Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Tavsiye : Bu İnsanlardan Uzak Durun

Tavsiye : Bu İnsanlardan Uzak Durun

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 10 dk okuma süresi
9 1
Uzak Durmanız Gereken İnsan Tipleri

Hayatımız boyunca mecburen veya kendi seçimimizle yüzlerce insanla muhatap oluyoruz. Küçük yaşlarımızdan itibaren önce oturduğumuz yerde, sokakta ve sonra okul sıralarında insanlarla sosyalleşmeye başlıyoruz. Belli bir yaşa kadar arkadaş seçme kriterlerimiz düşük oluyor. Çünkü daha kendimizi bile tanımazken insanları tanımak zor. Ayrıca toplu şekilde zaman geçirilen ortamlarda bir gruba dahil olma psikolojisi de bizi yanlış seçimlere yönlendirebiliyor. Yani üniversite dahil tüm okul hayatımızda çok çok doğru seçimler yapmamız mümkün görünmüyor. Doğru arkadaş seçimi yapanlar şanslı azınlıkta.

Daha sonra sıradan bir hayatı ele alırsak, iş hayatımız başlıyor. Burada da arkadaş seçmek çok mümkün olmuyor. Okul sıralarında olduğu gibi bir gruba dahil olmak zorunda hissedebiliyor insanlar. Aynı bölümde çalıştığınız için veya ortak bir proje yapmak için aslında hiç tercih etmeyeceğiniz insanlarla arkadaşlık yapabiliyorsunuz. En azından diyalog kurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bazen o kadar uzun zaman birlikte vakit geçiriyorsunuz ki, arkadaşlığınızı özel hayatınıza bile taşıyorsunuz.

Şimdi size asla özel hayatınıza sokmamanız gereken, iş dışında hiçbir konuda muhatap olmamanız ve iş dahil hiçbir konuda güvenmemeniz gereken insanlardan bahsedeceğim. Bu insan tiplerini başlıklara ayırdım ancak aslında çoğu, birkaç başlığı bünyesinde barındıran tiplemelerdir.

Siz okudukça çevrenizden örnekler bulacaksınız eminim…

Uzak Duracağınız İnsan Tipleri

Uzak durmanız gereken insan tiplerini okudukça hayatınızda ne kadar oldukları da aklınıza gelecek. Bu gözle de bakmayı unutmayın lütfen.

1- Özel hayatınızda mutsuz, insan olarak başarısız ve bulunduğu yere sıkı sıkıya yapılan tiple (Bu yer berbat bile olsa)

Bu insanların bir numaralı özelliği kimse tarafından sevilmemeleridir. Ortamda biraz araştırma yapsanız herkesin onun arkasından kötü konuştuğunu öğrenirsiniz.

Bu tipleme, kendi hayatında mutsuz olduğu için herkesi mutsuz etmek ister. Konuşmalarında bir sıcaklık veya samimiyet bulamazsınız. Kimseye karşı yumuşak ve tatlı dilli olmak istemez. Adeta içindeki irini dışarıya fışkırtır. İnsanlarda devamlı kusur arar ve bunu onları rencide edecek şekilde ortaya dökmeye çalışır. Aslında bulduğu tüm kusurlar kendindedir. Bunu örtmek için bilinçaltı ona karşı saldırı yapmasını emreder. Kendi sahip olamadığı şeylere sahipseniz bu onu mutsuz eder. Ve sizi mutsuz etmek için çatal dilini kullanır. Ancak insanları mutsuz ederek mutlu olur. Mutsuz olmasına sebep olan insanlara söyleyemediği her şeyi ve tüm acılarının hırsını sizden çıkarmaya çalışır. En başta belirttiğim gibi ortamda biraz araştırma yaparak bu insanı tanıyabilir ve ondan uzak durabilirsiniz…

2- Çevresinde kendinden başka ilgi odağına tahammülü olmayanlar

Bu kişiler kendilerini en başta belli etmez. Çünkü önce sizin ortama ne kadar uyum sağlayacağınızı görmek ister. Eğer onun için bir tehdit oluşturuyorsanız, size yavaş yavaş cephe almaya başlar. Bu insanlar, üstteki başlıkta anlatılan tiplemeler gibi kıskançtır ama bunu o kadar belli etmezler. Eğer onun alanında ve elinde olduğunu düşündüğü kişileri/şeyleri fethetmeye başlarsanız işte o zaman yeni bir düşman edindiniz demektir.

Gizli gizli sizi ekarte etmeye çalışacak, çevresinde oluşturduğu imajı sarsmadan sizden kurtulmak isteyecektir. Bu insanlar da, sahip olduklarını kaybetmekten korktukları ancak açıkça savaşmaya yürekleri olmadığı için yeraltı yöntemlerini tercih eder ve her zaman kendini cinayetten sıyırmak için delilleri yok etmeye çalışır. Bunları tespit etmek için de yakın değil, uzak çevresinden bilgi almalısınız. Çünkü yakınındaki kimse onların burnu büyük halleri ile muhatap olmak istemez. Fikirlerini başka ortamlarda, ondan habersiz paylaşırlar.

Uzak Durmanız Gereken İnsan Tipleri
Uzak Durmanız Gereken İnsan Tipleri

3- Rüzgar ne tarafa giderse oraya doğru dönenler

Bunlar ise kendilerini kısa sürede belli eden tiplerdir. Bunların taraf değiştirmesi birkaç dakikaya bakar. Tamamen menfaat odaklı ve ahlaka önem vermeyen insanlardır. Tek bir sınavla onları tespit edebilir ve hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bu kişileri anlatmak için fazla detaya gerek yoktur. Herkesle aralarını iyi tutarak kolayca konum değiştirmeye çalıştıklarından, kendilerini hemen belli ederler. Basit insanlardır.

4- Size karşı aşırı yakın ve samimi olan, siz de onun gibi mağduru oynadığınız sürece yanınızda olan tipler

Bu grubu da hemen ayırt etmek mümkündür. Bunlar insanlarla çok çabuk samimi olurlar ama sadece kendileri ile aynı düşük frekansta olan kişileri severler. Hayatınızda sıkıntılar varsa onlar sizi çok sever ve hemen sizinle yakın olurlar. Ancak siz kendinizi toparlayıp gücünüzü geri kazanmaya başladığınız anda sizden nefret etmeye başlarlar. Çünkü onların istediği tek şey hayata sövmek, dedikodu yapmak ve hayatın ne kadar zor olduğunu konuşmaktır. Bu insanların farkına varıp onları hayatınızdan çıkarmalısınız.

5- Nankörler

Ne yazık ki bu tipleri ayırt etmenin yolu deneyimlemektir. Bir insan size ne kadar büyük bir zarar verdiyse ona o kadar büyük iyiliğiniz dokunmuş demektir. Siz bu kişilerin zor zamanında yanında olur ve onlara destek verirsiniz. Yaşadıkları acıları atlatmaları için onları motive edersiniz. Ancak siz ne kadar iyi olursanız olun, bu tarz insanlardan mutlaka darbe yersiniz. Bunu yaşadığınızda şaşırmayın ve üzülmeyin. Sadece bu kişileri hayatınızdan çıkarın çünkü daha fazla zaman kaybetmeye gerek yok.

6- Tüm grupları içinde barındıran en tehlikeli tür

Bu insanlar hayatınızda gerçekten kalıcı hasar bırakabilir. Onları tespit ettiğiniz anda zaman kaybetmeden hayatınızdan çıkarmalısınız. Eğer çeşitli sebeplerle alttan alıp görmezden gelirseniz büyük kayıplar verebilirsiniz.

Bu tehlikeli tür hem kıskanç, hem mutsuz, hem korkaktır. Kendi menfaati söz konusu olduğunda asla hiçbir kötülükten çekinmez. Çıkarlarına ters düşerseniz, onun için iyilikler yapmış bile olsanız sizi gözü görmeyecektir. Onun sınırlı alanında tehdit oluşturuyorsanız mutlaka sizden kurtulmak isteyecektir. Ve bunu yapmak için tüm ahlaki kuralları çiğnemeye hazırdır. Genelde iki yüzlüdür. Siz zaman zaman onu farkedip uyarsanız da bunu kabul etmez. Size yakınmış gibi davranır. Son ana kadar sorun yokmuş gibi sizinledir. Hiç beklemediğiniz bir anda sizi kolayca sırtınızdan vurur.

Tüm bu insanlar hayatın bir çok aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Ve çoğumuz onların bu kötü huylarını çeşitli sebeplerle görmezden geliyoruz. Ancak bunu yapmak sadece bize zarar veriyor. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki; Bize gerçekten değer veren insanlar bizi kıskanmaz, başarılarımızı bizimle kutlar ve acılarımızda kanının son damlasına kadar yanımızda olur. Bunu yapabilecek insanlar sadece sevgi dolu insanlardır. Yukarıda anlattığım insan tiplemelerinin en ortak özelliği kendilerini sevmemeleridir, inanın bana!

Kendini sevmeyen kişiler kimseyi sevemez ve kurduğu tüm ilişkiler menfaat üzerinedir. Ruhu karanlık insanlar sizin aydınlığınızdan rahatsız olur. Gücünüzü kıskanır. Sizi de aynı karanlığa çekmek ister.

Dileğim odur ki, tüm aydınlık yürekler kendileri gibi yüreklerle bir araya gelsin…

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar