Anasayfa / Eğitim / Kreş eğitimi deyip bir kenara atma… Önemlidir!

Kreş eğitimi deyip bir kenara atma… Önemlidir!

Daha önce bir çok defa soruldu. “Kreşe veya yuvaya çocuklarımızı göndermeli miyiz? Gönderirsek kaç yaşında gitmeli? Kreş seçerken neye dikkat etmeliyiz?” Ancak bu soruların hiçbirisine net olarak cevap vermemiş ara ara yazılarımızın içinde değinmeye çalışmıştır. Bu yıl da bu tarz sorular gelmeye başlayınca sizler için araştırarak, bir derleme yaptık. Bu tür suallerin evet kesinlikle gitmeli, hayır gitmemeli diye kesin yanıtları elbette olamaz. Bir hayli eğitimci çocukların apartman hayatında bilhassa kış aylarında çok sıkıldığını,anaokulu veya anaokulunun iyi bir seçenek olacağını söylüyor. Benim düşüncem çocuğun kreşe gitmesi harbiden çok büyük gereklilik olmuşsa gitmesi şeklinde. Çok büyük gereklilik olmamışsa, anne babalar çocukların sıkıntılarını gidermek yerine biraz daha çaba edip vaziyetin üstesinden gelmeye çalışabilir.

Ayrı olarak kreşe göndermek, ailenin ekonomik tasarınına da yansıyan bir şey olduğu için, apartman hayatında yaşayan her çocuğu kreşe göndermenin bir gereklilik olarakidrak etmesini doğru bulmadığımı söylemeliyim. Ekonomik kaygılar yüzünden gerilen ve gerginliğini çocuğa da yansıtan bir anne baba yerine, veyahut o kadar para verip seni okula gönderiyoruz modunda çocuğun başına kakan bir ebeveyn yerine, çocuğunu kreşe göndermeyip alaka ve faaliyetlerle mutlu etmeye çalışan bir anne baba tablosunu tercih ederim. Çünkü çocuğu mutlu etmek başlı başına en önemli olan şeylerden biri.

kres-egitimi

Yaş ile ilgili ise 3 yaştan önce anneden ayrılmamalı diyor hemen her eğitimci. 3 yaşını doldurduktan sonra da 1 yıl beklenmesinin daha yerinde olduğunu düşünüyorum. Gerekiyorsa 4-5 yaş’ta gönderilebilir. 6 yaş için zati devletin anaokulları var, gerçi 5 yaşta da çocuğu alıyor anaokulları ama bu sefer 6 yaşta ilk okula vermek gerekiyor.

Bu yazımızda kreş hakkında bilinmesi gerekenleri derlemeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda da kreş seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Sizlerin de  tecrübelerini/fikirlerini bekliyor olacağız.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.