Anasayfa / manşet

manşet

Aikido Öğretisi ve Kişisel Gelişiminiz

Aikido ile kişinin kendi gelişimi arasında bağ kuracağı birçok şeyin olduğunu fark ettim. Birazdan aikido – kişisel gelişim, aikido – enerji, aikido – hayat dersi gibi birçok ikili hakkında değineceğim ufak ufak başarı notları olacak. Öncelikle hatırıma gelen unutulmaz film olan Batman serisinin ilk fiminde ana karakterimizin en umutsuz olduğu anda aşağıdaki ikonik diyalogu ile başlayayım. Şöyleydi :

Bruce Wayne: Şehri kurtarmaya çalıştım. Başarısız oldum.
Alfred Pennyworth: Neden düşeriz Efendi Bruce?
Yeniden ayağa kalkmayı öğrenebilmek için.

Rekabet psikolojisi son derece ilginçtir. Özellikle müsabakaya dayanan sporların her birinde rekabetin en saf ve yapıcı halini gözlemlemek mümkün. Devamını Oku »

Tembellikten Kurtulmak için 7 Çözüm Yolu

Tembellik ile ilgili güzel bir anlatım var. Şöyledir : Çocuk kanepede uzanan babasına sorar: “Baba biz insanlar neden bu kadar tembeliz?”. Babanın cevabı ise pek bir manidardır: “Aman oğlum boşver bir ara anlatırım” :))

Kendinize bir sürü söz veriyorsunuz, onlarca maddelik bir yapılacaklar listesi yapıyorsunuz ama bir türlü içinizden harekete geçmek gelmiyor. O ilk adımı atsanız devamının geleceğini biliyorsunuz ama her nasıl oluyorsa olduğunuz yerde kalmayı tercih ediyorsunuz. Peki, neden o adımı bir türlü atamıyoruz. Önce bizi tembelliğe iten sebepleri bakalım ve sonrasında bunların üstesinden gelip nasıl harekete geçebileceğimizi konuşalım Devamını Oku »

Kariyer Pandemi Güncellemesi

Pandemi hayatımızdan birçok şeyi aldı götürdü. Bazı alışkanlıklarımızla uzun bir süreliğine vedalaşırken bazılarını yeni yaşam modelimize empoze ettik. Hayatımızda sıradan olan bir alışkanlığımızı yapamadığımız için kıymetini anladık. Korktuk, endişelendik, heyecanlandık, tedirgin olduk. Değiştik. Hem de çok değiştik. Yaşam modelimiz, tarzımız, konuşmamız, iletişimimiz değişti. Siz fark etmeden kariyerinizi değişti. Bir kariyer planınız varsa şimdi update zamanı. Pandeminin öncesi ve sonrası olacağı kesin. Herkes buraya odaklanıyor. Öncesi ve sonrası. Aslında birde şimdisi var. Yani pandemi zamanı. Evet kariyerine güncelleme geldi. Şimdi indir ve yeniden başlat.

Devamını Oku »

Köşeyi Dönmeden Zengin Olmak Mümkün mü?

Zengin Olmak ifadesinin karşılıklarından birisi de köşeyi dönmek. Hele ki Türk insanının çokça dilindedir “köşeyi döndü” ifadesi. Bazen kolay kazanmayı, bazen kısa yoldan zengin olmayı, çoğu zaman da kestirmeden parayı bulmayı ifade eder.

Hem dilimize, hem genlerimize “kısa yollar” çok yapışmıştır. Özellikle yeni gelen kuşağı düşündüğümüzde oturduğu ilk koltuğun “yönetici” koltuğu olması gerektiği, toplasan iki dakika işine gelmeyecek bir konudan bahsetsek “oradan nasıl kaçarım” tarafını aklından çıkarmadığı bir kafa yapısından bahsediyoruz.

İnternette “kolay yoldan zengin olma” , “emek harcamadan para kazanma” , “köşeyi dönmek” üzerine gerekli/gereksiz onlarca yazı bulabilirsiniz. Ancak bu yazımızda zenginliğe giden adımlardan bahsetmek istiyoruz. Finansal olarak özgürleşmenin minik adımları ne olabilir? Deneyimler, tecrübeler, çıkarımlar, yanılgılar ve sonuçlarını paylaşalım istedik Devamını Oku »

Satın Alma Yolculuğu Haritası Nasıl Oluşturulur?

Satın alma yolculuğu; müşterinin ihtiyacının ortaya çıkması, satın alabileceği markaları araştırması, bunları değerlendirmesi, karar vermesi, satın alması ve satın aldıktan sonraki memnuniyetini kapsar. Bir insanın bir ürüne veya bir hizmete ihtiyaç duymasıyla başlayan ve satın almayla sonuçlanan yolculuğunun adı, satın alma yolculuğudur.

Bu yolculuk bazı ürün kategorilerinde kısa bir zamanda sonuçlanır. Bazılarında ise daha karmaşık ve daha uzun süreye yayılır. Bir insanın bir spor ayakkabı satın almak için yaptığı satın alma yolculuğuyla bir şirketin milyonlarca lira ödeyerek satın aldığı bir makine için yaptığı yolculuk farklıdır. Devamını Oku »

Hayat Dersi denildiğinde öğrendiğim 5 şey!

Hayat dersi diyerek başlamak istiyorum ama altı üstü birkaç yıllık yaşamımdan tek bir ders çıkardıysam eğer, o da “Hayatın Bana Öğrettiği X Ders”, “Hayatınızı Değiştirecek X Kuralı” ve benzeri başlıklı yazıların ve videoların bana hiçbir şey öğretemeyeceği gerçeğidir. Korkarım bu ders sizin için de geçerli. O yüzden tam şu anda bu yazıyı okumayı bırakabilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bense yazıyı okumayı bırakmakıp hayata geri dönmeyenlerin neden geri dönmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Devamını Oku »

Demotivasyon ve Verimsizleştirmek üzerine Karalamalar

Demotivasyon üzerine hiç yazmadık. Bu zamana kadar motivasyonu, iknanın birkaç halini ve her ikisinin de ruh halini birçok makalemizde anlattık. Bu yazımızda kucağımızı ters elimizle tutalım istedik. Şöyle bir soru sorarak başlayalım :

  • Bir çalışanınızı, ekip üyenizi veya varsa sizden alt kademe yöneticilerinizi demotive etmek mi istiyorsunuz?
  • Yetmedi mi? Ayrıca verimsizleştirmek ve sonunda hatta kaybetmek mi istiyorsunuz?

Çok kolay! Hiiiç zorlanmaya, uzaklarda aramaya, kafa patlatmanıza gerek yok. Gelin ben size bedavaya anlatayım efenim. Lütfen bana 2dk. verin, okuyunuz. Yazıdan sonra da “yok ben demotive edemedim, sen de ne boş beleş adammışsın arkadaş!” diyen varsa “paranızı geri iade ediyorum. ” demek isterdim istemesine; de biz yazıları kamu hizmeti olarak yazıyoruz, kusura kalmayınız. Devamını Oku »

“Bazıları çok şanslı” – Bunu duymuş muydunuz?

Hayat, insanlarla yarıştığın bir 100 metre koşusu değil. Hayat, kendinle yarıştığın ömürlük bir maraton!” Bu sözü duymuş muydunuz? Bir şeyleri başarmış kişilerden şunu duymak istiyoruz :

“Ben çok şanslıydım elimde çok fazla imkan vardı ve bunun sayesinde çok yol kat ettim.”

Bu cevabı duymak istiyoruz. Çünkü bu cevabı duyduğumuz anda şunu düşüneceğiz belki de :

“Onun imkanları bende yok, demek ki bu yüzden yapamıyorum. Onun imkanları bende olsa bende yapardım…”

Devamını Oku »

Guy Kawasaki “Büyüleme” Kitap Özeti

Büyüleme Kitap Özeti ilginizi “iletişim kitapları” açısından çekecektir. Öncelikle kitabı çok beğendim ve okurken büyük keyif verdi. Kitabı okurken neredeyse her sayfasında önemli diye notlar aldım. Guy Kawasaki’nin yazmış olduğu Büyüleme adlı kitap kalbi, zihni ve davranışları değiştirme sanatının inceliklerini anlatıyor.

Kitap gerçekten çok anlaşılabilir bir dille ve zihin açıcı bir şekilde yazılmış. Kitabın ismine aldanıp da 218 sayfa boyunca insanları nasıl büyüleyebileceğimizin anlatıldığını sanmayın; çoğunluk bu konuya ayrılmış olsa da tek konu bu değil Devamını Oku »

Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?

Beklentiler hayatımızı yönetirler. Beklentileri çok kabaca dört alana ayırmak mümkündür.

  • Hayattan beklentilerim
  • Kendimden beklentilerim
  • Diğer insanlardan beklentilerim
  • Diğer insanların benden beklentileri

Hayattan beklentiler konusunda gerçekçi olmayı öneriyorum. Bu önerimin bir temeli var. İnsanın mutluluğu gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Çok basit bir örnek vereyim, bir tanıdığınız size maddi yardımda bulunacağını söyledi, kafanızda bin TL yardım eder diye düşündünüz, 500 TL verirse mutsuz olabilirsiniz tamamen havadan gelmesine rağmen Devamını Oku »