Anasayfa / Eğitim / Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Moskova Devlet Üniversitesi (İng: Lomonosov Moscow State University – MSU)

Moskova Devlet Üniversitesi (MSU), Rusya’nın en eski, en iyi ve en ünlü üniversitesidir. Üniversite, 1775 yılında, ünlü akademisyen Mikhail Lomonosov’un (1711 – 1765) katkılarıyla kurulmuştur. Moskova Devlet Üniversitesinin kuruluş günü Rusya’da Öğrenci Günü olarak kutlanmaktadır.

Üniversitenin ana misyonu uluslararası nitelikte, yenilikçi, liderlik vasıflarına sahip mezunlar yetiştirmektir. Üniversite; eğitim anlayışı, öğrencileri, öğretim üyeleri ve araştırma programları ile örnek bir yükseköğrenim kurumu olarak kabul edilmekte, dünyada saygıyla tanınmaktır. MSU, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında daima ilk 100 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, Lenin tepesinde 1 milyon metre karelik alana sahip gökdelene, yaklaşık 1.000 bina ve eğitim merkezine ve 8 öğrenci yurduna sahiptir. Toplam kampüs alanı 205,7 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.

MSU,11′i Nobel ödüllü olmak üzere on binlerce bilim insanı yetiştirmiştir. Bugün MSU’da 500′ü Rusya Bilimler Akademisi üyesi olan yaklaşık bin profesör, 2000 doçent ve 2500 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Fakültelerde ve araştırma enstitülerinde 5.000 civarında araştırma görevlisi çalışmaktadır.

Şu an Moskova Üniversitesinde yaklaşık 6 bini yabancı uyruklu olmak üzere 40 bin öğrenci ögrenim görmektedir. Uluslararası öğrenci sayısı sürekli olarak artmaktadır. Her yıl dört binin üzerinde lisans ve yüksek lisans öğrencisi ile doktora adayı Moskova Devlet Üniversitesine kayıtlarını yaptırmaktadır.

Moskova Üniversitesinde lisans programlarının neredeyse tamamında eğitim dili Rusçadır. Yüksek lisans ve doktora bölümlerin de ise İngilizce eğitim verilmektedir.

MSU, Rusyanın en zengin kütüphanelerinden birine sahiptir. Kütüphanede iki milyonu diğer dillerde olmak üzere 9 milyon kitap bulunmaktadır.

Moskova Devlet Üniversitesinde akademik yıl Eylül ayının ilk haftasında başlamakta ve Haziran ayının sonunda tamamlanmaktadır. Lisans programları dört akademik yıl sürmektedir.

Fakülteler

1755 yılında üç fakülte (Felsefe, Hukuk ve Tıp) ile eğitime başlayan Moskova Üniversitesi şu anda otuzun üzerinde fakültede eğitim vermektedir.

Mekanik ve Matematik
Hesaplamalı Matematik ve Sibernetik
Fizik
Kimya
Malzemeler Bilimi
Biyoloji
Biyomühendislik ve Biyoenformatik
Toprak Bilimi Fakültesi
Jeoloji
Coğrafya
Tıp
Fiziksel Kimya
Tarih
Filoloji
Felsefe
Ekonomi
Hukuk
Gazetecilik
Psikoloji
Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü
Sosyoloji
Yabancı Diller ve Alan Çalışmaları
Kamu Yönetimi
Dünya Politikaları
Güzel Sanatlar ve Sahne Sanatları
Global Süreçler
Eğitim
Siyasal Bilgiler
İşletme Yönetimi
Moskova Ekonomi Okulu
Mütercim Tercümanlık
Yönetim ve İnovasyon
Hazırlık Merkezi:

Yeterli derecede Rusça bilmeyen öğrenciler, Uluslararası Eğitim Merkezinde bir akademik yıl boyunca Rusça eğitimi alırlar.

Uluslararası Eğitim Merkezi (Rusça hazırlık merkezi), Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesinin önemli bir parçasıdır.

Merkezde bugüne değin 130 ülkeden elli binden fazla yabanı öğrenci eğitim görmüştür. Merkez, Rusya’nın en eski üniversite öncesi eğitim bölümüdür.

Yabancı öğrenciler, Rusça dil eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlamaktadır.

Konaklama

Üniversite bünyesinde 8 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurt ücreti aylık 210 € civarındadır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Yurtdışı Eğitim

    2) Sergide Akkuyu Santrali projesi kapsamında Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilerinin yaşamı hk fotoğraflar var. . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.