Anasayfa / Eğitim / Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Rusya’da üniversite eğitimi nitelikli, kaliteli ve ekonomik eğitim almak isteyenler için çok cazip. Rusyada eğitim almak geleceğinizi değiştirebilir! Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, bu arada eğitim, bilim ve teknoloji deyince de dünyanın ilk akla gelen ülkelerinden biridir.1990’lı senelere kadar bu özelliğini dünyaya kapalı tutan Rusya, bu dönemden sonra dünyaya açılmaya başlamış ve sahip olduğu büyük eğitim, bilim ve teknoloji altyapısını paylaşıma açmıştır. Bilhassa askeri ve uzay teknolojilerinin her alanında Amerika ile son zamanlarda de rekabet eden Rusya, eğitim sistemi ve üniversitelerinin dünyaca tanınması ve akredite edilmesiyle beraber çok daha ehemmiyetli bir eğitim ülkesi oldu.

Rusya üniversiteleri Bologna anlaşması sayesinde tüm dünyada geçerli diploma veriyor! Rusya üniversitelerini YÖK tanıyor ve denklik veriyor.

Bologna anlaşmasını imza atan ülkelerden biri olan Rusya’daki üniversiteler tüm dünyada tanındığı gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliği ile Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen talebeler için en mantıklı kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Rusyada eğitim almak çok ekonomik. Dershane fiyatlarıyla Rusya’da üniversite okuyabilirsiniz!

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de hayat ve konaklama fiyatları düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin takriben %75’I devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite fiyatları vasati senelik 1500 – 4000 USD civarındadır.

rusyada-egitim

Yaşam fiyatları Türkiye ile aynı!

Rusyada üniversite okumak için servet harcamanıza gerek yok. Rusya’nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye’den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir talebe konaklama ve yaşam giderleri için aylık ortalama 250-300 USD kadar harcamaktadır.

İstediğiniz bölümü okuyabilirsiniz! Rusya’da üniversiteler çok zengin seçenekler sunuyor.

Dünyanın en kuvvetli akademik altyapılarından birine sahip olan Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere her alanda zengin seçenekler sunuyor. Mühendislikten Eczacılığa, Tıpdan Uzay bilimlerine kadar her alanda kaliteli ve saygın bir eğitim alabilirsiniz.

Bir taşla iki kuş vurun!

Rusyada eğitim alarak hem istediğiniz mesleğe sahip olacak hem de Türkiye’de değeri daimi artan Rusça dilini öğreneceksiniz. Rusyada eğitim almak geleceğinizi değiştirecek.

RUSYA ÜNİVERSİTELERİ

Moskova Devlet Üniversitesi
Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü
Moskova Havacılık Enstitüsü
Ekonomi Yüksek Okulu
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi (MADI)
Gubkin Rus Devlet Petrol ve Doğalgaz Üniversitesi
Moskova Kimyasal Teknoloji Devlet Akademisi
Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsü
Moskova Sivil Havacılık Devlet Teknik Üniversitesi

Şimdi gelelim üniversiteler hakkında detaylı bilgi vermeye…

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.