Anasayfa / Eğitim

Eğitim

Türkiye’de ve dünyada eğitim üzerine konuşulan, tartışılan ve netliğe kavuşturulacak çoğu başlık hakkında açıklayıcı makaleleri bulacağınız kategorimiz.

Yeni Nesil Öğrenmede Buz Dağının Görünmeyen Yüzü

Eğitimlerime katılanlar ve yakın dostlarım dokuz yıldır özel gitar dersleri verdiğimi de bilirler. Bu özel dersler sadece yeni jenerasyonu yakından tanımamı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda değişen öğrenme biçimleri ve beklentileri konusunda da bir çok ipucu barındırır. Yeni nesil öğrenmenin görünmeyen etkisinden ve farkından bahsederken de bu dokuz yıl içinde karşılaştığım en zor fakat bir o kadar da öğretici tecrübemden yola çıkarak sizlere ulaşmaya çalışacağım.

Bu yazıyı yazmadan bir yıl önce çalışmaya başladığım öğrencim Arda 13 yaşında; otizm teşhisli ve hayata pırıl pırıl gözlerle bakan bir delikanlı. Konuşamadığı için istek ve sıkıntılarını dile getiremiyor ve bu yüzden de arada hırçınlaşabiliyor, fakat kalbi sevgi dolu. Devamını Oku »

Erasmus programına nasıl başvuru yapılır?

Gençler, üniversiteyi okurken ülke dışına çıkma hayali kuranlardansanız bunun en kestirme ve görece daha güvenli yolunun Erasmus Programı olduğunu da biliyorsunuz demektir. Peki, Erasmus Programını tam manasıyla biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yanıtı haberimizde!

İşte Ülke dışında eğitim fırsatını ele geçirebileceğiniz programlardan biri olan: Erasmus Programı ile ilgili! Devamını Oku »

Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Rusya’da üniversite eğitimi nitelikli, kaliteli ve ekonomik eğitim almak isteyenler için çok cazip. Rusyada eğitim almak geleceğinizi değiştirebilir! Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, bu arada eğitim, bilim ve teknoloji deyince de dünyanın ilk akla gelen ülkelerinden biridir.1990’lı senelere kadar bu özelliğini dünyaya kapalı tutan Rusya, bu dönemden sonra dünyaya açılmaya başlamış ve sahip olduğu büyük eğitim, bilim ve teknoloji altyapısını paylaşıma açmıştır. Bilhassa askeri ve uzay teknolojilerinin her alanında Amerika ile son zamanlarda de rekabet eden Rusya, eğitim sistemi Devamını Oku »

Kreş seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğumdan sonra çalışmak durumundaysanız, bebeğinize bakabilecek herhangi bir yakınınız yoksa belki de uygun bir bakıcı bulamıyor ya da tercih etmiyorsanız kreşlerin zilini çalmadan önce bu haberi okumanızda fayda var. Hepimiz çoğu kez evimiz ve işimiz arasında sıkışıp kalıyoruz ve çocuklarımızın eğitimi her şeyden daha önemli hâl alabiliyor. Durum buyken kreş veya anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir kaç şeyden sonra, daha çok anaokulu veya kreşe gitmeyen çocuklar için evde nasıl alternatifler düşünülebileceğinden de bahsetmek istiyorum Devamını Oku »

Kreş eğitimi deyip bir kenara atma… Önemlidir!

Daha önce bir çok defa soruldu. “Kreşe veya yuvaya çocuklarımızı göndermeli miyiz? Gönderirsek kaç yaşında gitmeli? Kreş seçerken neye dikkat etmeliyiz?” Ancak bu soruların hiçbirisine net olarak cevap vermemiş ara ara yazılarımızın içinde değinmeye çalışmıştır. Bu yıl da bu tarz sorular gelmeye başlayınca sizler için araştırarak, bir derleme yaptık. Bu tür suallerin evet kesinlikle gitmeli, hayır gitmemeli diye kesin yanıtları elbette olamaz. Bir hayli eğitimci çocukların apartman hayatında bilhassa kış aylarında çok sıkıldığını,anaokulu veya anaokulunun Devamını Oku »