Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Yaşama karşı bakış açısı ve siz!

Yaşama karşı bakış açısı ve siz!

Bu yazımızı okuyorsanız, artık belli bir yaşa geldiniz demektir. Artık hiç kimse size, “Ortaokulda fen bilgisinden kaç almıştın? Lisede Türkçe notun kaçtı? Matematik yılsonu ortalama notun neydi?” diye sormayacak. Sizde tek bakacakları şey, “HAYATA KARŞI DURUŞUNUZ” ve “HAYATA KARŞI BAKIŞ AÇINIZ.” İnsanoğlu olarak genelde ön yargılıyızdır. Olaylara farklı açıdan bakmayı hiç sevmeyiz. Hâlbuki hayatta başarılı olan insanlara bakın. Bir noktada takılı kalmazlar. Karşılaştıkları zorluklara farklı noktalardan bakıp değerlendirirler.

Peki, “SİZ KARŞILAŞTIĞINIZ ZORLUKLARDA YALNIZCA BİR NOKTAYA MI TAKILIP KALIYORSUNUZ?” Olaylara farklı açıdan bakıyor musunuz? Hadi gelin, ufak bir test yapalım.

Soru Avrupa’da özel bir şirketin sınav elemesinde sorulan sorudur.

Bir adam yıllar boyu Almanya’da bir bankada çalışmış ve emekli olmasına yakın artık yurda dönmeye karar verdiği gün, “felekten bir gün çalalım” bari deyip bir bara gitmiş… Barda içkisini içerken karşısına çok güzel bir kadın oturmuş. Bizimki kadına hayran kalıp hemen garsonu çağırarak, kâğıda “Tanışabilir miyiz?” mesajını yazdıktan sonra garsonla kadına göndermiş.

Kadın kâğıdı almış, okumuş, adama imali bir bakış attıktan sonra kâğıdın arkasına bir şeyler yazıp kâğıdı tekrar adama geri göndermiş. Adam kâğıda bakmış bakmış… Hiçbir şey anlamamış. Yazı ne Almanca, ne bildiği başka bir dile aitmiş. Gitmiş kâğıdı en yakın arkadaşına verip “Ya bunu bir kadın bana yazdı. Ben anlamadım, ne yazıyor burada?” diye sormuş. Arkadaşı kâğıdı okur okumaz, sakın bir daha beni arama, arkadaşlığımız sona erdi diyip yanından gitmiş…
Adam şaşkın bir halde eve gidip anne babasına ya siz eski insanlarsınız, bilirsiniz, burada ne yazıyor, diye sormuş. Anne babası kâğıdı okuyunca adamı evlatlıktan reddetmişler. Karısına göstermiş, karısı boşanma davası açmış. Adam artık çıldırma noktasına gelmiş. Bunu en iyi doktor anlar, ne de olsa onların yazısı karışık deyip bir doktora gitmiş. Doktor kâğıdı okuyunca çok sakin bir şekilde izin isteyip odasına girmiş, aradan 1-2 saat geçmiş, doktor yok… Bizim adam merak edip odaya girince bir bakmış ki doktor tavanda sallanıyor. Kendini asmış.

bakış açısı

En sonunda pes etmiş. Bu kâğıt başıma çok işler açtı. Başkasının da hayatını karartmasın diye kâğıdı çalıştığı bankanın kasasına koyup evine gitmiş. O akşam da tesadüf bankaya hırsızlar girmiş. Kasadaki bütün paraları almışlar. Tam kaçacakları sırada hırsızların reisi kâğıdı görmüş, şef kâğıdı okuyunca birden “Çabuk paraları yerine koyun,” demiş ve bütün paralar kasaya geri koyduktan sonra çekip gitmişler.

Şimdi gelelim sorumuza. Haliyle, bu ‘yazı’da ne yazıyor?

İpucu: Cevap için yazıyı iyi okuyun derim… Soru gerçek olup cevabı metnin içeriğinde, klasik ve basit bir şifreleme yöntemiyle gizlenmiştir. Biraz dikkatli okursanız, gayet kolayca çözebilirsiniz.

Sorunun yanıtını lütfen yorumlayın…

Hayata farklı açılardan bakmanız dileğiyle…

Dostlukla…

Yazan : Bahadır Zengin / İzgören Akademi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

52 yorum

 1. Bence bayan direk reddedip kırmak yerine böyle bi yöntemde çözüm buldu. Yazının hiçbir anlamı yoktu ve herkes kendi bakış açısına göre yorumladı cevabı. Mesela doktor; yazıyı görünce belki de önemli bir hastalık virüsü sandı ve bunu anlamamasını kendine (doktor olmasına) yediremeyip kendini astı. Hırsızlar; yazıdan hiçbişey anlamadılar ve onu şifre gibi önemli bişey sandılar o yüzden de paraları geri bıraktılar. Doğru olabilir mi??

 2. sabiha başaran

  sakın bir daha beni arama, arkadaşlığımız sona erdi

 3. doktor kendini astığına göre, insanı derinden etkileyen psikolojik bir şey olmalı.

 4. “felekten bir gün çalalım” yazıyo olabilir :))

 5. cevabı ne zaman öğrenebiliriz peki ?

 6. gokcen haklı… :)

 7. bi de bu yazıyı. adamın arkadaşı, annesi babası, doktor, karısı herkes anlıyo. bi adam anlamıyo:) orası biraz tuhaf bence

 8. adam şaşkınlık ile kadının yazdığı notu değil de kendi yazdığı notu göstermiş olabilir mi ?

 9. kağıtta hesabını vericeksin yazıyo olabilirmi acaba. herkes kendinden pay çıkarmış olabilir. örneğin arkadaşı kendisini karısıyla aldatıyo ve arkadaşı bunu ima ettiğini hissedip ona suç atıcağını bildiği için ters tepki yapıp arkadaşına kızıyo. karısıda öyle sanki iftira atıyomuş gibi. anne ve babası bi suç işlememelerine rağmen bi iftiraya maruz kalıyo ve bunu oğlunun daha duymadığını düşünüyolar oğlu bu yazıyı gösterdiğinde oğlunun anne ve babasının böle bişey yapabileceğine inandığını düşünüyolar ve oğlunu evlatlıktan reddediyolar. doktor bi ameliyat sırasında bi hastayı kurtaramıyo ve bu durumdan kendini suçlayıp her an Allah tarafından bi ceza veya bi mesaj geliceğine inanıyo ve adam bu yazıyı gösterince mesajın geldiğine inanıyo. hırsızların reisi ise bu işleri yatığı için birgün hesap sorulacağını düşünüyo ama pek aldırmıyo ve o yazıyı görünce korkuyo ve bütün paraları bırakıyo. belki cevap bu kadar uzun değil. ama benim burda yazdıklarım benim bakış açım. SİZ KARŞILAŞTIĞINIZ ZORLUKLARDA YALNIZCA BİR NOKTAYA MI TAKILIP KALIYORSUNUZ? sorusuna hayır cevabını verdim yani… belkide yanlış cevap :)

 10. farklı bir bakış açısı olması için kendisi dışındaki insanların bu nota nasıl tepki vereceklerini öğrenmek istiyor. notu gösterdiğinde herkesten farklı bir tepki alıyor. kendi bakış açısı ile çözemiyor . farklı insanların da bu nota farklı tepkileri oluyor doğal olarak .fakat belki de tanıdığı insanlara sormak yerine gidip bayana ne anlatmak istediğini sorsaydı tüm bu olumsuz olaylar yaşanmaya da bilirdi.eğer bir karıncaya etrafındaki hayvanları değerlendir deseydik aslan kaplan gibi tehlikesiz olanlar ve ördek gibi yırtıcı olanlar olurdu sonucu.tamamen karşımızdaki insanın yerine koymakla ilgili olayları çözmemiz . yani buna bağlı diye düşünüyorum.

 11. bir görüş daha bildirmek istiyorum . insanlar genellikle nasıl bakmak istiyorlarsa öyle bakarlar olaylara. bu nottaki yazıyı görenlerde nasıl anlamak istiyorlarsa öyle anlayıp ona göre tepki verdiler nota.

 12. KAGITTA BU HIKAYE YAZIYOR

 13. şimdi gelelim soruyaaaaa soruya bakalım arkadaşlar haliyle bu yazıda ne yazıyor diyor kişi yani yazının bütününü soruyor bizlere yazı aslında önemsiz saçma sapan bişey bize kağıtta ne yazıyor demiyorki yazıda ne yazıyor diyor. cevap metnin hepsi. saygılar… BAKIŞ AÇISI

 14. cevabıma katılıyor musunuz?

 15. hayır. çünkü başında ‘Soru Avrupa’da özel bir şirketin sınav elemesinde sorulan sorudur’ yazıyor.metin ordan başlıyo bence.

 16. bence ali haklı. yazıda ne yazıyo diye soruyo kağıtta ne yazıyo diye sormuyo. SİZ KARŞILAŞTIĞINIZ ZORLUKLARDA YALNIZCA BİR NOKTAYA MI TAKILIP KALIYORSUNUZ? sorusunuda bu yüzden sordu zaten.

 17. konu başlığı bakış açısı ve herkes kendince yorumlar hayatı, demekki kadın ajandır ve adamın arkadaşı kadının abisi yada kardeşi,ve kağıda adamın anne babası eşi ile ilgii kötü şeyler yazmış. doktorda büyük ihtimalle kadının ya sevgilisi yada kocasıdır. olabilir mi?

 18. Bence o kağıtta yazılı olanı kimse anlamadı ve herkes kendı bakış açısına göre tepki gösterdi doktor kednını asmakla hırsız kaçmakla anne ve baba evlattktan redetmekle..ordaki yazı aynı ama hepsinin tepkisi farklı

 19. Karşılaştığı zorlukta farklı bir pencereden bakmıyor. Sadece bu kağıtta yazılı olan herneyse o zorluğa takılıyor. Halbuki, farklı baksa farklı şeyler olacak hayatında diye düşünüyorum.Yalnız bir noktaya takılıp kalıyor. Harika bir test.

 20. bu yazılan olay merakı test ediyor. sorulan bir soru yok. merak iyi bir şeydir ama bilimsel olarak merak etmeliyiz.

 21. cevap:bu ‘yazı’da ne yazıyor? herkesin bakış açısı merak ediliyor.Genel bir cevabın olmadığını düşünüyorum.
  Saygılar…

 22. cevap meraklı olmak

 23. e artık bu yazıyı yazan kişi cevabı söylesin

 24. bencede söylesin meraktan çatladık burada..

 25. cevap dostlukla bence

 26. cevabı nezaman öğrenebiliriz

 27. CEVAB. KESINLIKLE OKUYUN :)

  dünyanın en saçma sorusudur.

  bu sorunun cevabı kağıtta hiç birşey yazmıyor olucaktır.
  (achtung, 11.03.2008 18:02)

  cevabı aşağıda yazılı olan sorudur. birçok cevabı vardır. bu soruyla kendisini kaybetmiş birçok forum insanı vardır ama yine de tam bir sonuca varamamış gibi gözükürler.

  –spoiler–
  “bu hikaye yazıyor” olmalıdır. çünkü burada kastedilen şey önünüzde duran kağıt olacaktır mülakat sırasında. sorunun uzunluğundaki amaç insanları gerçek sorudan uzaklaştırabilmektir. öbür türlü “tanışabilir miyiz?” yazıyor kabul edilemez nitekim bu cevapla da her şeye bir şey uydurulması gerekmiştir ki bu da hayalgücüne bağlı kalacaktır. misal adamın anne ve babasının, karısının, doktorun ve hırsızların verdiği tepkilerin nedenleri hayalgücüne bağlı olacaktır.

 28. Okadar uzatmaya gerek yok bence.Kadinin cevabi ” bir şeyler” olacaktir.

 29. amaç düşünmemizdi hayli hayli düşündük, yazı amacına ulaştı :)

 30. çelişkili :)

 31. Eğer ki cevap soruda saklıysa ki bence de öyle.
  Adamın tanışmak istediği bayan zaten KARISIydı…Çünkü KARISI kağıdı aldığında okumadan boşandığı yazıyor.:))
  Kağıda da yazılan cevap aynen karısı olduğuydu bunu
  başkaları anlamasın diye anlaşılmaz şekilde yazmıştı.
  Bana da arkadaşım böyle bir kağıt verse çok şaşırırım.

 32. adam kağıdı yorumlamadan başkalarına göztermesinden kaynaklanıyor.

 33. arkadaslar kesinlikle cevabını biliyorum hemen acıklayayım size aslında bu soru pek cok sey üzerine yorumlanabilir pek cok bakıs acısı üzerine yani ama burda mantıkla beraber bakmak gerekirse.
  -adam zaten emekli olmus ve yurduna geri dönüyor diyor değil mi?? burda saklanan gizli ipucu ise su adamın hayal gücü.Öyle bir ese aileye falan sahip degil yalnız yasayan bir adam ve buda adamın farklı bakıs acısı farklı hayal kurgusu:))) tesekkürler

 34. Burda sorulan soru o kağıdın içinde ne yazdığı değil, hikayede ne yazdığı. Dolayısıyla cevap da kendinde gizli. Eğer sizde o kağıdın içinde ne yazdığını deli gibi merak ediyorsanız adamla aynı bakış açısına sahipsiniz demektir. Ama burda kağıdın içeriğine odaklanmayn boş verin ne yazıyorsa yazıyor, O adam gibi ne yazdığını merak etmezseniz bu da sizin bakış açınız olmuş olur, sonuçta bunu anladığınızda da bu sorunun cevabını kendinize vermiş olursunuz. Burda soru yoktur aslında bir cevap vardır, bunu anladığınızda da Bakış açısının nedemek olduğunu anlayacaksınız. Haydi kolay gelsin..
  zeki olmaktan nefret ediyorum.

 35. biri paradan diğeri hayatından birbaşkası eşinden bir diğeri evladından…. vazgeçmek üzerine kurgulanmış.bence kadın doktorun karısı olabilir ama hırsızın paraları bırakması ne alaka…

 36. Cevap

  Adamın kağıt yolladığı kadın aslında polistir.Adamın birlikte bara geldiği arkadaşı ise kadının kardeşidir.
  Kadın kağıda : Seninle çıkabiliriz ancak bunun olması için annenin ve babanın seni reddetmesi gerekiyor ve karındanda boşanmalısın.Akşam bankada soygun olacak yazıyor.
  Adam bu yazıyı okuyamıyor onun için arkadaşına ( kadının kardeşi ) gösteriyor arkadaşı bunu görünce sinirleniyor ve terkediyor.
  Yazıyı okuması için annesi ve babasına gösteriyor.Annesi ve babası kağıdı okuyunca evlatlıktan bu yüzden reddediyor.Karısına gösterince karısıda bu yüzden sinirleniyor ve çekip gidiyor.

  Gelelim doktora : doktor aslında kadının kocasıdır.Adam kağıdı doktora getirince
  doktor bu olayı kaldıramıyor ve intihar ediyor.
  Adam akşam kağıdı bankanın kasasına koyduğunda hırsızlar geliyor ve kağıdı okuyor polisin önceden haberi olduğunu düşünüp oradan kaçıyor.

 37. zaten adam yazılanı okuyamıyor çünkü yazı okunmuyor sadece adamımın yazdığı tanışabilir miyiz yazısı okunuyor bu yüzden de insanlar yanlış anlıyor düşünsenize 40 yıllık eşinize annenize babanıza tanışabilir miyiz dediğinizi doktora gelince muamma yakın zamanda ameliyat ederken masada kalan bir hasta’nın adama çok benzediğini elinde tanışabilir miyiz yazısıyla ona gittiğinizi ben bu açıdan baktım olaya herkesin kendine göre bir doğrusu bir olaya bakış açısı vardır olmasaydı şu an herşeyimiz aynı olurdu.yazıyı yazanın ellerine sağlık burda insanların ne kadar farklı bakış açısına sahip olduğunu hemen hemen kimse’nin bu olaya aynı şekilde bakmadığını göstermiştir.

 38. bence adam şizofren . ailesini eşini arkadaşını doktorunu nasıl kaybettiğini kurguluyor…

 39. o kagıtta hıc bsy yazmıyor ? herkes nasıl gormek ıstıyorsa o sekılde kendılernı yonlendırıyor…

 40. bunun cevabını verebılır mısınız admın bn cok dsundum ama bulamadım ya ve cok merak ettm llutfennn

 41. Adamın kağıt yolladığı kadın aslında polistir.Adamın birlikte bara geldiği arkadaşı ise kadının kardeşidir.
  Kadın kağıda : Seninle çıkabiliriz ancak bunun olması için annenin ve babanın seni reddetmesi gerekiyor ve karındanda boşanmalısın.Akşam bankada soygun olacak yazıyor.
  Adam bu yazıyı okuyamıyor onun için arkadaşına ( kadının kardeşi ) gösteriyor arkadaşı bunu görünce sinirleniyor ve terkediyor.
  Yazıyı okuması için annesi ve babasına gösteriyor.Annesi ve babası kağıdı okuyunca evlatlıktan bu yüzden reddediyor.Karısına gösterince karısıda bu yüzden sinirleniyor ve çekip gidiyor.
  Gelelim doktora : doktor aslında kadının kocasıdır.Adam kağıdı doktora getirince
  doktor bu olayı kaldıramıyor ve intihar ediyor.
  Adam akşam kağıdı bankanın kasasına koyduğunda hırsızlar geliyor ve kağıdı okuyor polisin önceden haberi olduğunu düşünüp oradan kaçıyor.

 42. BAHADIR ZENGİN

  Sayın sayfa sahibi,

  Yazımı kaynak ismini belirterek verdiğiniz ve emeğe saygı gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Görüşmek dileğiyle…

  Dostlukla…

 43. 4 DEFA OKUDUM YAZIYI.bu yazıda adamın merak ettiği şeyin nelerle sonuçlandığını yazıyor.FAKAT konunun tamamına gelecek olursak siz soruda > bu yazıda < ne yazıyor diyorsunuz fakat biz kadının yazdığı notta ne yazıyor diye anlıyoruz. bizim bakış açımızı kadının yazdığı notta topluyorsunuz yani tamamen insanların BAKIŞ AÇISININ nasıl tek bir yerde toplandığı sonucu çıkıyor.

 44. kadın ben kasabın karısıyım demiş

 45. yazı olay bu yazı (kaderkısmet alın yazısı gibi )

 46. bence kadın o kağıda senin hakkında herşeyi biliyorum yazdı

 47. cevap yazının tamamı. insanlar sadece kagıda odaklandıklarından herkes kendi bakışaçısına göre bir yanıt arıyor. aslında hikaye saçma sapan birşey. hikayenin başında admın son gecesi oldugu söyleniyor. ve memleketine gidecegi söyleniyor sonra tekrar karısı ailesi ve bankadan bahsediliyor. bu adam bankadan emekli olmamışmıydı nasıl olurda tekrar bankada çalışıyor ve kasaya kagıt koyabiliyor. bence burada farklı bir bakış açısı gizli. oda adamın hayattaki son günü oldugu vede öldügüdür. adamın ölüm nedenide intihar kendini asmış.

 48. Test diyor insanı test ediyor yani .sizde hepiniz merak ettiniz dimi.

 49. herkesi bakış açısı farklı bir söz için örneğin inek dersin herkes farklı şekilde alınır dikat ederseniz hırsızlarda paraları geri bırakmış yani bu her kişinin bakış açısının aynı olmadığını ima ediyor dikat ederseniz yorumlarınız bile farklı yani diyorki bu hayatta biri bişey yaparken hemen suçlamayın birde onun gözüylen bakmalısınız

 50. Ben bu hikayeyi arkadaşımın bana getirdiği bir kitapta okumuştum.
  Öğretmenlerinden birine sordum oda “tanisabilirmiyiz ?” Sorusunda bişi olduğunu ve almanyada türkçe bir soru sorulduğu söyledi.
  Kitabın sahibi arkadaşım ve ben ve sayemizde tüm sınıf cevabı dört gözle bekliyoruz…..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.