Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Bakış açısı her şeydir!

Bakış açısı her şeydir!

Kadın sabah kalkmış, aynaya bakmış ve kafasında yalnız üç tel saç görmüş… “Hımm…” demiş… “Galiba bugün saçımı örgü yapacağım…” Öyle de yapmış, günü de harika geçmiş… Ertesi gün kalkmış, aynaya bakmış… Kafasında iki tel saç kalmış… ” Hımm…” demiş. “Bugün saçımı ikiye ayıracağım…” dediğini de yapmış, harika bir gün geçirmiş… Bir ertesi yine kalkmış ve aynaya bakmış. Kafasında tek tel saç var. “Tamam, tamam…” demiş… “Artık bugün at kuyruğu yaparım…” Öyle de yapmış, ve çok çok güzel bir gün geçirmiş…

Daha bir ertesi, aynaya baktığında, kafasında bir tek tel bile kalmamış…

“Waow” diye bağırmış… “Bugün saç derdim yok…”

Bakış açısı herşeydir…
Hayat, fırtınanın geçmesini beklemek değildir ki…
Yağmurda da yürüyebilmeyi becerebilmektir!

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

 1. Muhammed Emin Özkaya

  “allah’ ın gülü dikenli olarak yarattığına üzülmek yerine, dikenler arasında gülü yarattığına sevinmek gerek.” diye güzel bir söz duymuştum. aslında gördüğümüz aynı şey olsa da farklı açılardan bakıyor olmamız o şeyi farklılaştırıyor.

 2. Muhammed Emin Özkaya

  Iğne deliğinden deve geçmez diye umutsuzlanmayın. iğneyi göz bebeğinize doğru yaklaştırdığınızda küçücük iğne deliğine koca devenin sığdığını görürsünüz.

 3. açıkçası fazla iyimser buldum ama yine de bakış açısı her şeydir:)

 4. BAKIŞ AÇISI HER ŞEYDİR.. : “Bazı şeyleri nasıl gördüğün, onlara nereden baktığına bağlıdır”.”İki insan aynı şeye bakıp tamamen farklı şeyler görebilir”.”Göz, ancak o bireyin bildiği kadarını görür”. “Senin baktığına herkes bakar; ama senin onda görebildiğini herkes göremez”.”Olayları değiştiremezseniz bakış açınızı değiştirin”.”Bakış açısı her şeydir”.“Bakış açınız hayatınızı değiştirir”.“ Kör noktanız kalbinizse eğer; bakış açınızın pek de önemi yoktur.
  “Yaşamak için mücadele şarttır”.”Yaşamak için bir nedeni olan herkes her sıkıntının üstesinden gelecektir”.”İnsanların başlarına ne geldiği değil o durumda ne yaptıkları önemlidir”.“Düşünme problem çözme kapasitesidir”. “Düşünmek görmektir”. ”Hiç kimse görmek istemeyen biri kadar kör değildir”.”Çıkış yolunu kendin bulacaksın, çünkü nereye gideceğini en iyi sen biliyorsun”.“Seni sen yapan başkalarının ayak izleri değil, kendi adımların olsun”.”Başkası olma kendin ol !”. “Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada; kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor mücadelesini vermektir”
  ****************************
  GEREKTİĞİNDEN KİBAR OL, :“Kibar olmak haklı olmaktan daha önemlidir”.” İnsancıl olmayan haklı olamaz”. “İnsan dışı ile karşılanır içi ile uğurlanır”. ”İnsanlara beklediklerinden fazlasını ver ve bu işi yaparken kibar ol”.” Bir şey verirken davranışımız, verdiğimiz hediyeden daha kıymetlidir”.”Senin zekana inanan insanları hayal kırıklığına uğratma”.“Sana duyulan sevgiyi ve güveni istismar etme”.
  ***************************
  TANIDIĞIN HERKES KENDİ SAVAŞINI YAŞAMAKTA ZATEN ! : “Kimseyi incitme, kimsenin işine engel olma”. ”Çevrendeki başka insanlarla iyi ilişkiler içinde olmak gerek, sadece kendine saygılı biri olmak yetmez”.” Diğerlerine de iyi davranırsan kendine en büyük iyiliği yapmış olursun”.”Başkalarından sizinle aynı tavır ve davranışlara sahip olmalarını beklemek yanlış olur.”.“Bütün yapacağınız, insanların sizinkinden farklı davranışlara sahip olduğu gerçeğine saygı duymak ve diğer insanlarla birlikte kendi yolunuzda yürümektir”.
  “Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış ama kimseye teslim olma”.”Senin tavrını başkalarının belirlemesine izin verme”.”İnsanların size davranışları ancak sizin izin verdiğiniz gibi olur”. “Siz izin vermediğiniz sürece hiç kimse sizi aşağı göremez”. “Emin olun; hiç kimse sizin izniniz olmaksızın kendinizi değersiz hissettiremez”.” Unutmayın ki her şey sende başlar sende biter”.
  “Karşınızdakine değer verdiğiniz kadar insansınız”. “Değer vermek kendinizle başlar. Kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkansızdır”. ”İnsanlara layık oldukları değeri verin”.” Değer verdiğin insanların verdiğin değere layık olmadığını anlarsan, sen üzülme bırak layık olmadıkları için onlar üzülsün”.” Kime ve neye değerinden fazla değer verirsen sana nefreti öğretir”. ”İnsan dilinin altında gizlidir”. ”İnsanın değeri özünde, ruhu sözünde hayat bulur”.
  “Kendi kişiliğinin bilincine varmak herkesin önde gelen amacı olmalı”. “Önce kendinize saygı duymayı bilin ve kendinizi sevmeyi öğrenin”… “Siz kendinizi sevmeyi bilmezseniz; başkalarına nasıl bir sevgi göstermeniz gerektiğini de bilemezsiniz”.” Hayattan haz alabilmek için; önce kendinizi, sonra başkalarını sevmeyi ve en sonunda da başkalarının sevgisini kazanmayı öğrenmek gerek”.
  **************************
  BASİT YAŞA : “Önemli olan; hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”. “Sahip olmadığı şeylere üzülmeyen, sahip olduklarına sevinen insan, akıllı bir insandır”.” Yeteri kadar isterseniz, istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz”.” Kime yeteri kadarı az gelirse, ona hiç bir şey yetmez”.”Kanaat, tükenmez bir hazinedir”.”Yeryüzünde bütün ıstıraplar, aza kanaat etmemekten doğar”.” İnsanların hırsı ve açgözlülüğü mutlu olmamalarının tek nedenidir”.” Mutluluk elindekini sevebilmek ve onunla yetinebilmektir”.
  ***************************
  CÖMERTÇE SEV, : “Sevdiğin kadar sevilirsin”. “İnsanları sevin buna ihtiyacınız var”. ”İnsanları yargılarsanız onları sevmeye zaman kalmaz”. ”Sevgi her zaman karşılık görür, kinde”. ”Dünyada hiç bir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz”. “Başkalarından nefret etmenin bedeli kendinizi az sevmektir”.” Sabırlı sevecen ve erdemli ol”.”Sevecen bir insan olmak sizin elinizdeyken sevilen bir insan olmak sizin kontrolünüzde değildir”. ”Sevilen insan; sevgisini insanlara veren insandır”.”Derinden ve inançla sev. Kırılabilirsin belki ama başka türlü de hayatını tam yaşayamazsın”.” Sevgi emek ister”. “Ekilen her sevgi er veya geç çiçek açar”. Gözyaşı biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir”.”Susuz çiçek açmaz; sevgisiz mutluluk olmaz”.” Mutluluğun anahtarı sevgidir”.” Sevgi muhtaç olana değil hak edene verilir”.” Hak ettiğin sevgiyi alamadın mı? Kendini üzme, sorun sen değilsin”.
  “Seni sevmeyene fazla sabır gösterme. Sabrının adı yüzsüzlük olur. Bu kadarla kalmaz; fedakarlığın eziklik, sevgin de kişiliksiz olur”. “İnsanlar seni sevecek diye değişme kendin ol ve sadece doğru insanlar seni sevsin”.
  ****************************
  YÜREKTEN DÜŞÜN SEVDİKLERİNİ : ”Sevdiklerinle tartışırken, o anı önemse, geçmişi kurcalama”. “Bütün sevdiklerinle iyi ayrılman gerek, hangisi son görüşmen olacak bilemiyorsun”.” İnsan yüreğinin inkar etmediği yere aittir”.“Gidip de dönmemek; gelip de görmemek var”.”Unutmayın ki; ayrılıklar küçük sevgileri söndürür, büyük sevgileri alevlendirir”.”Gerçek sevgi ayrılıkta unutulmaz”. “Unutmayı bilip sevmeyi bilmeyenler unuturlar, ama sevmeyi bilip de unutmayı bilmeyenler, asla unutmaz çünkü; onlar sevgiye hasrettirler”. ”Unutamadığın kişi, daima senden uzakta olandır”.”Uzağı düşünmeyen üzüntüye yakındır”.” Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa, kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet; çünkü hayat çok kısa”.
  ****************************
  TATLI KONUŞ…: “İnsanın ilk öğrenmesi gereken dil; tatlı dildir. Tatlı söz söyleyen; hiç kimseden kötü söz işitmez. Sözün en güzeli söyleyenin doğru olarak söylediği; dinleyenin de yararlandığı sözdür”.“Acı da olsa doğruyu söyleyiniz”.”Her acı söz bir sıcak sevgi ile söylenir.Fakat insanlar o sıcak sevgiyi değil, acı sözü duyarlar”.”Önemli olan sevgiyi gerçekten hissedebilmektir”. ”Sevgiyi çabuk kaybediyorsun, pişmanlığın uzun yıllar sürüyor”. “Sevdiklerinizi incitmeyin, bir gün onları ne incitmek için bulabilirsiniz nede kendinizi affettirmek için !”
  HAYAT, FIRTINALARIN GEÇMESİNİ BEKLEMEK DEĞİLDİR Kİ : Dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir”. “Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz”.” Bir insan hangi limana ulaşmak istediğini biliyorsa onun için her rüzgar uygundur”.” Rüzgârın nasıl estiği fark etmez. Farkı yaratan yelkenlerinizi nasıl açtığınızdır”.”Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman yelkenlerini rüzgara göre ayarla”.”Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen insan yeni okyanuslar keşfedemez”.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.