Anasayfa / Motive Olmak

Motive Olmak

Motivasyon ile ilgili haberler ve genel bilgilerin olduğu kategori sayfası

Hayat Dersi denildiğinde öğrendiğim 5 şey!

Hayat dersi diyerek başlamak istiyorum ama altı üstü birkaç yıllık yaşamımdan tek bir ders çıkardıysam eğer, o da “Hayatın Bana Öğrettiği X Ders”, “Hayatınızı Değiştirecek X Kuralı” ve benzeri başlıklı yazıların ve videoların bana hiçbir şey öğretemeyeceği gerçeğidir. Korkarım bu ders sizin için de geçerli. O yüzden tam şu anda bu yazıyı okumayı bırakabilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bense yazıyı okumayı bırakmakıp hayata geri dönmeyenlerin neden geri dönmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Devamını Oku »

Demotivasyon ve Verimsizleştirmek üzerine Karalamalar

Demotivasyon üzerine hiç yazmadık. Bu zamana kadar motivasyonu, iknanın birkaç halini ve her ikisinin de ruh halini birçok makalemizde anlattık. Bu yazımızda kucağımızı ters elimizle tutalım istedik. Şöyle bir soru sorarak başlayalım :

  • Bir çalışanınızı, ekip üyenizi veya varsa sizden alt kademe yöneticilerinizi demotive etmek mi istiyorsunuz?
  • Yetmedi mi? Ayrıca verimsizleştirmek ve sonunda hatta kaybetmek mi istiyorsunuz?

Çok kolay! Hiiiç zorlanmaya, uzaklarda aramaya, kafa patlatmanıza gerek yok. Gelin ben size bedavaya anlatayım efenim. Lütfen bana 2dk. verin, okuyunuz. Yazıdan sonra da “yok ben demotive edemedim, sen de ne boş beleş adammışsın arkadaş!” diyen varsa “paranızı geri iade ediyorum. ” demek isterdim istemesine; de biz yazıları kamu hizmeti olarak yazıyoruz, kusura kalmayınız. Devamını Oku »

Etkili Motivasyon Aracı : Özerklik

Özerklik teorisi, davranışların örgütlenmesinin arkasında yatan içsel süreçlere odaklanan bir motivasyon ve kişilik kuramı olarak bilim adamları Edward Deci ve Richard Ryan tarafından geliştirilmiştir.

Özerklik teorisine göre üç doğal psikolojik ihtiyacımız vardır:

  1. Yeterlik
  2. Özerklik
  3. Bağlılık.

Bu ihtiyaçlar karşılandığında üretken, mutlu ve motive oluruz. Karşılanmadığında ise üretkenliğimiz, mutluluğumuz, motivasyon düzeyimiz azalır Devamını Oku »

Kendine iyi bak : Her şeyi zamana bırakmak

Zamana bırakmak bazen bazı konular için geçici bir çözüm olabilir. Geçen akşam paylaşmış olduğum “yarına not” bu şekildeydi. Bugün de kısa bir yazı kapsamında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İçinde olduğumuz dönemde en önemli şey sağlığımızı koruyabilmek. Biliyorsunuz sağlık dediğimizde bunu en azından iki boyutlu olarak düşünmek gerekir. Bir tanesi fiziksel sağlığımızdır, diğeri ise zihinsel ve ruhsal sağlığımızdır. Sağlıklı beslenme dediğimizde de çok boyutlu düşünmek gerekir. Devamını Oku »

Daha İyi Bir Hayat İçin Ne Yapmalı? 68 Tavsiye!

Daha iyi bir hayat herkesin hakkı. “Yarını planlamak” sizi hemen yanınızdakinden ayıran şeylerden biri. Hayatı planlamaya çalışırken yüzlerce/binlerce değişkeni hesap etmek elbette mümkün değil. Bu durumlarda yaptığımız şeylerin en başında deneyimlerden yararlanmak, iyi/kötü tecrübeleri masanın üzerine koymak ve hayatımızla örtüştürmeye çalışmak.

68 yaşına giren Kevin Kelly, 68 önemli hayat tavsiyesi yazdı. Kevin Kelly dünyanın en çok okunan teknoloji yazarlarından birisi, iyi bir yazar ve 10’un üzerinde çok okunan kitapları olduğunu, aynı zamanda TED konuşmacısı olup birçok sahnede benzer hikayeler anlattığını hatırlatarak yazımıza devam edelim Devamını Oku »

Motivasyon Hikayesi : Rekabet Duygusu Önemlidir

Motivasyon hikayesi kişi etkileyen, harekete geçiren önemli tekniklerden biridir. Hele ki iyi anlatılmış bir hikaye bazen arzu edilenden daha öteye de taşıyabilir sonucu. Başarı hikayesine geçmeden önce başarıya götüren birçok sebebin olduğunu yeniden hatırlatmak istiyorum.

Motivasyonumuzun mutlaka önemli olduğunu ancak başarıyı yakalamak için planlamanın, ısrar etmenin, akılcı olmanın, rekabetten ve tabi ki başarısızlıklar elzemdir Devamını Oku »

Mistik Güçleri Olan İnsanlar

Mistiğin ne olduğunu açılayabilmek için ilk önce Mystikos ve mysteria kelimlerine bakalım. Yunanca olan iki kelime bunlar. Birinin anlamı “Elefsis Gizemlerine” katılan kişi, diğerinin anlamıysa gizemlere katılım demek. Mistisizmin bu kelimelerin köklerinden gelebileceğine inanılıyor. Başka bir görüşe göre de yine Yunanca’ da göz ve dudak kapamak anlamına gelen “muein” den geldiğine inanılıyor. Günümüzde ise mistisizm sözcüğünü birkaç değişik anlamda kullanıldığı söyleniyor.

Manevi gerçek, Tanrıya ile doğrudan deneyim, sezgi veya içe bakış yoluyla özdeşleşme, yeni bir idrak düzeyine varma gibi. Bu tanımlamalar bana ait değil ; vikipedia’nın.  Devamını Oku »

Zihinsel İzolasyon

Karantina günleri devam ediyor ve evde zaman geçirdikçe farkettim ki, fiziksel olarak izolasyondayız ama biraz da zihinsel olarak izole olmalıyız. Neden mi? Haberler, sosyal medya, olumsuz duyumlar bizi çok kötü etkiliyor. Gelecekle ilgili hayallerimizi, umutlarımızı baltalıyor. Şahsen bende bu etkileri yaptı. Bu yüzden tıpkı eski günlerdeki gibi kendi iç dünyama odaklanıp oraları temizlemeye ve biraz pozitif olmaya çalışacağım. Devamını Oku »

Şükretmek ve Anda Kalmak Arasındaki Bağlantı

Bir aydır üzerinde çalıştığım ve geçen hafta kendi açımdan emin olduğum bir sırrı sizinle paylaşacağım bu yazıda. Bu sır, belki sizinde aradığınız bakış açısı ve yaklaşım olabilir.

Kişisel gelişim için çok önemli olan konular vardır; çekim yasası, ego işleyiş mekanizmaları, bağımlılıklardan kurtulmak, anda kalmak (hayatın akışı ile uyumlanmak), vb. Bu konularda Hayatını Seç isimli kitabımda ve daha önceki bültenlerde detaylı açıklamalar yapmış olduğum için bir tekrara girmek istemiyorum.

Çok kısa bir tanım vermem gerekirse anda kalmak; kendiniz olmak, içinde bulunduğunuz zaman diliminde her ne yapıyorsanız tüm konsantrasyonunuz ile ona odaklanmak olarak ifade edilebilir. Devamını Oku »

Sunumsal Hayatlar

Yıllar önce ‘Pozitif Düşünmek‘ ile ilgili yazılar yazarken, insanlarla ilgili çok umutluydum. Bir gün herkesin kurtulabileceğine dair inancım vardı. Gençtim, çok fazla deneyimim yoktu. İnsanlara olumlu düşünmelerini söylediğimde bunu uygulayacaklarını sanıyordum. Bir gün herkes kendi isteği ile iyi ve mutlu bir insan olacak diye düşünüyordum. Yazdığım yazılarla veya insanlarla konuşarak herkesi bu olumsuzluk batağından kurtaracaktım. Devamını Oku »