Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / İlginç bir vazgeçirme yöntemi

İlginç bir vazgeçirme yöntemi

Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin ilk birkaç haftasını huzur içinde geçirir; ama sonra ders yılı başlar. Okulların açıldığı ilk gün dersten çıkan öğrenciler, yollarının üzerindeki her çöp bidonunu tekmelerler, bağırıp, çağırarak geçer giderler. Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam buna bir son vermeye karar verir. Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapının önüne çıkar onları durdurur ve “Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün bir dolar vereceğim” der.

Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve şöyle der: “Çocuklar, enflasyon beni de etkilemeye başladı. Bundan böyle size sadece günde elli sent verebilirim…”

gürültü

Çocuklar pek hoşlanmazlar, ama yine devam ederler gürültüye. Aradan bir kaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları. “Bakın” der. “Henüz maaşımı almadım bu yüzden size günde ancak 25 sent verebilirim, tamam mı?” Çocuklar, “İmkansız bayım” der. “Günde 25 sent için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz işi bırakıyoruz…

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

  1. :)) kücük seyler ve ya kücük sanilan miktarlar da zamanla bir daga dönüsebilirler.

    paylasimlariniz icin tesekkür ederim.

    müge

  2. Inanamiyorumm yaaa harikaaa bir cozum harika bi akil::)

  3. Yani çocuklara hiç para vermese artık oradan bile geçmeyecekler:) gerçekten iyi bir çözüm ,

  4. =d çok iyi ya

  5. Hehe:))) çok sempatik bi davranış:)

  6. cocukları anlamak zordur.. onların çagındaki halimizi düşünürsek onların yaptıkları davranışları doğru olup olmadığını tam olarak anlayabiliriz… bu şekildeki davranışlar çocukları korkutmaktansa mantıklıca bir çözüm bularak çaydırmak çocukların hayata bakış acısınıda geliştirecektir… paylaşım için teşekkürler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.