Anasayfa / Eğitim / Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Rusya’da eğitim ve yaşam hakkında bilinmesi gerekenler

Moskova Havacılık Enstitüsü (MAI – Moscow Aviation Institute)

Moskova Havacılık Enstitüsü (MAI), uçak, havacılık ve uzay teknolojileri alanında dünyanın bir numaralı teknik üniversitesidir.

1930 yılında kurulan enstitüde; her türlü hava taşıtı (uçak, helikopter, planör vb.), roket, uzay aracı ile savunma sanayi için mühendislik eğitimi verilmektedir. Bununla birlikte havacılık mühendisliği (pilot) ve havaalanı bakım-onarım departmanları için her düzeyde teknik eleman yetiştirilmektedir. Moskova Havacılık Enstitüsü mezunları; uçak ve roket tasarımı, uzay ve havacılık mühendisliği, havaalanı bakım-onarım bölümü ve her tür hava taşımacılık işlerinde görev alabilmektedirler.

Üniversitenin mezunları arasında yaklaşık 100 genel veya baş tasarımcı, Rus bilim akademisinin 43 asil veya yedek üyesi, Devlet – Hükümet Ödülüne sahip 250 bilim insanı ve uzayda toplam 12 yıl geçiren 20 kozmonot bulunmaktadır.

MAI, 11 fakültede, 20 binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Enstitüsü bugüne değin, bini uluslararası olmak üzere 130 binden fazla mezun vermiştir.

Moskova Havacılık Enstitüsü teorik bilgiyi çeşitli pratik beceriler ile birleştiren eşsiz bir yüksek öğrenim enstitüsüdür. Öğrenciler için 120′den fazla laboratuar, 3 öğrenci tasarım ofisi, çok sayıda bilgisayar merkezi, deneysel tasarım atölyesi ve bir hangar bulunmaktadır.

Ekim 2009′da Moskova Havacılık Enstitüsüne “Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında Milli Araştırma Üniversitesi” statüsü verilmiştir. Rusya Hükümetinin aldığı bu karar, Moskova Havacılık Enstitüsünün, Rusya’nın en iyi 12 üniversitesi arasında yer aldığını göstermektedir.

Neden Moskova’da Havacılık Eğitimi?

Moskova Havacılık Enstitüsü, öğrencilerine dünya çapında nitelikli bilim adamları ve mühendis olmaları için en yeni teknolojik bilgileri veren, çok disiplinli eğitim sunan bir akademi ve araştırma merkezidir.

Moskova Havacılık Enstitüsü yaklaşık üç milyon kitap ve periyodik yayın bulunan zengin bir bilimsel kütüphaneye sahiptir. Ders kitaplarının yanı sıra hem Rusça hem de diğer birçok dilde oldukça zengin kaynak kitaplara sahiptir.

Ders dışı çeşitli aktiviteler tüm öğrencilere açıktır. Öğrenciler, araştırma laboratuarlarını ve endüstriyel tesisleri ziyaret edebilir; Moskova yakınında ki havaalanında pilotluk becerilerini pekiştirebilir ve fakülte topluluklarında yer alabilir.

Kampüste bulunan Sanat Merkezi özellikle resim, müzik, tiyatro, dans sanatlarında geniş bir yelpazede bireysel ve grup eğlence etkinlerine ev sahipliği yapmaktadır. Beş spor Merkezi ve bir Turist Merkezi öğrenci kullanımına için açıktır. İkisi Moskova yakınında biri Karadeniz’de olmak üzere üç özel rekreasyon merkezi hafta sonu dinlenme ve tatili için mevcuttur. Öğrenciler bu tesislerden özel indirimlerle yararlanabilir. Kampüste, Sağlık Hizmeti Merkezi vardır ve temel bakım ve uzun süreli tedavi yapılabilmektedir.

Konaklama

Moskova Havacılık Enstitüsü öğrenciler için hostelde konaklama imkanı sunmaktadır.

Hostel, kampüsten yaklaşık otuz dakika uzaklıkta, güzel bir bölgede bulunmaktadır. Öğrencilere modern bir apartman dairesinde tek ya da çift kişilik odalar sağlanmaktadır.

Moskova Havacılık Enstitüsü Eğitim Ücretleri

Rusça Hazırlık: 1.900 € (bir yıl)
(Rusça, Matematik, Fizik, Teknik Resim)

Lisans: 3.600 € (yıllık)

Yüksek Lisans: 4.000 € (yıllık)

Doktora: 5.000 € (yıllık)

MAI Hostel Konaklama: 150 € (aylık)

Yaşam gideri: 250 € (aylık)

Sağlık Sigortası: 150 € (yıllık)

Dil Kursu

Kısa süreli Rusça Dil kursu ve 1 yıllık hazırlık bölümü bulunmaktadır.

Rusya’da Danışmanlık ve Destek Hizmeti

Moskova Havaalanında karşılama ve şehir merkezine transfer
Moskova ve üniversite oryantasyonu
Moskova Havacılık Enstitüsüne kayıt işlemleri
Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık
İkamet izni ve diğer resmi başvurularda danışmanlık
Acil durum desteği
Hazırlık sınıfı bitiminde üniversite başvuru danışmanlığı.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Yurtdışı Eğitim

    2) Sergide Akkuyu Santrali projesi kapsamında Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilerinin yaşamı hk fotoğraflar var. . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.