Anasayfa / Eğitim / Kreş seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kreş seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğumdan sonra çalışmak durumundaysanız, bebeğinize bakabilecek herhangi bir yakınınız yoksa belki de uygun bir bakıcı bulamıyor ya da tercih etmiyorsanız kreşlerin zilini çalmadan önce bu haberi okumanızda fayda var. Hepimiz çoğu kez evimiz ve işimiz arasında sıkışıp kalıyoruz ve çocuklarımızın eğitimi her şeyden daha önemli hâl alabiliyor. Durum buyken kreş veya anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir kaç şeyden sonra, daha çok anaokulu veya kreşe gitmeyen çocuklar için evde nasıl alternatifler düşünülebileceğinden de bahsetmek istiyorum.

Kreş & Yuva Seçiminde

– İşletmenin idarecisi olan kişinin veya kurumun eğitim anlayışı, işini severek yapıp yapmadığı,

– Bizzat çocuğun dersine girecek olan/ çocukla ilgilenecek olan öğretmenin çocuklara yaklaşımı, tecrübesi, eğitim anlayışı

– (Zaman doldurmak için mi iş yapıyor yoksa işini seviyor mu, çocuklarla daha önce tecrübesi olmuş mu),

Ortamın çocuklar için cazip olup olmadığı (karanlık ve dar bir ortam mı, güneş alan bahçeli bir yer mi, içerideki materyallerin ilgi çekiciliği) gibi şeylere dikkat edilmeli.

Okulun programı, beslenmeyle ilgili şeyler zaten her anne babanın kendine göre takip edeceği dikkat edeceği şeyler.

Gelelim kreş & yuvaya gitmeyen çocuklar için düşünülebilecek şeylere:

Çocuğun ilgisini ne çeker? => yenilik + değişiklik

diye bir formül ürettim kendimce :) Değişiklik ve yenilik adına şunlar yapılabilir:

1. Eve çocuğun ilgisini çekecek değişik yayınlar sokmak: Gazetelerin verdiği bulmaca ve çocuk eklerini takip etmek, çocuk dergileri ve faaliyet dergilerinden yararlanmak. Çocuğu birden bire yayına boğmak , hepsini önüne koyuvermek şeklinde değil de; hafta hafta farklı yayınları alarak çocuğa değişiklik hissettirmek. Haftalık/Aylık dergilere abone olmak da, çocuğun derginin geleceği günü beklemesi gibi güzel bir heyecan oluşturabilir.

Gazete eki ve dergilerin çocukları heyecanlandıracak fonksiyonu da var. Çoğu çocukların yaptığı resimleri, şiirleri yayınlıyor. Bunu başarmak da çocuk için iyi bir motivasyon oluyor.

Dikkat Geliştirici Setler ve okul öncesi setler de çocukla beraber takip edilebilir.

2. Radyolardaki Çocuk Programlarını Takip Etmek: Bu programları arayarak çocuğun katılıp konuşmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz bunu istemezse, programa mektup, şiir, hikaye vs, gönderebilir çocuğunuz. Ya da birlikte email atabilirsiniz. Ya da sadece “programınız çok güzel, sizi her hafta dinliyorum. Ben 3 yaşındayım, adım şu, kardeşim var, şunları yapmayı seviyorum” gibi cümleler de iletebilirsiniz radyo programında yayınlanmak üzere. Bu kadarı bile çocuğunuzu eğlendirecektir.

3. Haftanın Müsait Bir Gününü Çocukla Birlikte Değişik Bir Yere Gitme Günü İlan Etmek: Seçtiğiniz bu günü özel olarak çocukla beraber planlayın, en az 2 saat geçireceğiniz bir yer olsun. Bu şekilde planlamanız çocuğu mutlu edecektir. Geçerken uğrayıp yarım saat çocuğu tatmin etmeden bitirmek şeklinde uygulamayın. Belediyelerin kültür merkezlerindeki tiyatrolar, sinemalar, büyükşehirlerdeki hobi evleri, AVM’lerdeki çocuk oyun parkları tercih edilebilecek güzel yerler. Müze ve sergiler de takip edilebilir. Hiçbir şey bulamazsanız, çocuğu bir pastaneye götürüp ufak bir spangle gibi bir şey yiyebilirsiniz. Önemli olan o saati çocuğa ayırdığınızı göstermeniz. Hava yağmurlu, çok soğuk vs olduğunda, evde dışarı çıkmış gibi Evde Restoran Oyunu gibi oyunlar oynayabilir, ya da sinemaya gitmiş gibi film izleyebilirsiniz.

kres-secimi-yaparken

Haftasonu babanın tatil gününde ailecek bir yere gitmek şeklinde de oluyor bu tür yerlere gitmek. Ailecek gezmelere artı olarak, haftaiçi sadece anneyle özel olarak planlanıp yapılırsa, çocuk için olduğu daha belirgin olan ve çocuğu daha mutlu eden bir etkinlik olacaktır. Hem anneye de iyi gelir.

4. Çocuk Oyun Grubu Kurmak Veya Ev Okulu Organizesi: Aynı yaş gurubu çocuğu olan 7-8 anne, 2 yıl boyunca devam ettiğimiz ev okulu faaliyetimizi oğlum çok sevmişti. Her hafta bir annenin evine misafir oluyorduk, her 2 anne de farklı bir etkinliğin öğretmeni oluyordu. Anneler sırayla hikaye okuyor, kavramları vs. yi öğrenmeleri için aldığımız kitap setinden bölümler yaptırıyor, el becerilerini geliştirici faaliyetler –boyama, yapıştırma- yaptırıyordu. Çocuk için arkadaş ve yaşıt çok önemli, bu tür gruplar çocuk için çok gerekli.

Ya da yakın bir kreşte& yuvada, çocuklar için ayrılmış kısmı olan bir kafede, bilgi evinde, 5-6 anne belli bir gün ayarlayıp 2-3 saatliğine yönetimle anlaşabilir, haftanın bir gününü Oyun Grubu’na ayırabilirsiniz.

Ben bu sene Ümraniye Belediyesinden kültür merkezi veya bilgi evlerinde, 2-3 yaş çocuklar için oyun grubu organize etmeleri için teklifte bulunmayı düşünüyorum. 2 yaş kızımla gitmek için.

Oyun grubu günü ve çocukla değişik bir yere gitme günü imkan varsa 2 ayrı gün olarak yapılmalı. Biri var diye birinden vazgeçmeyin.

……

Anne ve çocukların, evde mutlu olmaları için aşağı yukarı haftalık bir plan, ve günlük bir planlarının olmasının iyi olacağını düşünüyorum. Saati saatine programlar yapmak hiçbir zaman uygulanabilir gelmemiştir bana, ama aşağı yukarı şunlar yapılacak şuraya gidilecek diye önceden belirlenmiş bir listeleri olursa anneler çok rahat eder. Buzdolabı ya da panonuzda her zaman hazır kağıdınız bulunsun.

Ayrıca günlük planları gerçekleştirmek ve gün için güzel planlar yapabilmek erken kalkmaya çok bağlı. Erken kalkmak mucize gibi bir şey.

Çocuklarla birlikte yapılabilecek bir çok etkinlik örneği sitemizin anasayfasındaki Çocuğumla Bugün bölümünde mevcut. Oradan yararlanabilirsiniz.

Herkese kolay gelsin… Herkesin çocuklarıyla birlikte mutlu ve güzel zaman geçirmesini dilerim.

Çocukla vakit geçirmek faaliyet yapmak için çok hevesli istekli bir anne olmama rağmen, biraz erkek çocuklarının kızlar gibi faaliyete ilgi duymaması ve bilgisayarda bir şeyler izlemek varken oğlumun faaliyetleri ilginç bulmaması, biraz oğlumun durgunluğu ve sosyal ortamlardaki çekingenliği gibi özelliklerin aşılması için, biraz da bana saçımı yoldurtan kardeş kavgaları sebebiyle, 4 yaşındaki oğlumu bu sene kreşe gönderdik. Biraz işimin azalacağını ve rahat edeceğimi düşünüyordum ama sabah çocuğu bırakma (e tabi kızım da geliyor, ikisini birden hazırlama, çıkma süreci) sonra kahvaltı için koşturma, eşim evde çalışan bir insan olduğu için öğlen yemeği için koşturma, yemek hazırlama, bulaşığını toplama vs, öğlen kızımı uyutma seramonisi ( bu aralar zor uyumaya başladı, öğlen uykusunu kaldıracağız galiba), ardından oğlumu alma saatinin yaklaşmasıyla çıkmadan önce bitirmem gereken işler derken benim için değişen pek bir şey olmadı. İş olarak yüküm hafiflemese de, kardeş kavgalarının azalması, kızımla kahvaltıdan sonra biraz yapıştırma faaliyet filan yapmamız, ve oğlumun eve ekstra mutlu gelmesi elbette yetiyor bana. Gerçi bu günlerde sabah giderken biraz zorlanıyoruz, istemiyorum okula gitmek filan diyor ama uyum sürecini de atlatırız kolaylıkla inşallah.

Yazan : Ayça Akın

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.