Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Mutsuz Olmanıza ve Hayattan Uzaklaşmanıza Neden Olan 13 Şey
Genel

Mutsuz Olmanıza ve Hayattan Uzaklaşmanıza Neden Olan 13 Şey

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
22 0
Mutsuz Olmak ve Mutsuz eden şeyler

Mutsuz olmak ve mutsuzluk özellikle günümüzün en büyük problemlerinden birisi. Etrafımıza da baktığımızda mutlu olmamız için değil de; mutsuz olmamız için onlarca sebep bulabilirsiniz. Kafa yapımız da böyle çalışıyor olmalı ki insan olumsuzluk için birçok nedeni birkaç saniye içinde türetmeye başlıyor. Halbuki huzur bulmak, mutlu olmak için yapılması gerekenler, mutsuz olmanıza neden olan davranışlar, hayatınızdan acilen çıkarılması gereken şeyler ya da acilen uzaklaşılması gerekenler listesi çok uzağınızda değil.

Sizler için bunlardan 13 tanesini kısa başlıklar halinde derledik. Bunlardan kurtulduğunuz an aslında üzerinizdeki birçok yükten kurtulacaksınız.

Mutsuz Olmak ve neden olan 13 Şey

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak. Başarı, kıyasla değil, ilerlemeyle anlaşılır.

Başkalarıyla tartışmak. Tartışmayı kazanabilirsiniz, ancak fikirlerini değiştiremeyeceksiniz, o zaman tartışmanın anlamı ne?

Olumsuz haberler (çoğunlukla tüm haberler). Bu konuda bir şey yapamayacaksınız ancak aklınızda bulunsun, sadece zihninizi kirletiyorsunuz. Eğer haberi başkalarıyla paylaşırsanız, onların zihinlerini de kirletirsiniz.

Şikayet, suçlama, kınama ve eleştirmeyi seven insanlar. Etrafınızdaki bu insanlar sizi ve psikolojinizi hızla aşağıya çeker.

Erteleme sadece sefalete yol açar. Ama hareket edersen parlarsın. Ve sürekli hareket edersen durdurulamaz olursun.

Alışma. Asla alışma. Hayatınızdaki tek sınır, kendinize koyduğunuz sınırlardır, bu yüzden büyük hayaller kurun ve cesur olun ve konfora alışmayın.

Asla kendinden şüphe etme. Bunu yaparsanız, fikirlerinizi desteklemek için nedenler öne çıkarırsınız.

Size ilham vermeyen bir kariyerden vazgeçin. Eğer sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız veya sabahları vücudunuz bir yere gidiyor ama ayaklarınız geri gidiyorsa çoktan sizi mutlu edecek yeni bir iş aramaya başlamanız gerekir/di. Geç değil. Hemen yapabilirsiniz.

Rafine şeker. 3 beyazdan biri. Birinin diğerinden farkı yok ama birçok hastalığa gebe bırakıyor insanı.

Alkol. Bazen derman bulduğunuzu düşündüğümüz yer/ortam. Ancak sizi mutlu edecek pek çok alternatif var. Gerçek bir dost mesela.

Rahatsız bir yatak (hayatınızın 1 / 3’ü orada geçiyor !!!) İyi bir uykuyu herkes hak ediyor. Özellikle ömrümüzün 3’te biri yatak üzerinde geçiyorsa.

Amaçsız sosyal medya taraması. Buna “ekran kullanımı” da diyebiliriz. Gereksiz olanı konfor alanınızı fazlasıyla kısıtlıyor.

Çok fazla çalışma. Bunun yerine sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin.

Yapılan onlarca mutsuzluk araştırması var. Siz de mutsuz olmak ve sizi mutsuz eden şeylerle ilgili düşüncelerinizi belirtebilirsiniz…

Sağlıcakla.

Yazan : Derviş Tekdemir, medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar