Anasayfa / Başarı Yazıları

Başarı Yazıları

Başarı yazıları ile ilgili haberler ve genel bilgilerin olduğu kategori sayfası

İlerleme kaydetmediğinizi düşündüğünüzde ne yapmalısınız?

İlerleme kaydetmek ile ilgili önemli teorilerden biri de Helsinki Otogarı teorisidir. 2004 yılının Haziran ayında, Arno Rafael Minkkinen New England Fotoğraf Okulu’ndaki konuşmasında Helsinki Otogarı’ndan yola çıktığı çarpıcı bir örneğe yer verir:

Buradan kalkan tüm otobüsler kalkışta aynı yöne gider, hangi otobüse binerseniz binin, kendinizi bir süreliğine herkesle aynı yöne giderken bulursunuz.

Öndeki ya da yan taraftaki otobüste herkesin aynı yöne gittiğini fark edip bunu anlamsız bulduğunuzda, inip istasyona geri dönüp başka bir otobüse binebilir ve kendinizi ikinci denemenizde de herkesle aynı yöne giderken bulabilirsiniz Devamını Oku »

Planlama Yanılgısı Nedir

Planlama yanılgısı, yaygın bir iyimser yanlılığın tezahürlerinden yalnızca biridir. Çoğumuz dünyayı gerçekte olduğundan daha iyicil, kendi özelliklerimizi gerçekte olduklarından daha olumlu ve benimsediğimiz hedefleri de olduklarından daha ulaşılabilir olarak görürüz.”

Planlama hatası, deneyimlerimizle çelişse bile, bir görevi tamamlamak için gereken süreyi, bu görevle ilişkili maliyetleri ve riskleri hafife alma eğilimimizi tanımlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, planlama yanılgısı gelecek için kötü plan yapmamıza neden olabilir ve bir görevin taleplerine (zaman, para, enerji veya başka bir şey) ilişkin gerçekçi tahminleri göz ardı eden kararlar almamıza neden olabilir. Ayrıca risk ve şans unsurlarını küçümsememize yol açar Devamını Oku »

Biz Neyi Yanlış Yapıyoruz?

Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında öldüğünde Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya üzerinde kapladığı alan hayranlık duyulacak büyüklükteydi. Karadeniz ve Akdeniz birer Osmanlı gölü gibiydi. Arap yarımadası ve Kuzey Afrika Osmanlı yönetimindeydi.

Peki dünyaya hükmeden bu devasa imparatorluk gücünü neden koruyamamış, neden hızla küçülmüştü? Biz neyi yanlış yapmıştık?

Ya da aynı soruyu tersinden sorarsak 1500’lü yılların başında acınacak kadar geri durumda olan Batı toplumlarının ileriye gidip, her birinin birer refah ülkesi olmasının nedeni neydi? Bu ülkeler neyi bizden iyi yapmışlardı Devamını Oku »

Tamamlanmayan Görevler Zihni Nasıl Meşgul Eder?

Tamamlanmayan görevlerin zihni nasıl meşgul ettiği konusunda yoğun bir araştırma yapılıyor. 1920’lerde bir psikolog olan Bluma Zeigarnik, bir lokantada otururken şunu fark etti: Garsonlar, müşterilerin siparişlerini çok rahat bir şekilde hatırlayabiliyorlardı fakat müşterilere siparişlerini teslim eder etmez kimin neyi sipariş ettiğini unutuyorlardı.

Bu durum Zeigarnik’in dikkatini çekti ve konuyla ilgili yaptığı yoğun araştırmalar sonunda şu sonuca ulaştı Devamını Oku »

Öğrenme Çevikliği Nedir ve Öğrenme Çevikliği Nasıl Gelişir?

Çeviklik derken önce kendimizi şöyle ikna ederiz. Çeviklik hızlı olmaktır. Doğru bilinen yanlışlar listesini yapmaya başlasak ilk sıraya yazacağımız maddelerden biri de budur.

Çeviklik denildiğinde aklımıza genellikle hızlı olmak geliyor. Oysa bana göre burada önemli olan hızlı olmak değil yolda kalmaktır. Aslında böyle söyleyince bile öğrenme çevikliğinin ne olduğu görülebiliyor sanırım. Görüleni göstermek için şöyle söyleyebiliriz: Öğrenme insanlığın evrimsel süreçte hayatta kalması için en temel becerilerinden biridir ve öğrenme çevikliği, yaşamak ve yaşarken ayakta kalabilmek, yani yolda kalmak için öğrenmektir. Ya da bilinen tanımıyla söylersek, öğrenme çevikliği, ne yapacağını bilmediğin durumda ne yapacağını bilmektir diyebiliriz. Devamını Oku »

Canım Konfor Alanım

Konfor Alanı terimi haz etmediğim iki kelimedir.

Mensubu olduğum Y kuşağının fazlasıyla maruz kaldığı , oradan çıkmalısın yoksa kendini geliştiremezsin, dağları aşamazsın, uzaya çıkamazsın , atomu parçalayamazsın gibi bir baskı yaratıldığını düşünüyorum. Sosyal medyada, iş yerinde, evinde , arkadaş çevrende sürekli olarak, bulunduğun yerde mutlu musun, daha fazlasını yapmalısın telaşı var Devamını Oku »

Başkalarının Başarısı

Okuldan mezun olduktan sonraki özellikle beş yıl, çok garip zamanlardır. Genç çalışanlar için kendilerinden daha önemli olan şey, arkadaşlarının ne yaptığıdır. Sadece arkadaşları daha farklı pozisyonlarda ya da branşlarda olduğu için motive olan, sırf bu nedenle çok mutlu oldukları işlerini bırakan birçok genç çalışan gördüm.

Kişinin kendisini ölçmek için bir karşılaştırma yapması gereklidir. Zira ölçümün kuralı da budur: Bir durumu, baskın bir durumla karşılaştırarak ölçümleyebilirsiniz. Bu nedenle belki arkadaşlar ile karşılaştırma yapmak doğal bir dürtü olabilir Devamını Oku »

Farklı Düşünmek ve Cesaret Üzerine

Farklı düşünmek ve cesaret birbirinin kardeşi gibi durur. Fil gibi cüsseli, koyun gibi savunmasız ya da insan gibi acımasız bir zekâya sahip olmak fark etmez. Milyonlarca yıldan beri, her memeli türün DNA’sına işlenmiş ortak yaşam reflekslerinden biri; grup halinde yaşamak oldu. Grup içinde kabul gören kötü fikir ya da davranışlar, aforoz edilme korkusu ağır bastığı için çoğu zaman kabul edilir. Peki, sürüden ayrılanı gerçekten kurtlar mı kapar?

Geçen hafta içinde; yaklaşık 3 aydır, haftada 12 saat birlikte çalıştığımız grup ile çalışırken başımızdan bir olay geçti. Birlikte çalışmamızdan dolayı birbirimize bağlılığımız oldukça yükselmiş, gruba özgü şakalar-jargonlar oluşmuştu. Gruptan olmayan bir arkadaşımız, bir sebepten toplantı esnasında yanımıza geldi Devamını Oku »

PES etme, PİVOT et

Pes edenlerin kazandığı bir çağda yaşıyoruz. Evet doğru okudunuz, eski toprak ya da Anglo-Sakson çevrelerde ‘old school’ diye tanımlanacak liderlerin hor gördüğü ‘pes etmek, bırakmak veya vazgeçmek’ zaafı, bugünün liderlerinin en etkili silahlarından. Onları pes etmekten korkan ve uzun zaman agoni içinde yaşamayı kabul eden çoğunluktan ayıran, doğru zamanda kararlarından vazgeçip farklı bir yola girme cesaretleri ve de o yeni yolda – veya yollarda – yürümenin zorluklarına göğüs germeleri. Kararların ille de statik bir şekilde uzun soluklu olması gerekmiyor, hatta iş geliştikçe süreç içinde keşfedilenlerle beraber, kararların değişmesi kaçınılmaz Devamını Oku »

Takvim Alışkanlığı Nasıl Kolayca Oluşturulur?

Takvim alışkanlığı birçok insanın hayatına almak istediği ama bir türlü istediği gibi uygulayamadığı bir süreç diyebilirim. Çoğu insan takvimiyle her zaman daha iyi ve daha gelişmiş olmak ister. İster takviminizi kolaylıkla yönetin, ister ayak uydurmak için mücadele edin, her zaman iyileştirme için yer vardır. Takvim kullanımındaki en basit hileler, takvim alışkanlıklarını önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olabilir.

İçinde bulunduğumuz yıl için daha iyi takvim alışkanlıkları oluşturmak adına neleri gözden kaçırmamamız gerektiği konusunda biraz fikir alışverişi yapalım Devamını Oku »