Şöyleydi :

Bruce Wayne: Şehri kurtarmaya çalıştım. Başarısız oldum.
Alfred Pennyworth: Neden düşeriz Efendi Bruce?
Yeniden ayağa kalkmayı öğrenebilmek için.

Rekabet psikolojisi son derece ilginçtir. Özellikle müsabakaya dayanan sporların her birinde rekabetin en saf ve yapıcı halini gözlemlemek mümkün. Devamını Oku »

Tembellikten Kurtulmak için 7 Çözüm Yolu

Tembellik ile ilgili güzel bir anlatım var. Şöyledir : Çocuk kanepede uzanan babasına sorar: “Baba biz insanlar neden bu kadar tembeliz?”. Babanın cevabı ise pek bir manidardır: “Aman oğlum boşver bir ara anlatırım” :))

Kendinize bir sürü söz veriyorsunuz, onlarca maddelik bir yapılacaklar listesi yapıyorsunuz ama bir türlü içinizden harekete geçmek gelmiyor. O ilk adımı atsanız devamının geleceğini biliyorsunuz ama her nasıl oluyorsa olduğunuz yerde kalmayı tercih ediyorsunuz. Peki, neden o adımı bir türlü atamıyoruz. Önce bizi tembelliğe iten sebepleri bakalım ve sonrasında bunların üstesinden gelip nasıl harekete geçebileceğimizi konuşalım Devamını Oku »

Kariyer Pandemi Güncellemesi

Pandemi hayatımızdan birçok şeyi aldı götürdü. Bazı alışkanlıklarımızla uzun bir süreliğine vedalaşırken bazılarını yeni yaşam modelimize empoze ettik. Hayatımızda sıradan olan bir alışkanlığımızı yapamadığımız için kıymetini anladık. Korktuk, endişelendik, heyecanlandık, tedirgin olduk. Değiştik. Hem de çok değiştik. Yaşam modelimiz, tarzımız, konuşmamız, iletişimimiz değişti. Siz fark etmeden kariyerinizi değişti. Bir kariyer planınız varsa şimdi update zamanı. Pandeminin öncesi ve sonrası olacağı kesin. Herkes buraya odaklanıyor. Öncesi ve sonrası. Aslında birde şimdisi var. Yani pandemi zamanı. Evet kariyerine güncelleme geldi. Şimdi indir ve yeniden başlat.

Devamını Oku »

Köşeyi Dönmeden Zengin Olmak Mümkün mü?

Zengin Olmak ifadesinin karşılıklarından birisi de köşeyi dönmek. Hele ki Türk insanının çokça dilindedir “köşeyi döndü” ifadesi. Bazen kolay kazanmayı, bazen kısa yoldan zengin olmayı, çoğu zaman da kestirmeden parayı bulmayı ifade eder.

Hem dilimize, hem genlerimize “kısa yollar” çok yapışmıştır. Özellikle yeni gelen kuşağı düşündüğümüzde oturduğu ilk koltuğun “yönetici” koltuğu olması gerektiği, toplasan iki dakika işine gelmeyecek bir konudan bahsetsek “oradan nasıl kaçarım” tarafını aklından çıkarmadığı bir kafa yapısından bahsediyoruz.

İnternette “kolay yoldan zengin olma” , “emek harcamadan para kazanma” , “köşeyi dönmek” üzerine gerekli/gereksiz onlarca yazı bulabilirsiniz. Ancak bu yazımızda zenginliğe giden adımlardan bahsetmek istiyoruz. Finansal olarak özgürleşmenin minik adımları ne olabilir? Deneyimler, tecrübeler, çıkarımlar, yanılgılar ve sonuçlarını paylaşalım istedik Devamını Oku »